2018. július 11., 14:45

Együtt a Szent Márton úton

Nemrég Alistálon járt Antoine Selosse, a Szent Márton Európai Kulturális Útvonal franciaországi szervezetének vezetője és a szervezet nemzetközi titkára, valamint Ines Sabotič, a szervezet horvátországi elnöke, akiket a pozsonyi Szent Márton-dóm megtekintése és városnézés után a szlovákiai szervezet elnöke Szűcs Éva és munkatársai láttak vendégül. A falu szélén lévő Szent Márton pihenőnél – a szombathelyi szervezet vezetőivel együtt – gazdagon terített asztal mellett kedélyes beszélgetés alakult ki a Szent Márton útról és annak fejlesztéséről.

Alistál – Szent Márton Kulturális Útvonal munkatársainak látogatása
Galéria
+3 kép a galériában
Fotó: B. Vida Júlia

A szervezőktől megtudtuk, jelenleg tizenegy nemzet vesz részt ebben az európai kulturális útvonalban, és a nemzetközi titkár most először járt kelet-európai körúton. Zágrábban kezdett, ahol az ottani Szent Márton templomban elhelyeztek egy Szent Márton lábnyomot, ahonnét aztán Magyarországra vezetett az útja, már a horvátországi elnökkel együtt.

Szombathely városa ugyanis – ahol a jóságáról ismert híres püspök született – részese annak a pályázatnak, aminek célja, hogy a Szent Mártonnal kapcsolatos hagyományokat ismertesse a csatlakozott városokkal, régiókkal, valamint, hogy a szent örökségét a világörökségek közé emelje.

Ez utóbbi egy bonyolult folyamat, több nemzet együttműködését teszi szükségessé. A kulturális útvonal legfiatalabb tagszervezete 2016-tól az alistáli. A Szent Márton út célja összekötni Szombathelyt, a szülővárost a püspök működési helyével, a franciaországi Tours-szel. Antoine pont onnét érkezett.

A vendégek megnézték a tájházat is
A vendégek megnézték a tájházat is
Fotó:  B. Vida Júlia

„Mindig nagyon érdekes találkozni azokkal az emberekkel, akik a Szent Márton projekten dolgoznak. Az Európa Tanács szándékai szerint egy ilyen kulturális útvonal célja, hogy Európa nemzeteit egyesítse egy közös ügy érdekében. Ez esetben Szent Márton személyéről van szó. Az, hogy a központi személy egy európai szent, nem jelentheti azt, hogy a különböző nemzetek más-más tradíciói ne lennének fontosak, amelyeket meg kell őrizni és tovább kell vinni” – mondta portálunknak Antoine Selosse, hozzátéve, mindegyik ország a saját útján jár ezen cél megvalósítása érdekében.

Hogy milyen érzés volt részt venni a pozsonyi Szent Márton dómban a szentmisén, arról pedig úgy nyilatkozott, tíz éve már járt Pozsonyban és alkalma volt a koronázási templomot is megtekinteni. Mély érzelmi élmény volt számára akkor is és most is, hiszen Pozsony is partónusának tekinti Szent Mártont, aki a francia királyoknak ugyancsak patrónusa volt.

„Belépni egy olyan templomba, ahol királyokat koronáztak, nagyon felemelő érzés” – jegyezte meg.

Alistálról szólva, ahol szintén Szent Mártonnak szentelt templom áll, pedig azt mondta, ez egy következő állomás vagy szakasz az úton. Az útvonal továbbfejlesztése, továbbgondolása hozta ide, Európa ezen szegletébe.

Nyomot hagyni

Ines Sabotič, a horvátországi szervezet elnöke beszámolt arról, hogy mostanáig tizenkilenc Szent Márton lábnyomot – picike gyermeklábnyomot ábrázoló plasztikát – helyeztek el különböző településeken, amit egy francia szobrászművész készít. Egy ilyen lábnyom található a pozsonyi Szent Márton dómban is, az őt ábrázoló szobor alatt.

A lábnyom-elhelyezést alaposan előkészítik, hogy sokszínű ünnepség során lehessen elhelyezni. A legizgalmasabb része a dolognak a kisgyermekek részvétele az ünnepségen, akik nemcsak Szent Mártonról hallanak a felkészülés során, hanem a településükről és a hagyományaikról is.

A lábnyomelhelyezés nem titkolt célja, a közösségformálás segítése. A lábnyomot általában július 4-én helyezik el, azon a napon, amikor 318-ban Tours-ban püspökké emelték Szent Mártont. Sok településen ezután ehhez a dátumhoz rendszeres ünnepségsorozatot szerveznek.

A Kárpát-medencében 300 körüli a Szent Mártonnak szentelt templomok száma. Szlovákiában ráadásul két püspökséget is az ő tiszteletére szenteltek: a pozsonyit és szepeskáptalanit. Az egyik legjelentősebb Szent Márton templom a Besztercebánya melletti Cserényben van, ami nemrég volt 700 éves. Fontos lenne, hogy a szlovákiai Szent Márton út Pozsonytól – Alistálon keresztül – Cserény irányába vezessen tovább egészen Szepeskáptalanig.
Alistál – Szent Márton Kulturális Útvonal munkatársainak látogatása
Galéria
+3 kép a galériában
Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.