2020. április 13., 21:18

Deménd katolikus temploma

Az Ipoly völgyében, a Búr-patak mentén fekvő Hont vármegyei település, Deménd első okleveles említése 1291-ből való. A falunak a középkorban több birtokosa volt, elsősorban a Deméndyek. A török uralom idején nagyobbrészt elpusztult. Újratelepítése csak a 18. század elején történt, részben evangélikus lakossággal. Ma zömében  katolikus.

Deménd - katolikus templom
Galéria
+7 kép a galériában
Fotó: Görföl Jenő

Szent Mihály-temploma a 14. század második felében épült román stílusban. A templom – annak ellenére, hogy a 16. században lepusztult, és a falu új földbirtokosa, Grassalkovich Antal barokk stílusban újjáépíttette – őrzi eredeti alaprajzát: keleti, egyeneszáródású szentély, szélesebb téglalap alakú hajó, s a nyugati homlokzaton a hozzáépített torony.

Deménd - katolikus templom
Fotó:  Görföl Jenő

A templom mai külső megjelenésében a barokk díszítésű torony dominál. A legutóbbi átalakításkor azonban a hajó déli falán előtűnt egy félköríves késő román kapuzat, valamint egy enyhén rézsűs, négyszögletes, kőkeretes ablak. A szentély falában két különböző nagyságú, gótikus csúcsíves ablak látható.

A torony alatti, ma használt kapuzat a barokk kori átalakításkor keletkezett. A hajó nyugati oldalán a torony és a hajó között kegyúri karzat található, amely őrzi a templom építésének korából származó alakját. Mind a szentély, mind a hajóboltozat a barokk átalakítás korából való. A boltozat mezőiben levő faliképek 1958-ban készültek.

Galéria
+7 kép a galériában
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.