2020. március 14., 16:20

Csöndben, hangyaszorgalommal

Vannak emberek, akik a közösségért végzett munkájukat látványosan teszik, míg mások évtizedek óta hangyaszorgalommal dolgoznak, anélkül, hogy a közvetlen környezetükön kívül az bárkinek is feltűnne. A Borsiban élő Szegedy Marika ez utóbbiak közé tartozik.

Szülőfalujában könyvtáros, 1989 óta a Csemadok helyi alapszervezetének az elnöke, a Muskátli Éneklőcsoport vezetője, illetve a II. Rákóczi Ferenc Polgári Társulás alelnöke. Marika szerény ember, aki a közösségi munka szeretetét a családjában szerezte, hiszen nagyszülei és szülei is a helyi magyar közösség lelkes és tevékeny tagjai voltak. Nagymamája a Csemadok helyi szervezetének vezetőségi tagjaként az unokáját mindenhová magával vitte.

Marika a borsi alapiskola magyar összevont osztályában volt kisdiák, ám amint a harmadik osztályba lépett, már kénytelen volt szlovák nyelven tanulni, mivel a községben megszűnt a magyar nyelvű oktatás. Ennek idestova ötven éve. Ezt követően Selmecbányán járt középiskolába, ahol kárpitos-dekoratőr szakon végzett. Hazatérve tizenhét évig dolgozott a királyhelmeci bútorgyárban.

A lelkesedést volt kitől örökölnie.

A nyolcvanas évek rendkívül gazdag időszaka volt az életemnek. Volt színjátszó és éneklőcsoportunk, társastánccsoportunk, esztrádműsorokat tanultunk be, és vendégszereplésekre jártunk. Ezekben az években a Csemadok a fiatalok számára a kibontakozás lehetőségét jelentette. Jómagam is mindennek részese voltam, havonta több rendezvényt is szerveztünk. Miután a munkahelyünkön befejeztük a napi teendőket, hazautazás közben már azt terveztük, hogy aznap este mivel fogunk a Csemadokban foglalkozni. Sok volt a faluban a fiatal, és mindenre nyitottak voltunk.

Szegedy Marika

Mostanában milyen rendezvények jellemzik a helyi Csemadok munkáját?

Most is van programunk bőven, bár a fiatalok már nem érdeklődnek a szervezet iránt. Mi telente szívesen eljárunk a sátoraljaújhelyi Latabár Árpád Színház előadásaira, aztán március végén minden évben megemlékezünk II. Rákóczi Ferenc születésnapjáról. Az idén 29-én tartjuk a koszorúzási ünnepséget. Széphalmon a vad- és halételek főzőversenyén is ott vagyunk, rendszeresen fellépünk a Tokaji Fesztiválon, a szlovák nemzetiségi dalok fesztiválján a magyarországi Vágáshután. Augusztus 20-át Borsiban és Sátoraljaújhelyben egyaránt megünnepeljük.

Ha jól tudom, tavaly a Csemadok Tőketerebesi Területi Választmánya Borsiban tartotta a szervezet 70 éves jubileumi ünnepségét.

Igen, s az ünnepi ülésen mi is felléptünk, sőt a teljes műsort mi biztosítottuk. A kassai Magyar Házból az elmúlt év végén felkértek bennünket, hogy mutassuk be a jellegzetes bodrogközi ízeket. A falu polgármestere a Csemadok alapszervezetét kérte fel, hogy reprezentálja a falut. Hogy teljesebb képet alkothassunk a gasztronómiánkról, Bodrogszerdahely, Kis- és Nagykövesd is besegített. Úgy érzem, kitettünk magunkért, hiszen készült toroskáposzta, szilvalekváros derelye, lapcsánka, diós és mákos tekercs, csöröge, hájas diós kifli, pogácsa, sütőtök, almás szelet, de gazdag volt a kínálat hazai gyümölcsből és borokból is. Ugyancsak eleget szoktunk tenni a Tradicionális termékek vásárára szóló meghívásnak. Élénk a kapcsolatunk a sátoraljaújhelyi Városvédő és Szépítő Egyesülettel. Részt veszünk az általuk szervezett Rákóczi-ünnepségen, ők pedig minden alkalommal eljönnek hozzánk a koszorúzásra. Ugyancsak együttműködési szerződésünk van a Sárospataki Irodalmi Olvasókörrel, amellyel közös rendezvényeket tartunk. Együttműködünk továbbá a Zempléni Fiatalok Határok Nélkül Egyesülettel, velük egymás rendezvényeit látogatjuk.

Ennyi munkát lehetetlen úgy végezni, hogy valaki ne értékelné! 

Természetesen vannak elismeréseim, könyvtárosként még 2005-ben a megye elnökétől kaptam egy oklevelet a Szlovák könyvtárak hónapja kapcsán, 2011-ben pedig a már említett sátoraljaújhelyi városvédők tiszteltek meg azzal, hogy a kulturális életben kifejtett tevékenységemet elismerésben részesítették. A Csemadok 70. évfordulóján is kitüntettek a hűségemért.

Rákóczi kastély

Ezek után talán furcsán is hangzik a kérdés: mit jelent az ön számára a Csemadok?

Ha nem lenne, sokkal szegényebb lenne az életem. Sokat dolgozunk, de amikor sikeresek vagyunk, mindig elfelejtjük a nehézségeket, és újra megerősítjük egymásban a hitet: érdemes csinálni.

Mindemellett ön a község könyvtárosa is.

Ezt a feladatot félállásban végzem. Mindig örülök, ha könyveket kölcsönöznek az emberek. A fiatalok általában a szlovák nyelvű kiadványokat keresik, míg az idősebbek magyarul olvasnak. Könyvtárunkban mintegy 5000 kötet található. Tartottunk már itt nemzetközi író-olvasó találkozót, megkereszteltük helyi műkedvelő költőnk, Figura Katalin verseskötetét, az iskola pedagógusai pedig rendszeresen tartanak itt órákat.

Mit tudhatunk a népdalkörről?

A népdalkört még a múlt század hatvanas éveiben alapította Fábián Zoli bácsi. Munkáját a lánya, Marika folytatta. Tőle Hajdu Jenő bácsi vette át a csoport irányítását, később pedig jómagam. 2000-ben vettük fel a Muskátli nevet. A névválasztásban az játszotta a döntő szerepet, hogy a Rákóczi-kastély árkádjain mindig sok-sok muskátli virított.

(Megjelent a Magyar7 c. hetilap 2020/10. számában)

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.