2024. július 27., 12:43

Csemadokosok és gazdák összefogása Kolozsnémán

A Csemadok Komáromi Területi Választmánya és Kolozsnémai Alapszervezete a házigazda község önkormányzatával közösen, július 14-én a helyi óvoda udvarán tartotta meg a 61. Járási Dal- és Táncünnepélyt. Annak egyik fénypontjaként, a Szlovákiai Agrárkamara és a Gazda Polgári Társulás közreműködésével került sor a felvidéki ünnepélyes búzaösszeöntésre, mely a Magyarok Kenyere – 15 millió búzaszem elnevezésű összmagyar program része.

Csemadokosok és gazdák összefogása Kolozsnémán
Galéria
+1 kép a galériában
Búzaösszeöntésre készülődve
Fotó: Nagy Miskó Ildikó

A népi értékőrzők zarándokhelyén ismét számos hagyományőrző csoport és szólista gondoskodott a jó hangulatról. Tiszteletre méltó, hogy ők juttatás nélkül, időt és energiát nem sajnálva éltetik a térségre jellemző népi hagyományokat. Örvendetes, hogy a kor igényeihez igazodva, egyre több ifjú fellépő más-más műfajokkal is színesítette a műsort.

Sátor Zoltán, a Csemadok OT tagja, Szalay Rozália, Kolozsnéma polgármestere és Petheő Attila, a Csemadok Komáromi TV elnöke megnyitója után a színpadon egymást váltották a lelkes szereplők: a lakszakállasi Jácint Népdalkör, az ógyallai VeszTa Retró Duó és az Ógyallai Irodalmi- és Daloskör, az ímelyi Fagyöngy Vegyes Éneklőcsoport, a pathi Piros Tulipán Hagyományőrző Népdalcsoport, az Excuded Duó (Keszegh Vivien Bátorkesziről és Vörös Bence Csallóközaranyosról), a Caritas Éneklőcsoport Kulcsodról, Heller Antónia és Jurányi Viktória Somorjáról, Nátek Eszter Bátorkesziről, a Csiribiri és Hajnal Néptáncegyüttes Alistálról. Ambrus Lelkes Szimóna pedig Zsolti bohóccal közös gyermekműsorral szórakoztatta az aprónépet.

Kísérő rendezvényként a járás vadásztársaságainak a főzőversenyét is beiktatták, amely során legjobbnak a tanyiak bizonyultak. A tombolahúzás (kerékpár fődíjjal), a könyvbemutató, a vásár, és a hajókázás (Gönyüre és vissza) ugyancsak színesítette a rendezvényt, amely a magyarországi Groovehouse és a pozbai LM-Retro Band koncertjével zárult.

„Összecsengő” célkitűzések

Szalay Rozália polgármester lapunknak elmondta, nagy megtiszteltetés, hogy ebben az évben Kolozsnéma lett a hagyományos búzaösszeöntés helyszíne. 

– Azért is helye van ennek az 1959 óta meghonosult Csemadok-napunkon, amely 1965-ben a nagy árvíz, 1968-ban a szovjet csapatok megszállása miatt maradt el, majd a '70-es évek végén egyszer Örsújfalun tartották, szóval azért is helye van már nálunk ennek az ünnepélynek, mert az összetartozásunkról, összefogásunkról szól.

És azért is helye van itt, mert a Rákóczi Szövetségtől 2013-ban megkaptuk a Felvidék egyik legmagyarabb községe címet. Büszke vagyok a kolozsnémaiakra, hiszen közel 850 éve ebben a szinte színmagyar  községben élve, folyamatosan azt bizonyítjuk, hogy nekünk nagyon sokat jelent a magyarságunk.

Ahelyett, hogy falunapot tartanánk, a járás magyarságát összekovácsoló ünnepélyt rendezzük meg. Valljuk, hogy ez a föld, ahogy ez a búza is, a miénk! Fontos az ilyen eseményekkel is erősíteni fiataljaink nemzettudatát, a magyar nemzethez való tartozásunk érzését... 

Csemadokosok és gazdák összefogása Kolozsnémán
A hőség ellenére is szép számú közönség gyűlt össze
Fotó:  Nagy Miskó Ildikó

Petheő Attila szintén örvendetesnek tartja, hogy hat évtized elmúltával is igény és érdeklődés mutatkozik a kolozsnémai rendezvény iránt. Úgy látja, hogy egyre több fiatal is fontosnak érzi a magyar kulturális értékek és a Csemadok továbbéltetését. 

E téren a Komáromi járásban jól állunk, ezen az ünnepélyen is több fiatal akart fellépni. Ők is erősítik az önerőből, országos szintű anyagi támogatás nélkül, alulról építkező magyar közösségünket, amelynek tagjai saját zsebből fedezik a helyi rendezvényeik költségeit.

A járási rendezvényünk kapcsán pedig köszönet illeti Vass Laura járási Csemadok-titkárt, aki oroszlánrészt vállalt a szervezőmunkából, a kultminoros és bethlenes pályázati támogatás megszerzéséből és a többirányú, hatékony kapcsolattartásból!   

„Együtt erő vagyunk!”    

A 2010-ben indult Magyarok Kenyere – 15 millió búzaszem összmagyar program szervezői a Magyarok Kenyere Alapítvány, a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek, valamint a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara.

A magyar gazdák Kárpát-medence-szerte önkéntes alapon adományoznak búzát, s az abból készült lisztet a rászoruló magyarországi és külhoni magyar szervezeteknek, intézményeknek, családoknak adományozzák.

A Felvidéken hetedik éve folyik a búza gyűjtése és ünnepélyes összeöntése, s ez utóbbi idei, kolozsnémai helyszínén jelen levő falugazdászok: Ollári Adrianna, Bugár Jolán, Varga Beáta, Varga Péter, Šuba Viktória, Pecsérke Andreas, Bojti Beáta a komáromi, dunaszerdahelyi, galántai, érsekújvári, zselízi, lévai és nagykürtösi régiót képviselték.

Az általuk és a magyarországi, valamint erdélyi vendégek által egy teknőben összeöntött búzát a katolikus Ambrus atya megszentelte, Lévai Attila református lelkipásztor pedig megáldotta. Végül a szervezők által szétosztott szép kis zsákocskákban bárki vihetett haza pár maroknyit a búzából.

Csemadokosok és gazdák összefogása Kolozsnémán
Patasi Ilona és Horváth Vivien a búzaösszeöntés alatt
Fotó:  Nagy Miskó Ildikó

A nemzetegyesítő szolgálatra hivatott program kapcsán Patasi Ilona, a Szlovákiai Agrárkamara elnöke elárulta, a határ menti régiókban van 15 falugazdászuk és a körzetükben egy-egy búzagyűjtőpont. 

– Minden évben a Dunaszerdahelyi és a Komáromi járásból érkezik a legtöbb adomány. Az ukrán gabonabotrány kirobbanásáig a gútai malomban őröltük a búzát lisztté. Újabban pedig a kisebb teljesítményű lakszakállasi malom segít be.

Tavaly gyűjtöttük az eddigi legnagyobb mennyiséget, 20 tonna búzát, a liszt pedig 2200 helyre került.  A kedvezőtlen időjárás miatt, az idei aratás kezdetétől szeptember 15-ig biztosan kevesebbet, mintegy 17 tonnát gyűjtünk majd össze. Bár az idei terméshozam jóval alacsonyabb a vártnál, ám a felvidéki gazdák a kevésből is juttatni akarnak a rászorulóknak.

Az egész program minden évben a búzaföld felszentelésével kezdődik, ami az idén Nyékvárkony nagyközségben történt. A jelképes búzaösszeöntés pedig tavaly Kistárkányban, azelőtt Gömörben volt. Minden régióba el akarunk jutni, jövőre a Nagykürtösi vagy a Lévai járásba készülünk. Örültünk annak, hogy a közreműködésünkkel még szebbé tehettük a nívós kolozsnémai ünnepélyt. 

Csemadokosok és gazdák összefogása Kolozsnémán
Horváth Vivien és Patasi Ilona a falugazdászokkal
Fotó:  Nagy Miskó Ildikó

Horváth Vivien, a program budapesti ügyvezetője hangsúlyozta, a közösségkovácsoló búzaösszeöntéssel is erősítjük nemzeti hovatartozásunkat. 

– A program révén ma 40 szervezet együttműködését koordináljuk, határon innen és túl, a teljes Kárpát-medencét, a mai és egykori magyarlakta területeket lefedve… A program egy – a gazdák lelkéből fakadó – magánkezdeményezés, de hiszünk az egymásért való felelősségvállalásban ezen keresztül is… Fohászkodunk is: ahogy az imádságban is szerepel „a mi mindennapi kenyerünket add meg nékünk ma”.

Hisszük, hogy ha az előző években a vihar, víz, járvány, aszály sem tántorította el a gazdákat attól a nemes cselekedettől, hogy adjanak, hisszük, hogy a Jóisten idén is megadta azt, amiből jut majd felajánlásra is. A gazdák adománya komoly támasza lett a rászorulóknak. Várják. Remélik.

A 14. év után ezt olyan biztosnak veszik, mint hogy reggel felkel a nap. Így hát nekem, nekünk nincs is más feladatunk, kötelezettségünk, hogy kérjünk, koordináljuk, tovább éltessük a hitüket. Ami ma egy falat kenyér, holnap akár egy erős mankó azért, hogy a támogatásban részesült apróságok felnőve aktív tagjai legyenek a magyar közösségeknek, hasznos tagjai a társadalmunknak… Együtt – erő vagyunk! 

Megjelent a Magyar7 hetilap 2024/30. számában.

Csemadokosok és gazdák összefogása Kolozsnémán
Galéria
+1 kép a galériában
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.