2022. október 24., 19:56

Bulcsú vezér szobra Búcson

997-ben Bulcsúnak, a magyar törzsszövetség harkájának (ez a fejedelem és a gyula mellett a harmadik méltóság volt) szobrot állítottak Búcs községben.

Bulcsú Búcs
Bulcsú vezér szobra

A szoborállítás indoka az volt, hogy a falu a nevét Bulcsú vezértől eredezteti, akinek a hagyomány szerint itt volt egyik szálláshelye a 10. század első felében. A falu nevének etimológiája teljesen egyértelmű: valóban a Bulcsú személynévből eredeztethető, az első oklevélben való előfordulásakor 1212-ben Bulchu (olvasd: Bulcsu) névalak szerepel. A név alakulása nyelvtörténetileg is indokolt, az u tővéghang elmaradása (utu˃út), valamint az l kimaradása következtében beállt pótlónyúlás (volt˃vót) eredményezte a Búcs névalakot.

Történeti ismereteink szerint már Kál harkának, Bulcsú apjának is a Dunántúlon volt a szállásterülete, tehát itt lehetett a fiáé is. Az sem kizárt, hogy egyik szálláshelye ezen a vidéken volt, bár erre írásos történelmi bizonyítékok nincsenek, de az írásbeliség akkori hiánya miatt nem is lehetnek. 

Mindezek ellenére maga Bulcsú vezér, mint ismert történelmi személyiség kétségkívül szobrot érdemel. Bulcsú harkáról történelmileg hiteles adatokat Bíborbanszületett Kostantin császár szolgáltatott a Birodalom kormányzásáról című ismert művében, amely a magyar őstörténet jeles forrása. 948-ban ugyanis Bulcsú és Tormás herceg (Árpád dédunokája) Bizáncban megkeresztelkedett, maga a császár volt a keresztapjuk.

Bulcsú vezér, ahogy krónikáink említik, a magyar törzsszövetség egyik legjelentősebb hadvezetője is volt a 10. század 30-as éveitől. Több győztes hadjáratot vezetett elsősorban a német tartományokba.

Az utolsót 955-ben két vezértársával, Lehellel és Súrral indították, de Augsburg mellett a Lech mezején súlyos vereséget szenvedtek, s a haza induló vezéreket elfogták és Augsburgban kivégezték.

Bulcsú vezér szobrát Nagy János készítette rézlemezekből mesterien egybeszerkesztve. (Egy művészettörténész szerint ez a szobor és Esterházy János szobra a művész két legértékesebb alkotása.) A szobor egy támadásra lendülő lovas vitéz alakját formázza. A vezér alakja üzenetet hordoz a mai ember számára azt sugallva, hogy nem hátrálunk meg! Ez az üzenet a szobor felállításának idején, az 90-es évek közepén bírt igazi aktualitással, amelyből napjainkban sem veszített.

Megjelent a MAGYAR7 42. számában.

Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.