2018. szeptember 24., 16:52

Bagdy Emőke Királyhelmecen: ahogyan a tárgyakat használjuk, úgy bánunk az emberekkel is

"Mindig szerettem tanítani és lelket gyógyítani. Ezt teszem ma is, és tanítok nem középiskolás fokon a média minden csatornáján és mindenütt, ahová hívnak, és ahol terjeszthetem a pszichológiai ismereteket. Remélem, sokáig végezhetem ezt a szolgálatot. Mégsem időt kérek a sorstól, hanem csak azt, hogy szabott életidőmben mindig a személyes érdekeltségen túlmutató értelme legyen annak, amit teszek.” Nagyon találó és kifejező ez a Bagdy Emőke professzor asszony által megfogalmazott gondolat. Az ismert pszichológus a Zempléni Református  Egyházmegye vendégeként járt Királyhelmecen.

bg.jpg
Galéria
+2 kép a galériában
Fotó: Zsebik Ildikó

Bagdy Emőke egy rendkívül gazdag életpályát befutó pszichológus, pszichiáter, számtalan könyv szerzője, több mint másfél ezer előadás főszereplője. Egészen kiváló előadó, aki 77 éves kora ellenére szellemileg tökéletesen friss, képes magas szinten órákon át minden jegyzet segítsége nélkül lekötni hallgatósága figyelmét. Ezúttal A család jövője, a jövő családja címmel tartotta előadását a helyi gimnáziumban, amely dugig megtelt érdeklődőkkel.

Az előadó azzal indította mondandóját, hogy  manapság egyre gyakrabban beszélnek fogyasztói társadalmunkban, ebben a mentálisan fertőzött közegben a családok szerepének gyengüléséről. Európában a magyarokat kiváltképp jellemzi az individualizmus, az egoizmus, az identitástorzulás. Sajnos az anyagi értékek léte vagy nem léte határozza meg az ember társadalomban betöltött szerepét. A pénz a Mammon. Pedig az az ember, aki így vívta ki a köztiszteletet, soha sem fogja megtudni: önmagáért is szerethető-e.

Emberi kapcsolatainkat az elidegenedés, elanyagiasodás jellemzi, és ahogyan a tárgyakat használjuk, majd eldobjuk, ehhez hasonlóan bánunk az emberekkel is.

Az emberi kapcsolatokat kezdi felváltani a virtuális világ, és az ösztönvilág felé tartunk. A régi fogalmak tartalmilag megváltoztak. Ez óhatatlanul a családalapítást is befolyásolja, hiszen az egyfajta elköteleződés, és ahogyan azt korábban már említette: az egoisták számára csak az a fontos, hogy nekem jó legyen.

Ahhoz, hogy valaki éretté váljék az elköteleződésre, ideális családban kell felnőnie, ahol az anya szeretetteli jelenléte gyermeke felé pótolhatatlan. Ilyenkor alakul ki a gyerek idegrendszerében az a program, hogy jól érzem magam, mert elfogadnak, szerethető vagyok. Akit naponta eltölt a szeretethormon, az később is ellenállóbb lesz a stresszel szemben.

A gond akkor jelentkezett először az értékek terén, amikor az asszonyok tömegesen munkába álltak, hiszen gyerekeikkel nem tudtak elég időt tölteni, csökkent a gyerekek életében az ölelések száma, minden, ami az agyunk jobb féltekének fejlődésével függ össze. A kötődési késztetés is pici korban alakul ki. Ha ez elmarad, a családalapítási szándék is megcsappan.

A polgárosodás patriarchális családszerkezetében az volt a minta: a férfi a meghatározó egyén, az anya pedig a családi hátteret biztosítja, ő a fészekrakó. Amióta a nő is munkába jár, az egyensúly megbomlott. Nem csoda hát, hogy Magyarországon például minden második házasság válással végződik, ezáltal károsodik az emberi boldogság is.

A boldogság jele pedig a hosszú élet, az egészség, a jó életminőség. Mikor boldog az ember? Amerikai kutatók a boldogság forrását három tényezőre vezették vissza:

  1. ha szeretetkapcsolatban élsz társaddal, tehát elköteleződtél,
  2. ha vannak gyerekeid,
  3. ha van egy értékes baráti köröd. 

Tanulságos az a kutatási eredmény is, hogy  a boldogsághoz nem szükséges a sok pénz.

Az érzelmi minták gyerekkorban alakulnak ki. amit látott valaki gyerekként, azt a mintát viszi tovább. A biztonságot adó családszerkezetben ott van az apa-anya-gyerek, ha a mama dolgozik, a védett családszerkezet már sebzett.

Mi kell ahhoz, hogy a családnak mégis legyen jövője?

Ehhez tudomásul kell venni azt, hogy a két nem teljesen másként működik. Amíg a nő elsősorban a biztonságra és a szeretetre vágyik, addig a férfi leginkább a boldogság ígéretéhez vonzódik.

Vagyis a nőknek kell megteremteniük a feltételt ahhoz, hogy a férfi biztonságot tudjon adni. Minél nőiesebb egy nő, annál férfiasabb egy férfi. A férfi a HATALOM, a nő a SZERETET.

A férfi és a női mivolt biztosításának lehetősége, azaz a hatalom és a szeretet egysége adja a biztonságot. Az archetípusok megőrződésével lehet csak megmenteni a családot.

Sajnos manapság sok szülőnek fogalma sincs arról, hogy milyen feltételeket kell gyerekének biztosítania. De még ennél is veszélyesebb helyzet, ha nem születnek gyerekek. Mert az egyértelműen éltető erőt ad, ha valakinek szüksége van rám. És az is igaz, hogy akik valakinek fontosak az életben, azoknak jobb az egészségi állapota is.

bg.jpg
Galéria
+2 kép a galériában
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.