2021. június 5., 19:44

Az összetartozás ünnepe Királyhelmecen és Kistárkányban

Királyhelmecen már évek óta nem szerveznek városi megemlékezést Trianon gyászos évfordulója kapcsán. Igény viszont lenne iránta, ezt bizonyítja az a Sohajda Péter ötlete alapján Karnai Árpád és a Priam család jóvoltából szervezett spontán megemlékezés, amelyen mintegy 100-150 fő vett részt a Nagy-hegyen. Ott, ahonnan a szem a magyarországi tájakig is ellát.

Trianoni megemlékezés
Galéria
+3 kép a galériában
Az összetartozás tüze a királyhelmeci Nagy-hegyen
Fotó: Dombháthy Zahorec László

Az összetartozás tüze 20.21 perckor lobbant fel, akkor, amikor az egybegyűltek a Himnusz  éneklésébe fogtak Dubík Sonja Antoinette vezetésével. Ezt követően Bagonyi János elénekelte az Ismerős Arcok együttes Nélküled c. dalát, majd Kiss Miklós református lelkész mondott el egy imát a 101 éve történt események kapcsán. A rendhagyó helyszín, a sok fiatal jelenlévő, a messzire világító tűz, majd az elhangzó Székely Himnusz különleges hangulatot adott ennek a megemlékezésnek, amely a rövid műsor után csendes beszélgetésbe váltott át, és még órákon át folytatódott. Szép volt.

Kistárkányban ugyancsak június 4-én este emlékeztek a trianoni évfordulóról a MKP helyi alapszervezetének vezetésével azon a kultúrotthon közelében található portán, ahol immár 3 emlékmű is a szégyenletes Trianoni Szerződésre emlékezteti a látogatót.

A műsort a Marásza Polgári Társulás elnöknőjének, Lukács-Újlaky Annának a szavalata nyitotta, majd az MKP helyi szervezetének vezetője, Sáradi Tibort kért szót, aki ünnepi beszédében felidézte a 101 éve történt eseményt, utaltva a diktátum aláírásából származó veszteségeinkre. Tarr Ferdinánd lelkész egy bibliai példázatban érzékeltette, hogy Trianon máig sincs tisztázva és elfeledve. Ezt követően Fazekas Edina illetve Gönczi József hazafias dalokat énekeltek.

Őket a Kistárkány és Környéke Polgári Társulás elnöknője, Kondás Aranka követte a  mikrofon előtt, aki rendhagyó beszédében fontos költői kérdéseket fogalmazott meg arra vonatkozólag: vajon a határon túlra szakadt utódok mindig tisztában vannak saját hovatartozásukkal, vajon elég tájékozottak-e Trianonnal kapcsolatosan? 

Vajon mit érzett az a magyarországi delegáció, amely kénytelen volt aláírni a Trianoni Szerződést? Vajon a szerződés megfogalmazói tisztában voltak azzal, hogy döntésükkel hány millió embernek fognak lelki sérülést okozni, amely utódaikra is kihat majd?  Vagy épp ez volt a céljuk?  Hangsúlyozta: fontos, hogy erősítsük egymást, fontos, hogy mindig tudjuk: mi határokon innen és túl is összetartozunk!

Ezután, ahogyan tavaly is, a koszorúzás helyett virágokat ültettek az egyik Trianont idéző emlékmű köré. A rendezvény ünnepi részének lezárását követően a résztvevők átvonultak az Aranka Vendégház udvarára, ahol tüzet gyújtottak, és még órákon át együtt voltak, beszélgettek.

Trianon 2021
Galéria
+3 kép a galériában
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.