2019. október 6., 17:22

Az aradi vértanúkra emlékeztek Füleken - KÉPEKKEL

1849. október 6-án végezték ki a szabadságharc tizenhárom honvédtisztjét, illetve gróf Batthyány Lajos egykori miniszterelnököt. A levert szabadságharc utáni kivégzéssorozatról a magyarság évről-évre nemzeti gyásznap keretében emlékezik meg. 

vertanuk3.jpg
Galéria
+6 kép a galériában
Fotó: Schnelczer Zoltán

A nemzeti gyásznapon, október 6-án, Füleken is megemlékeztek a szabadságharc kivégzett tábornokairól.

A Csemadok helyi szervezete és a Koháry polgári társulás fontosnak tartja, hogy a különböző kultúrműsorokon, nemzeti ünnepeken a magyarság együtt rója le tiszteletét azok előtt, akik célt és motivációt, értelmet is adnak a jövő nemzedékének, hogy ugyanezt az utat folytassák.

Erdős Vince, a Koháry polgári társulás alelnöke
Erdős Vince, a Koháry polgári társulás alelnöke
Fotó:  Schnelczer Zoltán

A megemlékezésen Erdős Vince, a Koháry polgári társulás alelnöke osztotta meg ünnepi gondolatait. Ebből idézünk néhány sort:

„Tisztelt emlékező közönség!

Jó néhány fekete nap volt a magyar történelemben. Mohitól Mohácsig, Nagymajténytől Világosig, Isonzótól Trianonig, a Don-kanyartól 1956. november 4-ig, ám talán egyik sem olvasztotta olyan egységbe a nemzetet, mint 1849. október 6-a, az aradi tizenhármak és az első magyar miniszterelnök kivégzésének napja. Október 6- a magyar történelem gyásznapjai közt az egyik legismertebb. Gyakorlatilag nem volt olyan magyar család, amelynek valamelyik tagját nem érintette volna a megtorlás...

...Az emlékezés csak részben szól a múltról, ugyanis a jelenben mi emlékezünk, 21. századi emberek a 19. század közepének, a magyar történelem és a modernkori nemzetté válás egyik igen fontos eseményére. Mi,

emlékező közösségünk tagjai, hiszünk a szabadság, a népek, és nemzetek szabadságának eszméjében. Azt állítjuk, hogy egyetlen nemzet sem örülhet a saját szabadságának, amíg a vele együtt élő népek, nemzeti közösségek nem érzik magukat szabadnak.

Fotó:  Schnelczer Zoltán

Valljuk, hogy az egyik szabadság nem vesz el a másik mértékéből. Valljuk, hogy ebben az országban, ahol élünk, ahol élni, boldogulni akarunk, amely szülőföldünk, őseink földje, ahol magyarként akarunk megmaradni, a szlovák nemzet tagjai nem lesznek kevésbé szabadok, ha a velük együtt élő magyar nemzeti közösség szabadságigényének eleget tesznek.

Nem akarunk senkitől semmit elvenni, csupán azt mondjuk, szeretnénk szabadon dönteni arról, milyen nyelven akarunk tanulni, kultúránkat ápolni, hitünket gyakorolni.

Fotó:  Schnelczer Zoltán

Használni szeretnénk anyanyelvünket a közigazgatásban, mert az anyanyelvünk reflexnyelv, a gondolkodás közvetlen eszköze, a hatékony megoldáskeresés eszköze, a hatékony döntéshozás eszköze. És mi maximális hatékonysággal szeretnénk szülőföldünket építeni, életkörülményeinket javítani…”

A beszédet követően a helyi civil szervezetek képviselői az emlékezés koszorúival, főhajtással tisztelegtek a szabadságharc mártír halottjai előtt. Végül közösen elénekelték nemzeti imánkat: hisz ”Megbűnhődte már e nép, a múltat s a jövendőt!”

Fotó:  Schnelczer Zoltán

vertanuk3.jpg
Galéria
+6 kép a galériában
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.