2019. március 26., 18:48

Akkreditált kiváló tehetség pont lett a Szenczi Molnár Albert Alapiskola Szencen

Magyarországon a 2006-os évben kezdődött a tehetséges fiatalok intézményes keretek közt történő felkarolásának, tehetségbiztosítási rendszerének kiépítése. A tehetségpontok és újabban a jógyakorlatok hálózatának kiépítése azzal a céllal kezdődött, hogy a mindenütt fellelhető tehetséges gyerekeket, fiatalokat tutorhálózaton, pályázatokon keresztül támogatásban részesítsék, hogy tehetségüket a legjobban ki tudják bontakoztatni.

sen.jpg
Fotó: Szenczi Molnár Albert Alapiskola

A Felvidéken a www.tehetseg.hu weboldalán található tehetségtérképen hét tehetségpont található, a kassai Talentum programozó műhelytől a gútai tűzzománcozókig. Idén két iskola kapott akkreditációt újabb három évre az elmúlt évek eredményei alapján: a rimaszombati Tompa Mihály Gimnázium és a Szenczi Molnár Albert Alapiskola.

Az akkreditációs folyamatban vizsgálják a tehetségpont elmúlt években végzett munkáját, elkötelezettségét a tehetséggondozás terén, szakmai eredményeit, majd személyesen, a hálózat által kiküldött szakértők vizsgálják meg a tevékenységet, javasolják az akkreditációt.

A szenci magyar alapiskola számos sikerrel büszkélkedhet

A Szenczi Molnár Albert Alapiskola a nyolc éve végzett helytörténeti műhelymunkáért, a három éve végzett természettudományi műhelymunkáért és a néptánc terén, valamint énekkari fejlesztő munkájáért kapott idén újabb három évre kiváló tehetségpont minősítést.

„Lehet, hogy sok nagyszerű iskolánk a Felvidéken nem is tud erről a lehetőségről, hiszen míg Erdélyben piroslik a térkép a tehetségpontoktól, nálunk ugyancsak foghíjas, miközben minden kétséget kizáróan rengeteg szakmai műhely, tehetségsegítő és fejlesztő program zajlik iskoláinkban, amelyekhez a tehetségpont-hálózathoz való hivatalos csatlakozás csak előnyt jelent: szakmai és anyagi segítséget” – mondta el Matus Mónika, a Szenczi Molnár Albert Alapiskola igazgatónője, majd hozzáfűzte, iskolájuk talán az egyetlen iskola a Felvidéken, amelynek diákjai az elmúlt évek mindegyikében kijutottak a TUDOK magyarországi döntőjére.

A Szenczi Molnár Albert Alapiskola tanulói közül először Zeman Tamás (felkészítő: Takács Róbert) nyert kiemelt első díjat Budapesten a Kutató Gyerekek Országos Konferenciáján, majd Vojtek Lili lett első a TUDOK felvidéki regionális döntőjén, a székesfehérvári nemzetközi döntőn pedig második. Straňák Emma (felk. Párkány Antónia) kétszer nyert a TUDOK felvidéki döntőjén, lehetőséget kapva a székesfehérvári és a kisvárdai részvételre, ahol sikeresen képviselte a szenci alapiskolát. Az idei tanévben pedig Korpás Lilla (felk. Tóth Katalin) a nyelvészetben alkotott kiválót, ő a regionális fordulót megnyerve a szentesi döntőn képviseli a Felvidéket.

Merjünk nagyok lenni

„Az elmúlt évek tapasztalatai alapján elmondhatjuk, hogy meghökkentő, mennyire nem érdeklődnek felvidéki iskoláink a Kutató Diákok Mozgalma iránt. A 10 perces előadást önálló kutatómunkájáról bizonyára rengeteg tehetséges, okos, kiemelkedő diákunk el tudná készíteni, hogy aztán kipróbálja magát a felvidéki regionális konferencián, és megmérettesse magát Magyarországon a MTA professzorai és a szakágak kiemelkedő tudósai előtt” – véli Matus Mónika.

Fontos lenne, hogy felvidéki magyar iskoláink minél több ilyen versenyen és megmérettetésen vegyenek részt, amelyek által hasznos tapasztalatokra és ismertekre tehetnek szert. Külön motiváló lehet a diákok számára, hogy a díjazottak kijuthatnak a Nobel-díjátadóra, és elindulhatnak az Országos Tudományos Diákköri Konferencián. Az sem mellékes szempont, hogy az Első díjért 20, a Nagydíjért 30 felvételi többletpont jár a magyarországi egyetemeken.

„A legcsodálatosabb azonban nem is a győzelem, hanem az a tudományosan inspiráló közeg, ahol szakmai tapasztalatokat szerezhetnek, megismerkedhetnek szakáguk és érdeklődési körük kiemelkedő képviselőivel” – hangsúlyozta Matus Mónika, majd hozzátette, iskolájuk pedagógusa, két felvidéki döntő nyertesének felkészítője, Párkány Antónia meghívást kapott a kisvárdai előadás után a 23rd IEEE International Conference on Intelligent Engineering Systems 2019 elnevezésű konferenciára a gödöllői királyi kastélyba, melyen április végén képviseli majd iskolájukat.

A Szenci Molnár Albert Alapiskola igazgatónője elmondta, nagyon büszkék diákjaik sikereire, kollégáink állhatatos munkájára, és nagyon örülnénk annak, ha egyre többen felfigyelnének a tehetséghálózat nyújtotta lehetőségekre, és csatlakoznának a rendezvényeikhez, megmutatva a szlovákiai magyar diákok intellektusát és képességeit az anyaországban is.

A Felvidéken is működő Tehetségsegítő Tanácsot bátran megkereshetik az egyes iskolák, de a weboldalon keresztül önállóan is csatlakozhatnak a hálózathoz.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.