A „zene varázsa” Füleken
A füleki magyar ajkú Pro Kultúra Füleki Férfikar ebben az évben ünnepli 104. születésnapját. A kórus 1920 őszén Magyar Dalkör néven alakult meg. Az énekkar repertoárján Bartók, Kodály, Karai és Bárdos művei mellett különféle népdalfeldolgozások, gregorián énekek, valamint egyházi művek is szerepelnek.
Meghatározó szerepet töltenek be a kortárs darabok is, hiszen a jelenkori művek bemutatása új közönséget szólíthat meg, és hozzájárulhat a kóruszene iránti érdeklődés növeléséhez. Ezek a művek gyakran foglalkoznak aktuális témákkal, és új zenei stílusokat is bemutatnak, amelyek vonzóak lehetnek a fiatalabb generációk számára.
A Pro Kultúra Füleki Férfikar májusban részt vett a szlovákiai magyar felnőtt kórusok országos versenyén, a Galántán megrendezett XIX. Kodály Napokon. Az énekkar szakmai zsűri besorolása révén aranysávos minősítésben részesült. Ugyanakkor a férfikar minden évben megrendezi a „Dalolj, míg élsz“ c. kórustalálkozót, ahová 2-3 vendégkórust hívnak meg. Ez kiváló alkalmat biztosít változatos zenei élmények szerzésére, más énekkarok, illetve művek megismerésére, valamint új társas kapcsolatok kialakítására.
„Decemberben a férfikórus ellátogatott a Gács községben megrendezett adventi kórustalálkozóra, ahol többek között egy szakmai zsűri is végighallgatta a zenei előadást. A koncertet követően építő jellegű értékelésben, valamint dicséretben is részesült az énekkar.
– nyilatkozta Sósik Réka, karnagy.
A Fülek városában megrendezett március 15-i rendezvényen fellépett a Pro Kultúra Férfikar is. A Csillag születik harmadik évadjának győztesével, a Fonogram-díjas László Attilával közreműködve közösen előadott művek bemutatására került sor. Májusban a kórus Zamárdi felé vette az irányt, ahol két teljes napot töltött el, s részt vett a „Balatónia“ elnevezésű Balatoni Kórusok Találkozóján.
– tette hozzá a karnagy.
A kórus célja mindenekelőtt a magyar kultúra őrzése, ápolása, zenei üzenetek közvetítése, egy színes repertoár bemutatása, kapcsolatteremtés, valamint a generációk megszólítása a zene eszközeivel. Robert Schumann szavaival élve: „Fényességet küldeni az emberi szív mélységébe: ez a művész hivatása.“