A Zachar, a Zolcer és az üres szék üzenete
A november 10-i önkormányzati választásokon három ipolysági polgár méretteti meg magát a településvezetői tisztség elnyeréséért folytatott harcban. A jelenlegi városvezetőnek, Gregor Istvánnak két kihívója is akadt: az MKP és a Most-Híd helyi alapszervezete által támogatott, de függetlenként induló fiatal mérnök, Zachar Pál, valamint az információs technológiákkal foglalkozó vállalkozó, Zolcer Marián.
Jelöltségük formális bejelentésétől kezdve a helyi lakosok körében folyamatos az online térben zajló, sokszor sárdobálástól sem mentes vita. A jelenleg regnáló városvezető legesélyesebb kihívójának tekinthető Zachar Pál még szeptemberben tette közzé az október 16-ára tervezett nyilvános polgármester-jelölti vitára való felhívását, amiről a jelölteket személyesen is tájékoztatta. Ennek megjelenése után másfél órával – a leglátogatottabb közösségi oldal ipolysági választásokkal foglalkozó csoportjában – egy újabb felhívás jelent meg. A november 7-ére beütemezett vitaestre az az ipolysági lakos invitálta a jelölteket, aki a négy évvel ezelőtti önkormányzati választások idején tartott hasonló jellegű politikai eszmecserét moderálta – sokak szerint kevésbé objektív módon és meglehetősen elfogultan.
A Zachar-féle felhívásban a mérnök éppen a transzparencia és az objektív vitavezetés fontosságát hangsúlyozta: „Üljünk le, és vitassuk meg nyilvánosan programunkat az ipolyságiak előtt! Egy ilyen vitától csakis azoknak lehet félnivalójuk, akiknek nincs igazi programjuk. Egy vita akkor tisztességes, ha az kiegyensúlyozott feltételek között valósul meg. Ehhez pártatlan és főleg objektív vitavezetőre van szükség.”
Október 8-án Zachar Pál a közösségi oldalán örömmel számolt be arról, hogy mindhárom polgármesterjelölt jelezte az október 16-i vitaesten való részvételi szándékát. Zolcer Marián azt is hozzátette, ugyancsak sikerült megegyezniük abban, hogy a rendezvény kiadásait 1/3 arányban a polgármesterjelöltek fogják fedezni.
Akárhogy is, október 16-án mégis üresen maradt az egyik szék, így az ipolysági születésű, jelenleg Pozsonyban élő Balla Igor – rendkívül korrekt, elfogultságtól mentes – moderálása mellett megvalósuló kétnyelvű polgármester-jelölti vitában csak Zachar Pál és Zolcer Marián ismertette programját, terveit és elképzeléseit a város vezetését illetően.
Zachar szerint a helyiek többsége kiábrándult a város eddigi vezetőiből, és változást szeretne, hogy a várost már ne a lakosság megosztása és a közbeszéd lezüllesztése jellemezze.
– Meggyőződésem, hogy nekünk, ipolyságiaknak, tesmagiaknak és pereszlényieknek sárdobálás helyett párbeszédre és egymás jobb megértésére van szükségünk. Polgármesterjelöltként kutya kötelességem nyilvánosan megvitatni az elképzeléseimet mind a polgárokkal, mind a többi jelölttel – vallja Zachar Pál, aki elmondása szerint nem uralkodni szeretne, hanem alázatos és tisztességes munkával szolgálni minden ipolysági lakost: magyarokat, szlovákokat, fiatalokat és időseket, tehetségeseket és kevésbé sikereseket, dolgozókat és nyugdíjasokat, sportolókat és a kultúrával, a zenével foglalkozókat, Tesmag és Pereszlény lakosait.
– Miért leszek jó polgármester? Közösségépítő és -formáló tapasztalatokkal rendelkezem, valamint pontosan tudom, milyen problémákkal küszködik városunk. Csapatmunkában, a helyi közösséggel karöltve szeretnék dolgozni, saját nézeteimtől eltérő véleményeket is elfogadva.
Az új kihívásokat kereső, 37 éves Zolcer Marián szerint – aki magát egy elégedetlen, de céltudatos polgárnak nevezi – az önkormányzat az elmúlt években nem használta ki a városfejlesztés strukturális fejlesztését előmozdító lehetőségeket. Programjának ismertetésekor hangsúlyozta egy modern kórház működtetésének fontosságát. A biztonságos és folyamatos forgalmat szem előtt tartva új körforgalom kiépítését és modern, intelligens, 3D-s gyalogos átkelők létrehozását szorgalmazná, de a zöldövezetek megtartásával szélesítené és bővítené a parkolóhelyeket is.
Az önkormányzati képviselőként is tevékenykedő Zachar Pál hat pontban foglalta össze a városvezetéssel kapcsolatos legjelentősebb elképzeléseit. Ipolyság történelmi főterének átépítésével egy élvezhető, élhető és biztonságos városközpontot alakítana ki, ezen túl modern lakások építésével, új lakópark nyitásával ösztönözné a fiatal családokat az Ipolyságon való maradásra. A bölcsődei program beindításával a fiatal anyákat tehermentesítené, továbbá a Talentopolis elnevezésű tehetséggondozó programmal az ipolysági fiatalokat is támogatná.
Zachar és Zolcer egyetértett abban, hogy a várost képviselő sportklubok, kulturális csoportok és társulatok új, progresszív támogatására van szükség, valamint a város drogmentesítésével és a közbiztonság növelésével meg kell óvni a lakosságot a kábítószerek terjedésétől.
A tervek ismertetése után a közönség soraiból is felhangzott egy-egy kérdés, egyebek mellett a tervezett körforgalom telekviszonyairól, a művelődési otthon hiányáról, a gazdasági és szociális fejlesztési tervről vagy éppen a kis- és középvállalkozók helyzetéről.
Az ipolysági városháza színháztermébe ellátogató érdeklődők két felkészült és korrekt módon vitázó polgármesterjelöltet ismerhettek meg. A vitafórumon tapasztaltak fényében talán határozottabban ragadják meg a tollat november 10-én, a választófülkékben.
(Megjelent a Magyar7 c. hetilap 2018/25. számában)