2021. február 20., 10:43

A termelés nem állhat le - Hogyan bírkóznak meg a Dunaszerdahelyi járás vállalatai a járvánnyal

A különféle iparágakban dolgozó emberek is mindennap megküzdenek a koronavírus-járvány miatti szigorításokkal. Kényelmetlen dolog például szájmaszkban hegeszteni, mégis így kell ledolgozni a műszakot. A Dunaszerdahelyi járásban található iparvállalatok dolgozói közül kérdeztünk néhány alkalmazottat, hogyan viselik el a jelenlegi helyzetet.

Képünk illusztráció.
Fotó: pixabay.com
Szájmaszkban hegeszteni

A dunaszerdahelyi Wertheim vállalat nagyjából 400 alkalmazottat foglalkoztat különféle munkakörökben. A cég páncélszekrények, felvonók fémszerkezeteinek, mozgólépcsők, gépek és berendezések fémszerkezeteinek vezető gyártója. Szakértő a hegesztés területén. A több mint 25 éves fennállásának alappillérét a modern technológia és a magasan képzett szakemberek alkotják.

A mátyusföldi Tánczos Illés négy éve dolgozik a dunaszerdahelyi Wertheimben minőségellenőrként. Reggel hat órától délután fél háromig tart a munkaideje. Tapasztalatai szerint a koronavírus-járvány miatt sokkal kevesebb munkatárssal találkozik egy-egy műszak alatt, mivel a kedvezőtlen helyzet óta két műszakban dolgoznak. Február elején vezették be náluk a kötelező FFP2-es szájmaszk viselését munkaidő alatt. Ebben bizony nehézkes a lélegzés.

Egy-egy ledolgozott műszak után égető érzést fedeztem fel a légcsövemben, sokkal nehezebben tudtam venni a levegőt. Mindenkire másképpen hat a dolog, nálam így jelentkezett. Kipróbáltam egy másik maszkot, de abban egyáltalán nem tudtam dolgozni. Egy óra múlva fájt a fejem, és szédültem.

A gyárban az étkezdében való tartózkodást is szabályozzák, más-más időpontokban jönnek ebédelni az emberek, hogy egyszerre ne legyenek túl sokan a helyiségben. A tusolókat viszont lezárták a dolgozók előtt.  Illés szekciójában ez idáig nagyjából tizenkét embert érintett a Covid-fertőzés a kezdetektől fogva. Jelenleg három alkalmazottról tud, akik betegek, egyiküket tüdőgyulladással szállították kórházba.

Illés azt is elmondja, hogy az emberek nem mindig tartják be az óvintézkedést, olykor a textilmaszkos megoldást is fullasztónak tartják. Mégis inkább azt tapasztalja, hogy a környezetében dolgozó emberek egyre jobban megszokták a jelenlegi helyzetet.

A nagyszüleink is megszokták a háborút. A legnagyobb változás a járvány előtti és a mostani időszakban, hogy az emberek között kialakult a távolságtartás.

Horváth Imre dunatőkési lakos szintén a Wertheim Kft. csapatát erősíti. Ő hegesztői munkát végez, vagy ahogy mondja, mindig azt a munkát hajtja végre, ,,amit aznap dob a gép”. Leginkább a hegesztőrobotok programozásáért felelős, illetve karbantartja és biztosítja a folyamatos működésüket.

Sokszor kézzel hegesztek, de előfordul, hogy át kell írnom pár programpontot a gépen, vagy éppen zárlatos valami, azt kell megszerelnem.

Imre elmondja, hogy váltott műszakban (nappalos és éjjeles), kis csapatokban dolgoznak az emberek. Mindenki számára kötelező a maszkviselés, és minden helyiségben van kézfertőtlenítő, amit elég sűrűn használnak. Az üzembe való belépéskor, a portánál megmérik a dolgozók testhőmérsékletét, az alkalmazottak részére párszor a tesztelést is biztosították. Imre szerint a vezetőség egészen jól és felelősségteljesen kezeli a helyzetet. Ha valaki megbetegszik vagy fertőzésgyanús, azt hazaküldik karanténba. Az illető után pedig lefertőtlenítik az egész helyiséget és a használatban lévő eszközöket. A karantén lejárta után negatív PCR-teszttel jöhet vissza a munkás dolgozni.

A vírus miatt senkit sem bocsátottak el, ami nagyon korrekt hozzáállás a cég részéről.

Félnek a dolgozók

A pozsonyi olajfinomító, a Slovnaft vállalat több mint háromezer alkalmazottat foglalkoztat. A benkepatonyi származású Csánó Csaba a fóliagyártásban dolgozik villanyszerelőként. Mintegy három éve erősíti a vállalat villanyszerelő csapatát. A napi feladatai közé tartozik reggel körbejárni a gyártósorokat és áttanulmányozni a műszakkönyvet, amely az éppen aktuális munkát jelzi. Csaba szerint az emberek félnek a kialakult helyzettől, mert minden bizonytalan. Információi szerint nemsokára a Slovnaft dolgozói is áteshetnek az oltáson.

A munkásoktól mindennap a bejáratnál elkérik a negatív antigéntesztet bizonyító dokumentumot, mert kizárólag ezzel léphetnek be a gyárba.

Csaba munkahelye egyébként nem tette kötelezővé a negatív tesztet, ám másképp nem tudná megoldani a belépést, hiszen ő is ugyanazon az ajtón lép be, mint a többiek. A maszk viselése kötelező, február 8-tól pedig csak FFP3-as vagy FFP2-es maszkot viselhetnek a dolgozók. A cég hetente biztosítja a maszkokat a dolgozók számára, a szájmaszk egyébként csupán 8 óráig képes megóvni az embert a fertőzéstől.

Minél kevesebben egy légtérben

Az Ambrovics fivérek 1991-ben a családi házuk alagsorában nyitottak pékséget. Ambrovics Ferenc Győrben tett látogatása alkalmával találkozott először a kemencében sülő kis pogácsák ötletével. Azóta itthon is hasonló alapelven, saját receptúrával készülnek a jelentősen megnövekedett Minit vállalat finomságai, amelyek a cég alkalmazottainak a keze munkáját dicsérik.

A dunaszerdahelyi Aradska Katarína a vállalat személyzeti osztályának dolgozója, aki az alkalmazottak toborzását felügyeli 2019 októberétől. A cég legfőbb célja a gyártási kapacitás növelése volt az elmúlt időszakban, a koronavírus-járvány alatt azonban a Minit is megérezte mind a gyártásban, mind az eladásban a komoly változásokat. A vezetőség számára azonban egyértelmű volt, hogy az alkalmazottakat meg kell tartania, sőt azóta másoknak is munkalehetőséget kínálnak, akikkel biztosítják a pékség túlélését. Katarína elmondása szerint a cég mintegy 250-300 alkalmazottal rendelkezik, de országosan kiterjedt elérhetőségeik vannak.

Amikor kitört a járvány, a vezetés azonnal reagált a helyzetre, és bevezették a maszk és a latexkesztyű viselését. A bejáratnál az ellenőrzés alapos, megmérik a munkások testhőmérsékletét, elkérik a negatív tesztről szóló dokumentumot, és természetesen mindenki viseli a szájmaszkot.

Tavasszal A és B csoportba osztva dolgoztak az emberek, a távolságtartás miatt kellett ez a rendszer. Amíg az A csoport dolgozói bent voltak, és tették a dolgukat, addig a B csoport munkásai otthon maradtak és fordítva.

Az irodisták közül többnyire csak néhányan tartózkodnak egy légtérben. Ügyelni kell, hogy minél kevesebb emberrel érintkezzünk a munkánk során. Váltott hetekkel pedig az otthoni munka – a home office – is elfogadott.

Katarína elmondja, hogy eddigi tapasztalataik szerint az alkalmazottak nem fertőződtek meg nagy számban a vírussal.

Tavaly szinte alig volt fertőzött dolgozójuk, az idén azonban kissé növekedett a számuk, de nem drasztikusan. A dolgozók 90%-a a Dunaszerdahelyi járásból származik, így nem tudják elkerülni a vírus terjedését. A cég ennek ellenére mindent megtesz, hogy mindenkit biztonságban tudjon.     

Az írás megjelent a Magyar7 hetilap 2021/07-es számában.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.