2024. szeptember 2., 18:25

A Szent Korona tisztelete Ipolybalogon

A mai Szlovákia területén található templomok közül háromnak a tornyán látható a Szent Korona: Alsódióson, Pozsonyban és Ipolybalogon. Az emlékezet és az írások is úgy tartják, hogy ezeken a helyeken annak idején hosszabb-rövidebb ideig őrizték az ereklyét.

 

A Szent Korona tisztelete Ipolybalogon
Galéria
+1 kép a galériában
Fotó: Görföl Jenő

Hogyan került a szimbolikus korona az ipolybalogi templom tornyára? A helyiek magyarázata szerint – amelyet az ipolybalogi Szent Miklós-templomban is meghallgathat a látogató – az Árpád-ház kihalását követően a cseh Přemysl-dinasztiából származó Vencel került a magyar trónra.

A magyarok egy része nem ismerte el törvényes uralkodónak, mert nem koronázták meg a Szent Koronával. Erre 1304. augusztus 10-e körül került sor Esztergomban. Ezután Vencel király és küldöttsége a koronával együtt elindultak Csehország felé. Így értek el augusztus 14-én Ipolybalogra. Vencel egy Balug nevezetű földesúrnál szállt meg, a koronát pedig a templom szószéke alatt található vakablakba helyezték, éjjel katonaság őrizte.

A Szent Korona tisztelete Ipolybalogon
Fotó:  Görföl Jenő


Ezt a rövid epizódot a balogi nép soha nem felejtette el. Az esemény  után alig százhatvan évvel, 1464-ben Mátyás király kiadta a rendeletét, amely kimondta „örökítessék meg minden olyan jelentős esemény, amely fontos a magyarság történelmében”. Így került 1464-ben elsőként az ipolybalogi erődtemplom tornyára a korona másolata.

2005-ben Ipolybalogra került a Szent Korona hiteles másolata, amely az egykori polgármester, Balogh Gábor, Veresegyház polgármestere, Pásztor Béla valamint Csáky Pál akkori miniszterelnök-helyettes és György Ferenc helybéli plébános kezdeményezésére készült el. Készítői Kevi Farkas Zsolt ötvösművész és M. Gubány György zománcművész voltak. A műalkotás 2005 augusztusában készült el, és az első Szent Korona Ünnepség (2005. augusztus 14.) alkalmával ünnepélyes keretek között helyezték el méltó – régi – helyére , a templom üregébe.

Az ipolybalogi korona különlegessége, hogy nemesfémből készült, a felülete pedig aranyozott. Valódi ékkövekkel díszített, a képei rekeszzománc technikával készültek. Az idei már a 20. Szent Korona Ünnep volt Ipolybalogon.

 

Az írás megjelent a Magyar7 2024/35. számában.

 

 

 

A Szent Korona tisztelete Ipolybalogon
Galéria
+1 kép a galériában
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.