2019. március 3., 13:03

A löszfal a legjobb hely az életre

Ez annak a köbölkúti könyvtárban berendezett interaktív kiállításnak a címe, melyet nem csak láthatnak, de tapintással és hallással is érzékelhetnek a látogatók.

loszfal-1-bokor-copy-.jpg
Galéria
+6 kép a galériában

E nem mindennapi bemutató a Pozsonyi Területi Természetvédelmi Társulás „BeeSandFish” nemzetközi projekt keretén belül valósult meg. E társulás 1997-től főleg Dél-Szlovákia gyakorlati természetvédelmével foglalkozik. Tevékenységi körükhöz tartozik többek közt a Duna mellékágainak a revitalizációja, a legeltetés bevezetése, a löszfalak élővilágának megőrzése.

A kiállítás fő célja bemutatni három madárfajt – a partifecskét, a gyurgyalagot és jégmadarat, melyek Köbölkút környéken is megfigyelhetőek. 

A tárlat három fő táblája a madarak fészkelését mutatja be. Az imitált üregekbe elemlámpával lehet bevilágítani. Ha a fajok makettjeit megfelelően helyezzük el, a madarak hangját is hallhatjuk.  A tábla másik oldalán a fajok optimális élőhelyét látjuk.

Ezeket a fajokat összeköti különleges igényük a löszfalak iránt.

A jégmadár főleg halakkal táplálkozik, ezért a jégmadár táblán játékos módon azt is megtudhatjuk, mit tehetünk otthonainkban vizeink tisztaságáért. A táblán láthatjuk, tapinthatjuk, hogy néz ki az ürege, a tojása, megtudhatjuk mit lát halászat közben, figyelemre méltó dolgok derülnek ki róla egy fényképes kvízből.

A partifecske táblán érzékelhetjük, milyen felületen fészkelnek, táplálékláncot rakhatunk ki kockákból, mágneses téglalapokon hasznos információkat tudhatunk meg az őshonos és behurcolt növényekről.

A gyurgyalag táblán és képernyőn ezen színpompás madár életét bemutató szövegek olvashatók, rovarszálloda is itt kapott helyet, dominójáték segítségével a méhészmadár táplálkozásával ismerkedhetünk. Ezen kívül mesterséges folyómeder és három játékasztal is a kiállítás része, amely a költöző madarak vándorlásával foglalkozik.

A magyar és szlovák nyelven előkészített bemutatót elsősorban oktatási intézmények részére szánták,

de Drégely Julianna könyvtáros szerint a diákokon kívül sok felnőtt betérő is szívesen elidőzik a különleges tárlaton – rakosgatják a tanulságos kirakókat, próbálnak felelni a képernyő kérdéseire, belehallgatnak a madarak énekébe. „Ha mindenki legalább egy aprócska ötletet megjegyez a kiállítás üzenetéből, máris egy tyúklépéssel előrébb leszünk a környezetvédelem és környezettudatosság terén” – mondja a könyvtárvezető a kiállítás kapcsán.

Aki eddig nem látogatott el a kiállításra, három napig még megteheti. Igazán érdemes.  

loszfal-1-bokor-copy-.jpg
Galéria
+6 kép a galériában
Megosztás
Címkék