2024. szeptember 20., 16:54

A fülemülesitke vonz a területre

Gyűrűznek a magyar ornitológusok a köbölkúti Párizsi Mocsarak területén. Évente visszajárnak, különösen a fülemülesitke végett, melynek ez a legészakibb fészkelőhelye. Ezek a madarak még itt tartózkodnak október elejéig.

Párizsi Mocsarak gyűrűzés
Fotó: Bokor Klára

Szinai Péter elmondja, a madarászok intenzíven foglalkoznak a fülemülesitkével az egész Kárpát-medencében, ez egy fontos kutatási terület. Az éghajlatváltozás tanúi vagyunk, egyre északibb helyeken van tartósan meleg, de még így se sikerült a fülemülesitkére északabbra rátalálni.

Egy különleges madár, mely különleges élőhelyet kíván
Ami a fülemülesitkének fontos, a nagy kiterjedésű, aratatlan nádas.

A madarak június végén, augusztus elején cserélik tollaikat, méghozzá az összes repülőtollukat egyszerre veszítik el. Ekkor a víz felszínén lévő nádszálakon keresgélnek, hogy élelmet találjanak repülés nélkül is. Remélem sikerül majd párat megfognunk, október elejéig még a területen tartózkodnak, majd a Balkán félszigetre vonulnak telelni” – tájékoztat a szakember.

Párizsi Mocsarak

Kitér arra kis, leginkább a vonulási útvonalaikról szeretnének képet kapni, hogy megvédjék azokat a területeket, ahol nagy számmal fordulnak elő. Nem reális a fülemülesitke nemzetközi besorolása sem, sokkal gyakoribbnak tűnik fel, mint valójában.

Gyűrűzés
Fotó:  Bokor Klára
Tarján Barna madarász sorolja, még csak fél napja feszítették ki a hálókat, de már fogtak füsti, parti és molnárfecskét, berki és réti tücsökmadarakat, ökörszemet, verebet. A most meggyűrűzött fecskék északról jönnek, itt tartanak úgy ötnapos pihenőt, majd folyatják útjukat. A madarak kifejezetten jó kondícióban vannak.

Az ornitológiai naplóba bevezetik a gyűrűszámot, a madár fajtáját, korát, ivarját, ha meg tudják állapítani, hogy mennyi zsír van rajta, mennyi izmot növesztett, tollazata vedlett vagy sem.

Szinai Dániel, Haraszti Dániel, Lednický Štefan, Tarján Barna
Szinai Dániel, Haraszti Dániel, Lednický Štefan, Tarján Barna
Fotó:  Bokor Klára

„A befogott madarakról minden adatot beviszek a központi számítógépbe. Ha Szlovákiában fogunk gyűrűs madarat, elküldjük az adott ország gyűrűközpontjába, ők visszaírnak, így nekik is, nekünk is van információnk a madárról, össze lehet rakni a vonulási útvonalat. Szerencsés esetben ezzel külön szakemberek foglalkoznak” – mondta el Lednický Štefan a magyar madarászok helyi segítője.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.