A füleki II. Koháry István Alapiskola modern, inkluzív intézménnyé válhat
Legutóbbi ülésükön a füleki önkormányzat képviselői jóváhagyták egy hárommilliós projekt támogatására és társfinanszírozására vonatkozó pályázat benyújtását. Az átfogó projekt célja a magyar tannyelvű II. Koháry István Alapiskola modern, digitális és inkluzív oktatási intézménnyé alakítása. Amennyiben a pályázat sikeres lesz, a régió egyik legnagyobb iskolájának rekonstrukciója jövőre valósulna meg.
Anderko Erika, a Stratégiai és Fejlesztési Alosztály vezetője elmondta, a projekt fő célja a minőségi és inkluzív oktatáshoz való hozzáférés javítása. A város ezt szeretné elérni a projekttel, amely megfelelő iskolai helyiségek kialakítására, az intézmény felszereltségi és technológiai hátterének megteremtésére fókuszál.
A projekt az épületek teljes szigetelését, az összekötő folyosó, az iskolai étkezde konyhájának és a kazánháznak a felújítását, a fűtésrendszer korszerűsítését, egy modern felszereltségű kültéri tanterem építését, a sportpályák felújítását, valamint új informatikai berendezések és kompenzációs segédeszközök beszerzését irányozza elő.
– nyilatkozta Bozó Roland, az iskola igazgatója.
Az alapiskola az egyik legnagyobb a régióban. Az egész komplexum 1960-ban épült, 5 tömbből áll, ezeket fedett folyosó köti össze. Az idei tanévben az iskola 27 osztályában 612-en tanulnak, több tucat tanár, nevelő, asszisztens, iskolapszichológus és speciális pedagógus dolgozik itt. Az alapiskolát szociálisan hátrányos helyzetű és sajátos nevelési problémákkal küzdő tanulók is látogatják.
„Bár az intézmény igyekszik integrálni őket, hiányoznak a kompenzációs segédeszközök (speciális kirakók, pszichológiai tesztek, kérdőívek és kézikönyvek), informatikai eszközök, nem megoldott az épületek akadálymentes megközelítése” – magyarázta Anderko Erika.
Az épületek zöme költségesebb beruházásokat is igényel.
– tette hozzá.
Az önkormányzat ezért a Szlovák Köztársaság Beruházási, Regionális Fejlesztési és Informatizációs Minisztériumához fordult támogatásért. A projekt sikere esetén egy klasszikus iskola alakulna át modern oktatási intézménnyé, amely befogadó, zöld és digitalizált lenne. Az iskola informatikai felszereltsége is kiegészül majd interaktív táblákkal, 3D nyomtatóval, interaktív monitorokkal, laptopokkal.
E komplex projekt érdekessége egy modern és akadálymentes szabadtéri tanterem építése. Egy egész évben üzemelő faépületről van szó, amely 36 tanuló befogadására alkalmas, kísérleti és inkluzív oktatásra tervezett osztályból, szertárból és egy raktárhelyiségből áll majd.
– tette hozzá Anderko Erika.
Az önkormányzat tervének része még öt iskolai sportpálya rekonstrukciója. A kézilabda-, kosárlabda- és röplabdapálya, a futópálya, a távolugró pálya és az ugrógödör költséges felújításon esnek át. A modernizált sportpályákat az iskola tanulói és a nyilvánosság is használhatná. A támogatható kiadások teljes összege meghaladja a hárommillió eurót. Ebből a megpályázott támogatás közel 2,8 millió euró. Amennyiben a projekt sikeres lesz, az önkormányzat nyolc százalékkal, több mint 242 ezer euró értékben társfinanszírozná, és 2024 végéig valósulna meg.