A füleki Foncsik Énekegyüttes Vass Lajos Nagydíjban részesült
A XIII. Vass Lajos Népzenei Verseny Kárpát-medencei döntőjén Vass Lajos Nagydíjban részesült a füleki Foncsik Énekegyüttes. Az ifjúsági korosztály döntőjére Budapesten, a Csepeli Munkásotthonban került sor, ahol mintegy 46 produkció méretett meg.

A Vass Lajos Népzenei Szövetség 1995-ben alakult azzal a céllal, hogy összefogja, segítse a Kárpát-medencében élő és működő népdalköröket, népzenei csoportokat, énekkarokat, éneklő csoportokat, a népzenét, néphagyományainkat éltető közösségeket, embereket. Ennek szellemében minden évben országos népzenei táborokat, országszerte továbbképzéseket, előadásokat tartanak, kétévente pedig népzenei találkozókat, versenyeket szerveznek és a döntőbe jutott csoportok és szólisták legjobbjainak Vass Lajos Nagydíjat osztanak.
„A XIII. Vass Lajos Népzenei Verseny döntősei több elődöntőn mérkőztek meg a Kárpát-medence különböző népzenei versenyein, ahonnan a kiemelkedő eredményt elnyert szólisták, zenekarok, éneklőcsoportok meghívást kaptak a döntőre. Így jutott el a Foncsik Énekegyüttes is Csepelre, hiszen a 2019-ben megrendezett Bíborpiros szép rózsa népzenei verseny országos döntőjén kiemelt aranysávban részesültek. A járvány miatt a tavaly olyannyira várt Vass Lajos döntőt sajnos az idei évre kellett halasztani, de megérte“- nyilatkozta Varga Lia, a Foncsik Énekegyüttes művészeti vezetője.
Az autentikus dalok tanulmányozásának fő forrásaként archív hangfelvételek és a művészeti vezető eredeti gyűjtései szolgálnak. Az archív felvételek feldolgozása során új hangtechnikákkal is megismerkednek. A Vass Lajos versenyen ipolykéri népdalcsokrot adtak elő, amelyek Varga Norbert és Lia gyűjtéseiből valók.
“- tette hozzá a csoport vezetője.
Az ifjúsági kategóriában 46 versenyszám szerepelt, ebből 8 felvételről, mivel a járványügyi helyzet miatt Erdély és Kárpátalja nem tudott a verseny helyszínére utazni. A 46 produkció között képviselve voltak a citerazenekarok, szólisták, népdalcsoportok, zenekarok. A zsűritagok neves művészek, szakemberek voltak: Dévai János etnográfus, Juhász Erika a Nyíregyházi Egyetem Zenei Intézetének mestertanára, Ifj. Horváth Károly népzenetanár, Széles András népzenész, citeratanár, a zsűri elnöke Alföldy-Boruss István, népzenekutató volt. Összesen 11 Nagydíjat osztottak ki, 4 szólista, 5 zenekar és két éneklőcsoport részére. A többi résztvevő nívódíjban, illetve kiemelt nívódíjban részesült.