lapajánló
Sodródó magyar szavazók, a 30 ezüst ára és a lélek csillanása
Magyar7 - 17. száma
2024. március 12., 20:50

A digitális világ felé

A Füleki Gimnázium kiemelt célja a digitális írástudás és az informatikai gondolkodás fejlesztése innovatív módszerek, valamint az Informatika a természettudományokban és a matematikában elnevezésű új tantárgy segítségével.

A Füleki Gimnázium diákjai
A Füleki Gimnázium diákjai,
Fotó: A Füleki Gimnázium Facebook-oldala

Ezt a tantárgyat korábban az IT Akadémia projektben már bevezették, hogy a lehető legjobban felkészítsék a diákokat az egyetemi tanulmányokra, a munkavállalásra az IT és a STEM szakterületen, vagyis amelyekhez tudományos, technológiai, mérnöktudományi vagy matematikai végzettség szükséges, különös tekintettel a mesterséges intelligenciára, az adatelemzésre, a kiberbiztonságra és a robotikára. 

Mivel mi is IT akadémia vagyunk, 2017-től beépítettük az iskolaprogramunkba ezt a választható, heti kétórás tantárgyat. Most viszont kötelezővé tettük az informatika osztály számára. Emellett megemelt óraszámban oktatjuk majd a matematikát, a fizikát, a kémiát, a biológiát, a geográfiát és természetesen az informatikát

– magyarázta Molnár László, matematika, fizika és informatika szakos tanár, hozzátéve, hogy a gimnázium jó ideje együttműködik az indítványozó kassai Pavol Jozef Šafárik Egyetemmel. 

Mindemellett a gimnázium tanárai, összesen kilencen továbbképzésen vesznek részt. Az új oktatás több mindenben is különbözik a jelenlegi módszertől. 

Az IT Akadémia tapasztalatait és elkészült tananyagait fogjuk használni. Ez azt jelenti, hogy rendelkezésünkre áll sok munkalap, amelyek segítségével a diákok felfedező tanulással dolgozhatják fel az egyes témaköröket. A tanárnak inkább szervező, irányító és motiváló szerep jut, nem a közvetlen tudásátadás. A munkalapok felépítése is rendhagyó, nem az elméleti tudás elolvasására és megtanulására összpontosít, hanem gyakorlati tevékenységeken keresztül szerzik meg ismereteiket a diákok

– fűzte hozzá Molnár László az Informatika a természettudományokban és a matematikában elnevezésű új tantárgy bevezetése kapcsán.

A gimnázium egy másik projektet is megnyert, amelynek köszönhetően a tanárok további képzéseken vehetnek részt, hogy elsajátítsák az új metodikát. Juraj Péter, a Füleki Gimnázium igazgatója elmondta, az Erasmus projekt során az egri Eszterházy Károly Katolikus Egyetemmel és a szerbiai Novi Sad Egyetemmel működnek majd együtt. Ez is további képzési lehetőséget biztosít a tanároknak. 

A mesterséges intelligencia térnyerése gyorsan átírja a munka világát, a kutatók szerint több millió munkahely szűnhet meg, de legalább ennyi új munkalehetőség alakul majd. A gimnáziumban ezért súlyt helyeznek ennek az oktatására is.

Besztercebánya megyében csak a Füleki Gimnáziumban, Szlovákiában pedig csupán 10 iskolában részesülnek ilyen jellegű informatikai képzésben a diákok, illetve a Füleki Gimnázium az egyetlen oktatási intézmény, amely magyar nyelven indítja ezt a szaktantárgyat, a jövőben azonban szeretnék szlovák nyelven is elindítani a képzést.

Megjelent a MAGYAR7 10. számában.

Kapcsolódó cikkeink

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.