70. évfordulóját ünnepli a füleki múzeum
A Füleki Vármúzeum az első füleki múzeum alapításának 70. évfordulója alkalmából időszaki kiállítással emlékezik meg e jeles jubileumról, bemutatva a helyi múzeumalapítás történetét az intézmény gyűjteményéből kiválasztott műtárgyak által. A kerek évforduló azért is jelentős, mert a város gazdag és mozgalmas múlttal rendelkezik, melyről számos régiség, valamint megmaradt kultúrtörténeti nevezetesség tanúskodik.
A múzeumalapítás gondolata már a 19. században fölmerült. A füleki várból származó leleteket szerették volna nagyközönség elé tárni, de konkrét lépést efelé csak az 1940-es évek első felében tettek, amikor létrehozták a várbizottságot, melynek az volt a feladata, hogy a füleki vármúzeum alapjait előkészítse, megalkossa.
amelyet a Füleki járás megszűnésével Városi Múzeummá fokoztak vissza. A továbbiakban különböző néven és különböző formákban működött az intézmény, majd közvetlenül a rendszerváltás előtt a kolostorban található kiállítási termek rossz állapota miatt a gyűjtemény lerakatba került az ekkor már újra Losoncon székelő Nógrádi Múzeum külső raktárában. A fordulópont csak 1993-ban következett be, amikor a Szlovák Köztársaság Kulturális Minisztériuma visszarendelte a Városi Múzeum gyűjteményének egy részét a város kezelésébe. A megújult Városi Múzeum tárlata 1994-ben nyílt meg a Vigadó három helyiségében” – részletezte Illés Gábor, a Füleki Vármúzeum munkatársa.
Jelenleg két múzeum működik Füleken, amelyek hosszú fejlődésen, átalakuláson mentek keresztül, és gyűjteményeik révén átfogó képet mutatnak a különböző történelmi korszakokról. Az egyik a füleki várban létrehozott vármúzeum, amely 2007-től működik mai formájában, és a város történetét térképezi fel az első írásos említéstől a 17. századig. A másik pedig a Városi Honismereti Múzeum, melynek tárlata a vár lerombolása utáni várostörténettel foglalkozik.
2020-ban pedig a felújított borházban nyílt meg a városban is működő mesterségeket és céheket bemutató tárlat, így összesen öt állandó kiállítás látogatható” – tette hozzá Illés Gábor.
A 70. évforduló apropóján a munkatársak időszaki kiállítással tisztelegnek a múzeum története előtt.
„Megpróbáltuk megjeleníteni azokat a kultikus tárgyakat és leletanyagokat, amelyek nagyon fontos szerepet töltöttek be a vár és a múzeum történetében. Itt megemlíthetném a persi ásatást vagy az 1944-es ásatást Kálmár János vezetésével, mivel ezek voltak az eszmei alapjai egy múzeum megalapításának. A csontos árokból is bekerült egy jelentősebb paleontológiai leletanyag, igazából ekkor kezdődött el bővülni a városi múzeum természettudományi gyűjteménye. Említést érdemel a kétfejű malac is, amit a mai napig keresnek az idelátogatók, de itt van az alapítók tablója vagy a füleki zománcgyárból származó tárgyak.
– zárta Illés. A járványügyi helyzet miatt ezúttal az online térben és a Tv LocAll helyi televízió csatornáján december 14-től tekinthető meg „A füleki múzeum alapításának 70. évfordulója” című kiállítás.
