lapajánló 20
A jól végzett munka, az új etnikai centrum és a tévutak
Magyar7 - 20. száma
2023. június 2., 19:37

Négy nap varázs a Mesevárosban

47. alkalommal vették birtokukba Dunaszerdahely városát a szlovákiai magyar gyermekszínjátszók és bábosok. 25 csoport mintegy 430 tagja vett részt a Duna Menti Tavaszon.

A gyereksereg elfoglalja a kultúrházat
A gyereksereg elfoglalja a kultúrházat
Fotó: Lacza Gergely

Az eseményt idén is a Csemadok Országos Tanácsa megbízásából a Szlovákiai Magyar Művelődési Intézet szervezte a helyi önkormányzat és a művelődési központ közreműködésével.

Ez egy fantasztikus mozgalom, amelyből olyan tehetségek nőnek ki, akik később máshol is érvényesülni fognak. A legfontosabb azonban az, hogy tisztességes, rendes emberek lesznek, akik tudják, mire jó a játék, az irodalom, tudják azt, hogy közösségben élünk, s ezért a közösségért mindenkinek meg kell tenni a maga helyén, a maga területén azt, amit kell”

– mondta megnyitó beszédében Bárdos Gyula. A Csemadok országos elnöke, valamint Berényi József, Nagyszombat megye alelnöke és Hájos Zoltán, Dunaszerdahely polgármestere együtt adta át a város kulcsát Meseváros lakóinak, vagyis a Duna Menti Tavasz szereplőinek. 

Az első napon 8 bábos előadás, a másodikon 6 előadás vegyesen, múlt csütörtökön pedig 11 szerkesztett játék, illetve egyéb színpadi mű került a közönség elé.

Takács Ottó, a Szlovákiai Magyar Művelődési Intézet igazgatója elmondta, hogy idén 29 csoport jelentkezett a fesztiválra, így válogató seregszemléket nem tartottak, mindenkit meghívtak. Végül négy csapat visszamondta a szereplést, így lett a teljes létszám 25, ez színjátszókra lebontva 430 tanuló Pozsonytól Nagykaposig. Tavaly, a világjárvány lecsengése után csak 22 csapat jelentkezett, tehát van előrelépés, mindenki próbál visszarázódni a mindennapokba. 

Ennek ellenére az idei döntő színvonalával nem volt gond, sőt, nívós műsorokat láthattunk. Technikailag egyre igényesebb produkciókkal érkeznek a csoportok, és ez azt jelenti, hogy szakmailag is szépen fejlődnek"

– mondta Badin Ádám bábművész, mesemondó, a bábos csoportok zsűrijének elnöke. 

"Külön örültem annak, hogy az erősebb bábos produkciók dramaturgiailag és zeneileg is nagyon jók voltak, ezen a téren tehát nagy fejlődés mutatkozott. Úgy látszik, hogy a hosszú évek szakmai képzéseinek gyümölcse beérni látszik."

Regős János, a színjátszók és szerkesztett játékokat előadó csoportok zsűrijének elnöke szerint kicsik és nagyok közös játéka megható végeredményt produkál a színpadon, és nyilván fontos a verseny meg a díjak, de a leglényegesebb az a csodálatos, közös öröm, amelyben együtt vannak nagyon sokan. 

Az ünnepélyes eredményhirdetés után Karaffa Attila alpolgármester Meseország lakóitól visszavette a város kulcsát, és hangsúlyozta, Dunaszerdahely városának is nagy öröm volt a bábosok és a színjátszók jelenléte. 
A 47. Duna Menti Tavasz díjazottjai:

BÁBOSOK

Bronzsávos minősítés:

• a diósförgepatonyi Móricz Zsigmond Magyar Tannyelvű Alapiskola és Óvoda Diósförgepatonyi Csipcsirippek Gyermekcsoportjának a Mese előadásáért, rendezte: Mészáros Anikó és Anda Zsuzsanna

• a galántai Kodály Zoltán Magyar Tannyelvű Gimnázium Galántai Kodály Zoltán Gimnázium Bábcsoportjának (kicsik) A só előadásáért, rendezte: Mészáros Andrea

Ezüstsávos minősítés:

• a szenci Szenczi Molnár Albert Magyar Tannyelvű Alapiskola Tátika Bábcsoportjának A Félőlény előadásáért, rendezte: Sándor Erika és Molnár Enikő

• a galántai Kodály Zoltán Magyar Tannyelvű Gimnázium Galántai Kodály Zoltán Gimnázium Bábcsoportjának (nagyok) A zene az kell előadásáért, rendezte: Mészáros Andrea

• a komáromi Marianum Egyházi Iskolaközpont Óperencia Bábcsoportjának A róka útra kel előadásáért, rendezte: Gombás Anikó és Gazdag Nagy Anikó

• a pozsonyi Magyar Tannyelvű Alapiskola és Gimnázium Iciri-piciri Bábcsoportjának az Isteni történetek előadásáért, rendezte: Czuczor Nóra és Farkas Márta

Aranysávos minősítés:

• a komáromi Eötvös utcai Magyar Tannyelvű Alapiskola Tekergők Bábcsoportjának A boldog herceg előadásáért, rendezte: Izsák Katalin és Tóth Tibor

• a dunaszerdahelyi Vámbéry Ármin Magyar Tannyelvű Alapiskola Virgoncok Bábcsoportjának A kiskondás előadásáért, rendezte: Csiffári Renáta, zenei aláfestés Bernáth Andrea

• a gömörfalvai Magyar Tannyelvű Alapiskola Harkácsi Pimpó Bábcsoportjának a Kutyasors előadásáért, rendezte: Dolinsky Irén, Csutor Vezér Zsófia és Vezér Klára

Gyémántsávos minősítés:

• a feledi Szombathy Viktor Magyar Tannyelvű Alapiskola Meseláda Bábcsoportjának A pelikánmadár előadásáért, rendezte: Makó Kovács Erika

• a kisgéresi Alapiskola és Református Gyülekezet Mustármag Bábcsoportjának a Pásztorajtó előadásáért, rendezte: Blanár Gabriella és Furik Mária

Gyerekzsűri díja:

• a galántai Kodály Zoltán Magyar Tannyelvű Gimnázium Galántai Kodály Zoltán Gimnázium Bábcsoportjának (nagyok) A zene az kell előadásáért, rendezte: Mészáros Andrea

Bábpedagógiai díj:

• Gazdag Nagy Anikónak a komáromi Marianum Egyházi Iskolaközpont Óperencia Bábcsoportja rendezőjének, A róka útra kel c. előadásért

SZERKESZTETT JÁTÉKOK

Oklevél a részvételért

• a nagymegyeri Janiga József Magyar Tannyelvű Alapiskola Emóció Gyermekcsoportjának Az osztály előadásáért, rendezte: Pataky Ádám

 Bronzsávos Minősítés:

• az ipolysági Fegyverneki Ferenc Közös Igazgatású Katolikus Iskola Egyszervolt Gyermekcsoportjának az Egy csodás napunk Budapesten előadásáért, rendezte: Jusztin Czaudt Éva

• a bélyi Magyar Tannyelvű Alapiskola Gyöngyöcske Gyermekcsoportjának a Hatrongyosi kakasok előadásáért, rendezte: Szakszon Anna

Ezüstsávos Minősítés:

• a tornaljai Kazinczy Ferenc Magyar Tannyelvű Alapiskola Galiba Gyermekcsoportjának a Szeret – nem szeret előadásáért, rendezte: Pierzchala Mária, Szászi Edina, Székely Zsuzsa és Miko Katalin

• a királyhelmeci Helmeczy Mihály Alapiskola Aranykapu Gyermekcsoportjának a Pünkösd előadásáért, rendezte: Gáspár Kornélia, Leczo Kornélia és Kóbori Henrietta

Aranysávos minősítés:

• a bátkai Heuréka Magán Alapfokú Művészeti Iskola és a Bátkai Alapiskola és Óvoda Huncutkák Gyermekcsoportjának a Petőfi – ahogy mi látjuk előadásáért, rendezte: Hencz Annamária

Gyerekzsűri díja:

• a tornaljai Kazinczy Ferenc Magyar Tannyelvű Alapiskola Galiba Gyermekcsoportjának a Szeret – nem szeret előadásáért, rendezte: Pierzchala Mária, Szászi Edina, Székely Zsuzsa és Miko Katalin

SZÍNJÁTSZÓK

Bronzsávos Minősítés:

• a bodrogszerdahelyi Magyar Tan-nyelvű Alapiskola Teknőcök Színjátszó Csoportjának A rátóti csikótojás előadásáért, rendezte: Furik Krisztina

• az alistáli Művészeti Alapiskola Csipp-csiripp Színjátszó Csoportjának a Kőszív előadásáért, rendezte: Pataky Ádám

Ezüstsávos Minősítés:

• a dunaszerdahelyi Csemadok Vámbéry Ármin Alapszervezete és a Csaplár Benedek Művelődési Központ Fókusz Gyermekszínpadának a Parisz ítélete előadásáért, rendezte: Jarábik Gabriella és Kuklis Katalin

Aranysávos minősítés:

• a füleki II. Koháry István Magyar Tannyelvű Alapiskola KOHÁRY-SOKK Színjátszó Csoportjának a Hogyan lőn békülése jó néhai Mátyás királynak Koháry István uram ő kegyelmével? előadásáért, rendezte: Ferenc Izolda

• a tornaljai Kazinczy Ferenc Magyar Tannyelvű Alapiskola Kincskeresők Színjátszó Csoportjának az Egyszer volt, most ez van előadásáért, rendezte: Mészáros Piroska

• az ipolysági Fegyverneki Ferenc Közös Igazgatású Katolikus Iskola Búzácska Gyermekcsoportjának a Drégely előadásáért, rendezte: Jusztin Czaudt Éva és Škultéty Bolgár Brigitta

Gyémántsávos minősítés:

• a komáromi Eötvös utcai Magyar Tannyelvű Alapiskola Színt Vivők Színjátszó Csoportjának A Hangyák előadásáért, rendezte: Laboda Róbert

Gyerekzsűri díja:

• a komáromi Eötvös utcai Magyar Tannyelvű Alapiskola Színt Vivők Színjátszó Csoportjának A Hangyák előadásáért, rendezte: Laboda Róbert

A Zsűri különdíjai:

• Rendezői díj Laboda Róbertnek a komáromi Eötvös utcai Magyar Tannyelvű Alapiskola Színt Vivők Színjátszó Csoportja rendezőjének, A Hangyák előadásért

• Különdíj a történelmi emlékezet színházi megjelenítéséért az ipolysági Fegyverneki Ferenc Közös Igazgatású Katolikus Iskola Búzácska Gyermekcsoportjának a Drégely előadásáért, rendezte: Jusztin Czaudt Éva és Škultéty Bolgár Brigitta, a díjat adományozza Csémy Éva

• Különdíj a legjobb lányszerepért Furik Annának, a bodrogszerdahelyi Magyar Tannyelvű Alapiskola Teknőcök Színjátszó Csoportja tagjának A rátóti csikótojás előadásban nyújtott alakításáért

• Különdíj a legjobb fiúszerepért Schulcz Viktornak, az ipolysági Fegyverneki Ferenc Közös Igazgatású Katolikus Iskola Búzácska Gyermekcsoportja és az Egyszervolt Gyermekcsoportja tagjának az előadásokban nyújtott alakítások-ért.

Megjelent a MAGYAR7 22. számában.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.