2018. december 16., 11:47

Vága, a karácsonyi ostya szülőhazája

Az adventi ünnepkör felvidéki gasztronómiai hagyományaiban nagy szerepe van a karácsonyi ostyának. A Mátyusföldön, Zoboralján, a Csallóközben és más felvidéki régiókban is évszázados szokás borssal, fokhagymával, mézzel meghintett ostyát fogyasztani a karácsonyi asztalnál a család összetartozásának és egészségének megőrzése érdekében. Az ostyasütés messzemenő hagyományait a mátyusföldi Vága községében kell keresnünk.

Vága_ostya
Galéria
+7 kép a galériában
Fotó: Szomolai Andrea

Ma már iparszerűen, nagyüzemekben folyik a vágai ostya készítése, amelynek hagyománya messzi időkbe és családi házak szobáiba nyúlik vissza. A karácsonyi ostyasütésnek már a századforduló kezdetén nagy tradíciója volt a Galánta melletti kisközségben. A vágaiak büszke, kissé zárkózott, de szorgalmas, jó üzleti érzékkel megáldott emberek voltak, akik ki tudták használni a lehetőségeiket. Ez az egyik magyarázata annak, hogy éppen ebben a faluban vetette meg a lábát az ostyasütés hagyománya.

Fotó:  Szomolai Andrea

A vágai szendvics

A Vága történetét feldolgozó kiadványban olvashatjuk, hogy a Vág folyón a 19. század végén 17 hajómalom működött, így az ostya alapanyagához szükséges, jó minőségű sima liszthez könnyen hozzájuthattak a sütödések.

Az Osztrák–Magyar Monarchia idejében, 1910 körül főleg a vágai lányok, asszonyok foglalkoztak ostyasütéssel, akkor még kézisütővel, akácfával fűtött tűzhelyen sütötték az ostyát. A frissen sütött, nagy becsben tartott étket óvatosan bőröndbe tették, és a környező falvakat, városokat járva kínálták portékájukat. A néprajzi gyűjtésekből és a helyiek elmondásából is kiderül, hogy a vágaiak nem kizárólag az ostyasütéssel váltak ismertté, a régióban „pukancisoknak“ is hívták őket, mivel elsőként jöttek rá a kukoricapattogtatás művészetére, és csináltak abból is jól menő családi vállalkozásokat, hiszen míg az ostya szezonális terméknek számított, a pattogatott kukoricát egész évben lehetett árulni.

Fotó:  Szomolai Andrea

„A vágoiak olyan emberek vótak, mint a közmondás is mondja, hogy Kolombusz mikor Amerikábo ment, a vágoi ember má’ ott pukancit árult – olvasható Szépvölgyi Ferenc népi gyűjtésében. – Hát azok talán még Csehországbo is eljártok, amikor má’ vonattal lehetett menni. Azelőtt meg biciklivel végigmentek a Vág tőtésin, talán le egész Gútáig, hatalmas fehér zsákbo kipattogatták a kukoricát, pukancinak mondták. Máskülönben, mikor meggyütt a’ ostyasütés, a vágoiak rengeteg ostyát süttek. S akkor vót az, hogy: »mi a vágoi szendvics?« Két ostya között pukanci. Errű’ is osztán híresek lettek a vágoiak.”

Mivel a huszadik században több vágai család élt ostyasütésből, a különböző receptúrákra nagyon vigyáztak, családi titokként őrizték őket.

Az ostya összetevői közé tartozott a víz, a liszt, a cukor, a só, kevés méz, az olaj vagy zsiradék, ezeknek az arányait azonban jól el kellett találni ahhoz, hogy a végeredmény finom és tökéletes legyen. A ma már Alsószeliben élő, de gyermekkorát Vágán megélő Patócs Anna elmondta, az ő családi receptjük szerint tejport is tettek a tésztakeverékbe.

Fotó:  Szomolai Andrea

Vágán a lapos, kerek ostya készítése volt és maradt divatban, az úgynevezett „trubicskit”, a henger alakú ostyát csak elvétve készítették.

Patócs Anna szerint minden családnak megvolt a saját sütővasmintája, amit belesütöttek az ostyába. A szocializmus korában azonban nem volt szabad keresztény szimbólumokat használni, így leginkább a fenyőág vagy a harang mintázata terjedt el abban az időben, mivel az ostya a karácsonyi asztal egyik fő étkeként volt jelen.

Fotó:  Szomolai Andrea

A tradicionális, még manuális ostyasütésnél a sütővasat a tűzhelyre tették forrósodni, a szár végén található szorítóval beállították a lapok szorítását. A lemez megfelelő hőmérsékletét sütőpróbával állapították meg, akkor volt jó, ha a tészta sírni kezdett, vagyis a gőz távozásával sercenő hang hallatszott. Vágán mézzel, fokhagymával és borssal hintették meg az ostyát, a karácsonyi étkezés kezdőfogásaként. Ez az étek szimbóluma volt a családi egészségnek, összetartozásnak és erőnek. Az ostyát a családfő osztotta szét a családban az imádság elmondása után.

Még az állatok is ostyát ettek

Jalšovský Róbert, a napjainkban egyik legnagyobbnak számító, Vágán bejegyzett ostyagyártó cég, a Tina Plus társaság tulajdonosa felelevenítette azt az emléket is, hogy a huszadik század közepén az állatoknak külön ostyát sütöttek, petrezselyemlevéllel, és azt kínálták karácsony estéjén a haszonállatoknak, hogy ők is termékenyek és egészségesek maradjanak egész évben. Hozzátette, ő maga a mai napig megtartotta családjában ezt a hagyományt, és igyekszik az unokáiba is beleoltani.

Fotó:  Szomolai Andrea

Érdekességként jegyezhetjük meg, hogy a karácsonyi ostyafogyasztás és -sütés tipikusan szlovák hagyománynak számít.

Magyarországon csak elvétve akad felvevőpiaca az ostyának, és nem is került be a hagyományos karácsonyi étkezés körébe. Csehországban sincs tipikus hagyománya az ostyának, de ma szélesebb körben eladható, mint Magyarországon.

A gyártással kapcsolatban Jalšovský Róbert, aki déd- és nagymamájától, később anyósától leste el az ostyasütés tudományát, az ötvenes-hatvanas évekkel folytatta ismertetőjét.

Akkoriban már faszénnel működő tűzhelyeken, vagy propán-bután lángon sütöttek nagyban, de már öt-hat formával. Ez még mindig kézi munka volt, az asszonyok 16-20 órát dolgoztak egyhuzamban, és kézzel szedték le az ostyát, így nagyon gyakran előfordult, hogy megégették az ujjukat. A nyolcvanas években már gépekkel kezdték gyártani az ostyát. Vágán 10-15 család rendelkezett ezzel a kezdetleges gyártósorral, ekkor még nem üzemek voltak, hanem családi házakban, főleg a pincékben rendezkedtek be a gyártók, akiknek hivatalosan be kellett jelenteni a községi hivatalban, mennyi ostyát sütöttek.

Ma már korszerű iparág az ostyakészítés

Vágán öt nagyobb cég foglalkozik hivatalos, nagyipari ostyasütéssel. Jalšovský Róbert szerint az ostyakészítés nem gyerekjáték, nagyban kell csinálni és nagyban eladni, így minden idejüket ennek a mesterségnek kell szentelniük. A karácsonyi ostyagyártást már augusztus közepén elkezdik, s miután véget ér a szezon, sós, juhsajttal ízesített ostyatallérok gyártására állnak át, hogy a termelés ne kizárólag szezonális jellegű legyen.

Fotó:  Szomolai Andrea

A ma már gázfűtéssel működő, automatizált, korszerűsített gyártósorok jelentős mértékben könnyítik meg a tésztakeverés, -adagolás, -sütés és -csomagolás folyamatát. A cégtulajdonos elmondta, a megrendelések a nyár folyamán megérkeznek, szeptembertől pedig már nagyban megy a sütés. A terméket leginkább november-december folyamán vásárolják, amikor mindenszentek ünnepe után hidegebbre fordul az idő, az emberek szeretnek jobban bevackolódni és többet enni.

A fogyasztás Mikulás ünnepe után ugrik meg a leginkább, míg a századfordulón, a hagyományok szerint nem volt szabad karácsony estéig az ostyához nyúlni.

Jalšovský Róbert elárulta, a karácsonyi ostya legjobb felvásárlópiacának jelenleg Szlovákia számít, a sós, juhsajtos ostya viszont Csehországba is jól exportálható.

Az ostyakészítésből szerzett bevételért keményen meg kell dolgozni, egy bizonyos szinten ez még mindig kézi munkának számít. Mi igazából fillérekért dolgozunk, akárcsak a pékek. Egyharmaddal olcsóbban adjuk most az ostyát, mint húsz évvel ezelőtt, ez a piac tehát nem számít virágzó üzletnek. A nagy üzletláncok annyira leszorították az árakat, hogy a kistermelők teljesen tönkrementek.

Jalšovský Róbert fontosnak tartja, hogy az alapanyagokat főleg helyi, vagy környékbeli gyártóktól szerezzék be.

A gútai malom külön gyárt lisztet az ostyasütéshez, az olajat Dunatőkésről, míg a cukrot a szeredi cukorgyárból szerzik be. A gyártó elárulta, ezzel a mátyusföldi termékkel szeretne bejutni a Kukkonia láncba. Ennek érdekében sokszor támogatnak csallóközi érdekeltségű eseményeket is. Az első bajnoki mérkőzés alkalmából például több mint tízezer csomag sós ostyát ajándékoztak a DAC szurkolóinak, a zacskón a Hajrá DAC felirattal.

Össze kell fogni, mert itthon vannak a hagyományaink, a Felvidéken. Nem a mennyiségre, hanem a minőségre kell törekednünk, és alkalmazkodni a nemzetek fogyasztási igényeihez, foglalta össze beszélgetésünk végén Jalšovský Róbert, aki szerint a vágai ostyasütés története jó példa arra, hogyan alakult át egy tradíció iparággá.

Jelenleg a vágai hagyományokat a Pro Waga polgári társulás tagjai kutatják és őrzik.

Az írás megjelent a Magyar7 2018/32. számában.             

Vága_ostya
Galéria
+7 kép a galériában
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.