2024. június 12., 19:13

Nyakunkon a turistaszezon: ha nincs utasbiztosítás, jóval drágább lehet a nyaralás

Az utasbiztosítás minden utazó számára elengedhetetlen, függetlenül attól, hogy rövid kirándulást tervez a szomszédos országba, vagy hosszabb nyaralást a világ másik felére. Sőt: már a Magas-Tátrába sem érdemes utasbiztosítás nélkül indulni.

utazás kirándulás repülőtér reptér
Illusztrációs felvétel
Fotó: Pexels

Ha ugyanis olyan helyzetbe kerülünk, amelyet nem tudunk önerőből, vagy túratársaink segítségével megoldani, és tárcsázni kell a Hegyi Mentőszolgálat 18 300-as segélyhívóját, a havi fizetésünk is rámehet a vonatjegyárba tervezett hétvégi túrára.

2006. július 1-jén lépett életbe a Hegyi Mentőszolgálatról szóló törvény olyan szellemű módosítása, mely szerint a gyermekeket és a jogilag cselekvőképtelen személyeket leszámítva mindenki köteles megtéríteni a Hegyi Mentőszolgálat által nyújtott egészségügyi ellátással és a kutatással-mentéssel kapcsolatban felmerülő költségeket.
Hegyi Mentőszolgálat
A Hegyi Mentőszolgálat telefonszáma 18 300.
Fotó:  hzs.sk

A bevetésre kerülő hegyi mentők számának, a megközelítés körülményeinek, és az eset bonyolultságának függvényében egy földi kiszállás költsége néhány száz euró. Ha viszont mentőhelikoptert kell hívni, azt már ezrekben számolják. Ha ez nálunk ennyibe kerül, mennyibe fájhat mindez a svájci Alpokban?

Az utasbiztosítás első és legfontosabb előnye, hogy biztonságot nyújt az előre nem látható események esetén, amelyek jelentős anyagi terhet róhatnak ránk. Betegség vagy baleset bárhol és bármikor bekövetkezhet, és a külföldi egészségügyi ellátás költségei rendkívül magasak lehetnek. 

Ha a baj az EU területén, valamint Izlandon, Liechtensteinben, Norvégiában és Svájcban vagy az Egyesült Királyságban ér utol bennünket, az európai egészségbiztosítási kártya szó szerint életmentő lehet, ám az ingyenes ellátást nem garantálja.

műtét kórház orvosok
Képünk illusztráció.
Fotó:  pixabay.com

A kártya ideiglenes tartózkodás során ugyanolyan feltételek mellett és ugyanolyan áron biztosít hozzáférést a szükséges állami egészségügyi ellátáshoz, mint az adott országban biztosított személyek számára. A fedezett ellátások körébe tartoznak például a krónikus és egyéb fennálló betegségekkel, illetve a terhességgel és szüléssel összefüggő ellátások. Azonban arra az Európai Bizottság honlapja is felhívja a figyelmet, hogy az európai egészségbiztosítási kártya nem helyettesíti az utasbiztosítást. Nem fedezi sem a magán egészségügyi ellátást, sem pedig a hazautaztatás vagy hazaszállítás költségét, és nem igényelhető kártérítés az elveszett/ellopott vagyontárgyak után. Szintén nem fedezi az ellátás költségeit, ha a biztosítást kötő személy kifejezetten orvosi kezelés igénybevétele céljából utazik.

A kártya nem garantál ingyenes szolgáltatásokat. Mivel az egyes országok egészségügyi rendszere különböző, előfordulhat, hogy azok a szolgáltatások, amelyek odahaza térítésmentesek, egy másik országban nem azok.

Az utasbiztosítás fedezi az orvosi ellátás költségeit, beleértve a kórházi kezelést, a sürgősségi beavatkozásokat, a gyógyszereket is, valamint a hazaszállítás költségeit, amely még mentőautós szállítás esetében is magas tétel, nem még repülőgépen történő szállítás esetén. Az egyik biztosító honlapján közölnek egy esettanulmányt: egy biztosítottjuk megsérült, válságos állapotba került, orvosi kíséret mellett kellett repülőgépen hazaszállítani. A művelet után 20 ezer eurós számlát kapott. Utasbiztosítás híján ezt zsebből kellett volna kifizetnie.

Poggyászkárok

Az elveszett vagy ellopott poggyász  komoly kellemetlenséget okozhat, különösen akkor, ha fontos személyes vagy értéktárgyakat tartalmaz. Az utasbiztosítás ebben az esetben is segítséget nyújt, fedezve az elveszett tárgyak értékét, valamint a pótlásukkal járó költségeket. Emellett, ha a járatot törlik vagy késik, az utasbiztosítás biztosítja a megfelelő kompenzációt, amely fedezheti a szállás, az étkezés és az alternatív közlekedési módok költségeit. Az EU területén ezeket a költségeket a légitársaságoknak kell állniuk. De akkor is, ha ön az EU területéről induló, nem uniós országba érkező járattal utazik, akár európai uniós, akár nem európai uniós légitársaság üzemelteti a járatot. Szintén kompenzációt kell nyújtani a légitársaságnak, ha  ön európai uniós légitársaság által üzemeltetett járattal érkezik egy, az Európai Unión kívüli repülőtérről az EU-ba. Minden más esetben azonban csak az utasbiztosításra hagyatkozhat.

reptér poggyász koffer bőrönd
Illusztrációs felvétel
Fotó:  Pexels
A családos utazók számára különösen fontos, hogy gyermekekre és idősebb családtagokra is kiterjedő biztosítást kössenek. Ez garantálja, hogy mindenki megfelelő ellátásban részesül, függetlenül az életkortól vagy az egészségi állapotától. Az utasbiztosítás további előnye, hogy a legtöbb szolgáltató 24 órás segélyvonalat működtet, amelyen keresztül az utazók bármikor kérhetnek segítséget és tájékoztatást.
Nem mindenre jó

Fontos azonban megjegyezni, hogy az utasbiztosítások nem minden helyzetre terjednek ki. Az utazóknak alaposan át kell tanulmányozniuk a biztosítási feltételeket, hogy tisztában legyenek azzal, mire nem terjed ki a biztosításuk. Például, sok biztosítás nem fedezi a meglévő egészségi problémák kezelését az utazás során. Ha tehát ön a jobb egészségügyi ellátás reményében próbálkozik külföldi egészségügyi szolgáltatónál az utasbiztosítás terhére, az nem fog menni.

A váratlan helyzetek, mint például természeti katasztrófák vagy politikai zavargások, szintén komoly kockázatot jelentenek egy utazás során. Ilyen esetekben – még indulás előtt – érdemes áttanulmányozni az apróbetűs részt is. A háború, polgárháború, zavargás a biztosítótársaságok számára kiemelt kockázatot jelent, amelyet általában nem vállalnak; egyes biztosítások kizárják a fedezetből a terrorcselekmények vagy háborús helyzetek következtében bekövetkező károkat is.

India árvíz katasztrófa
Fotó:  TASR/AP

Emellett extrém sportok vagy kalandtúrák során bekövetkező balesetek halálesetek esetén is előfordulhat, hogy a biztosító nem téríti meg a költségeket, csak abban az esetben, ha erre kiegészítő biztosítást kötöttek. Ez olyannyira igaz, hogy még a szlovákiai hegyi mentés költségeit sem fedezi az általános utazási biztosítás. A Hegyi Mentőszolgálat honlapján tételesen felsorolja, mely hazai biztosítók kötnek olyan biztosítást, amely erre a célra is megfelelő. Érdemes a biztosítási feltételek között áttanulmányozni, az adott biztosító számára mi minősül extrém sportnak.

A biztosítások általában nem fedezik a bűncselekményekből eredő károkat sem, például ha az utazó felelőssége miatt történik egy baleset. Az alkohol vagy kábítószer hatása alatt bekövetkező balesetek szintén gyakran a kizárások között szerepelnek.

Az utazóknak arra is figyelniük kell, hogy a biztosítás érvényességi ideje és a földrajzi lefedettség pontosan meghatározott. Ha az utazás elhúzódik, vagy ha a tervezett útvonalon kívül eső területekre utazunk, akkor előfordulhat, hogy a biztosítás nem nyújt fedezetet.

Ha külföldi útra indulunk, az utasbiztosításra ne extra költségként tekintsünk, hanem mint egy olyan eszközre, amely konkrét pénzügyi védelmet nyújt a nyaralásunkat megkeserítő, váratlan események ellen.

Minden felelősségteljes utazónak érdemes elgondolkodnia azon, hogy megfelelő biztosítással induljon útnak, hiszen ez a legjobb módja annak, hogy a nyaralás vagy üzleti út valóban zavartalan és élvezetes legyen. Az elővigyázatosság és a biztosítási feltételek alapos megismerése kulcsfontosságú a gondtalan utazás, és főként a hazaérkezés érdekében.

A cikk nem ajánl és nem értékesít konkrét biztosítási terméket. A cikk nem minősül biztosítási tanácsadásnak. A Ma7.sk kiadója, a Pro Media Alapítvány nem működik együtt biztosítótársaságokkal.

Kapcsolódó cikkeink

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.