2018. augusztus 19., 10:57

Összefoglaló és előremutató fórum

El tudnak képzelni egy olyan fesztivált, ahol minden a népzenéről, a magyarságról szól, ahol még a lacipecsenyésnek sem engedik meg, hogy a sátrában popzene hangoskodjon? Egy huszonhatezres város ezt föl merte vállalni.

Papp Imre
Galéria
+2 kép a galériában

Jászberény hagyományt teremtett, és az idén harminchatodik alkalommal szervezte meg a néptánc‑ és népzenei táborát, huszonnyolcadik alkalommal a Csángó Fesztivált, és ötödször a Kárpát Haza Magyar Konferencia és Üzletember Fórumot.

A fórum nem kevesebbre, mint a kultúra és a gazdaság összekapcsolására vállalkozott. A jászberényi miliő megteremtésében, akárcsak a fórum megszervezésében is, komoly szerep hárult Papp Imrére, aki még 1971‑ben gimnáziumi tanárként indította el a jászberényi néptáncegyüttest. Az együttes sikere bizonyítja, hogy amatőrként is lehet profi munkát végezni, sőt alakítani ré­gió­jának ízlését. 

Hitet és erőt adni egymásnak

Papp Imre a fórum megszervezésével olyan gazdasági szakembereket gyűjtött egybe, akik nemcsak támogatják a kultúrát, hanem kíváncsiak az eredményre is. Nyomon követik a pénzüket, ami azt is jelenti, hogy aktívan bekapcsolódnak a kultúra szervezésébe. Az elképzelés életképességét bizonyítja, hogy a fórum fő előadói között ott találhattuk György Lászlót, az Innová­ciós és Technológiai Minisztérium államtitkárát, Fekete Péter kultúráért felelős államtitkárt, Kádár Zoltánt, a Nemzetpolitikai Államtitkárság kabinetfőnökét.

Papp Imre vallja, hogy Kárpát‑medencei megmaradásunknak csak akkor van esélye, ha hitet és erőt tudunk adni egymásnak. A kulturális értékeket akkor lehet fenntartani és továbbfejleszteni, ha a gazdaság erős. Több mint ezeréves európai múltunk jó alapot és önbizalmat szolgáltat ahhoz, hogy összefogva, együtt tudjuk építeni saját jövőnket. A fórum jelszavai (hagyomány, család és innováció) kulcsfontosságú évezredes értékeket fogalmaznak meg, egyben teendőket és kihívásokat is. A magyar gazdaság erősödik, azonban a növekedés önmagában nem lehet cél. György László államtitkár szerint az a cél, hogy a közösen megtermelt haszon az ország és a magyar családok számára kézzelfogható előnyöket jelentsen.

A cél az életminőség növelése, hogy gyarapítani tudjuk az épített környezet mennyiségét és minőségét, javítani tudjuk a természeti környezet állapotát, erősíteni tudjuk a humán tőkét és fejleszteni tudjuk a kultúránkban gyökerező társadalmi tőkét.

Fekete Péter kultúráért felelős államtitkár szerint a magyarok a sikeres gazdaságpolitika, az eredményes társadalompolitika, a határozott külpolitika és a meg nem alkuvó nemzetpolitika révén hosszú távú, a nemzet jövőjét meghatározó nemzetépítő és nemzetegyesítő korszakot nyitottak meg. A magyarság a felemelkedés útjára lépett.

Magyarország saját, sikeres utat választott, amelynek legfőbb célja, hogy a Kárpát‑medencei magyarság ismét egységes, erős nemzetté váljon. Mivel a kultúra a nemzet lelke, ezért az a küldetésünk, hogy a nemzeti kultúra megteremtse a ma élők és a felnövekvő magyarok között az összetartozás örömét, hatékonnyá tegye az összetartozásban rejlő hatalmas erőt, és ez az erő gazdasági gyarapodást, jólétet, biztonságot, szellemi növekedést, élő közösségeket teremtsen. 

Új gazdasági és kulturális dimenziók

Az évezredes keresztény talapzatunk és a régebbi időkbe visszanyúló magyar kultúránk felértékelődni látszik a Kárpát‑medencében és egész Európában. Ehhez semmi mást nem kellett tennünk, csak őrizni az értékeinket, jellemezte a közelmúltat György László.

Közép‑Európa és Európa gazdasági fejlődése szellemi és kulturális talapzaton áll. Az európai kapitalizmus, piacgazdaság kiindulási eszméje a Rajna menti protestáns gondolkodás. Ez a fajta gondolkodás jelentette a mai napig Európa sikerét, és ezt másolta le az USA, amikor a legnagyobb gazdasági fejlődését érte el. És ehhez hasonló a kelet, a konfucianizmus kultúrája is. A puritán, megtakarító ember az ­ázsiai gazdasági csodának az alapja, építő eleme.

A fórum résztvevői egyetértettek abban, hogy ha szeretnénk megőrizni a versenyképességünket, akkor ezeket az értékeket tisztelnünk kell. Fontos megállapítás, hogy az újkori közgazdasági és gazdaságpolitikai gondolkodásnak a Kárpát‑medencében törekednie kell a szolidaritásra, a tőke és a munka egyensúlyára, ami alapja lehet a valódi közép‑európai piacgazdaság megvalósításának. 

Tőke és munka egyensúlya

A Kárpát Haza Magyar Konferencia és Üzletember Fórum egyetértett György László elemzésével, aki visszautasította a vádat, hogy a magyar gazdaság 2010 után a tervgazdaság irányába mozdult volna el. Inkább a piacgazdaság mozdult el a nyugati világban a szuper‑kapitalizmus felé.

Ez csak annyiban különbözik a tervutasításos rendszertől, hogy a szuper‑kapitalizmusban néhány piaci szereplő határozza meg a szabályokat, és kisemmizi a munkavállalókat. Az elmúlt negyven évben megduplázódott a nyugat gazdasági teljesítménye, míg az alsó ötven százalék helyzete jottányit sem javult.

A tőke és a munka egyensúlyára való törekvés a piacgazdaság érdekében történik, az erőteljesen félrebillentett pályát próbálja kiegyenesíteni. Ehhez azonban meg kell alkotni a helyi kis‑ és középvállalkozói stratégiákat. Az eddigi problémáink abból eredtek, hogy nem volt elég munkahely. Magyarországon a rendszerváltozással a munkahelyek harminc, Lengyelországban húsz, Csehországban tíz százaléka megszűnt. Erre a liberális gazdaságpolitikusok csak annyit mondtak, hogy semmi baj, hiszen egyensúly van a munkaerőpiacon. De így egy közösség nem viselkedhet, nem nézheti tétlenül, hogy egymillióan munka nélkül élnek.

Két követendő példa

Ma elértük, hogy munkaerőből van hiány, amire az egyik legjobb válasz az automatizálás. Két jászberényi vállalkozó be is mutatta a jó példát. A villamosiparban tevékenykedő vállalatok sikeresen nőttek középvállalatokká, és az exporttevékenységük is jelentős. A termelésükbe beépítették a mesterséges intelligenciát, robotokat használnak. Mint mondják, a robotok használata nem azért lényeges, mert megspórolják a munkaerő 95%‑át, hanem elsősorban azért, hogy kiváltsák a monoton munkát, és pár százalékra tudják csökkenteni a hibás termékek arányát.

A fórum teljesítette küldetését. Értékes kapcsolatok és értékes gondolatok megosztásával innovációra és kreativitásra inspiráltuk egymást, mert a gazdasági együttműködés elképzelhetetlen a szellemi együttműködés nélkül, a magyar szellem pedig példátlan szárnyalásra képes.

Az írás megjelent a Magyar 7 hetilap 15. számában.

György László
Galéria
+2 kép a galériában
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.