2019. február 20., 11:51

Készüljünk fel: rég nem látott mértékű élelmiszerár-emelkedés jön

Talán már olvasóink is észrevették, hogy az utóbbi hetekben sok mindenért többet kell fizetni a boltokban, mint eddig. A java azonban még csak most jön! A Szlovák Statisztikai Hivatal nyilvánosságra hozta az élelmiszerár különbségeket az áruházláncok számára bevezetett külön illeték bevezetése után. A pénzügyminisztérium ugyan elhanyagolható árnövekedésről beszél, de a gazdasági elemzők szerint a vásárlók pénztárcája igenis meg fogja érezni ennek az intézkedésnek a következményeit. Nem kevesebb, mint 50 millió euróba fog ez nekünk fájni!

Bevásárlókosár - élelmiszer
Galéria
+3 kép a galériában
Fotó: pixabay.com

A fogyasztói árak tavaly decemberhez képest átlagosan 1,1 százalékkal emelkedtek, miközben a legnagyobb mértékben, 3 százalékkal, pont az élelmiszerek és alkoholmentes italok ára ment fel. Január elsejétől ugyanis életbe lépett az élelmiszerláncok nettó árbevételére kivetett 2,5 százalékos illeték (különadó).

A statisztikai hivatal adataira a pénzügyminisztérium úgy reagált, hogy az infláció mértékéhez a különadó csupán 0,1 százalékponttal járult hozzá. Az árak emelkedésére több tényező is hatással van. Az egyik, hogy Szlovákiában folyamatosan nőnek a bérek, ami felfele nyomja az árakat is, gerjesztve az inflációt. Ennek mértékét 2,2 százalékosra tippeli a minisztérium, a már említett százalékponttal együtt. Összességében pedig 2019-re 2,6 százalékos áremelkedéssel számol.

Az INESS elemzője, Martin Vlachynský szerint viszont csak első ránézésre tűnik jelentéktelennek a 0,1 százalékpont, hiszen mindez csak addig érvényes, amíg nincs átszámolva a szlovák háztartások pénztárcáira. Az élelmiszerláncokra kivetett illeték 50 millió eurót vesz ki a zsebünkből. Ezt leginkább márciustól fogjuk megérezni, amikor két nagy üzletlánc is fizetni kezdi az illetéket. Azt ugyanis már megszokhattuk, hogy mindent belekalkulálnak az árakba.

A mezőgazdasági minisztérium mást állít

A 2,5 százalékos illetéket tavaly decemberben szavazták meg a honatyák, és máris éles kritikát kapott nemcsak az ellenzéki képviselőktől, de a kereskedőktől is. Több gazdasági elemző szerint ez nem más, mint egy további adó, ami olyan mértékben viszi fel az élelmiszerek árát, amire öt éve nem volt példa. S ezt mutatják a statisztikai hivatal adatai is.

Fotó:  SZKSH, Topky

A mezőgazdasági minisztérium ennek az illetéknek a hozamából – amit 107 millió euróra becsülnek – a hazai termelőket kívánja támogatni. Ám az erre szolgáló alapot még nem hozták létre, pedig már augusztusban jelezték ezt a szándékot. Ezért aztán a befolyó tízmilliók egyelőre a költségvetés „sima” bevételei.

A minisztérium szerint az illeték nincs hatással az élelmiszerárakra, mondván, hogy az élelmiszerláncok januárban még nem is fizették azt. Állítása szerint a Kaufland például árbefagyasztást tervez, a LIDL pedig egyenesen árcsökkentést. Az árképzést sok minden befolyásolja, például a konkurencia, a bérnövekedés, az éjszakai munka vagy éppen az adott termék szezonjellege. A minisztérium már tavaly is figyelmeztetett arra, hogy a visegrádi négyek országai közül éppen Szlovákiában emelkedtek legnagyobb mértékben az élelmiszerárak, holott erre nem volt semmi releváns indok. A profit teljes mértékben az üzleteknél maradt, a mezőgazdászok és élelmiszergyártók nem láttak belőle semmit.

Hogy emelkedtek az élelmiszerek árai?

Az élelmiszerárak 2019 januárjában 2018 decemberéhez képest 3 százalékkal emelkedtek. Legmarkánsabban ez a gyümölcs 11 százalékos és a zöldség (beleértve a burgonyát is) árának 5,4 százalékos emelkedésében mutatkozott meg. A kenyérért és pékáruért 4,2 , a cukorét, dzsemekért és édességekért 3,2, az olajokért és zsírokért 2,6, a tejtermékekért és tojásért 1,9 százalékkal fizetünk többet. Az ásványvizek, üdítőitalok és gyümölcslevek ára 2,9 százalékkal nőtt. A húsok és a hal esetében az áremelkedés 1 százalék alatt van.

A gyümölcsök árának emelkedésére igencsak nagy hatással van a banán árának 25,5 százalékos növekedése, de például a télen, az influenzaszezonban igencsak kelendő mandarin 12,4, a narancs pedig 4,6 százalékkal drágább. A zöldségek közül feltűnően, 20,8  százalékkal felment a hagyma ára, de a karfiol is 13,6, a paradicsom 12,6, a paprika pedig 12,2 százalékkal kerül többe, mint tavaly év végén. Szinte minden zöldség ára emelkedett, de például a salátauborkáé 13 százalékkal, a zelleré pedig 2,6 százalékkal csökkent.

Forrás: topky.sk

Bevásárlókosár - élelmiszer
Galéria
+3 kép a galériában
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.