2018. május 1., 09:52

A hiányzó láncszem a V4-ek gázellátásában

A szlovák Eustream és a lengyel Gaz-System földgázhálózat- üzemeltetők aláírták a megegyezést Szlovákia és Lengyelországot összekötő gázvezetés építéséről, illetve végleges finanszírozásáról.

gazvezetek.jpg
Galéria
+2 kép a galériában

Mindenképp jó hír a régióban lévő gázfogyasztóknak, hiszen a gázvezeték lehetőséget teremt arra, hogy az orosz gázon kívül a régió más forrásokból is hozzájusson az energiahordozóhoz.

Az építkezést az idei év második felében kezdenék, és a tervek szerint 2021-ben fejeznék be. Éves szállítási kapacitása 5,7 milliárd köbméter lesz. A szlovák fél költsége több mint 100 millió euróra rúghat, de mind a két fél számíthat az EU pénzügyi támogatására. Szlovákia mintegy 55,2 millió euróra, a lengyel fél pedig 52,5 millióra számíthat.

A szlovák lengyel gázvezeték fontos eleme lesz a Közép- és Kelet-Európa észak-déli gázvezetékének kialakításában. Az új 165 kilométeres vezeték lehetővé teszi, hogy az oroszon kívül a térség máshonnan kitermelt gázhoz jusson. Ez nemcsak a gázellátás biztonságát fogja növelni, hanem nagyobb eséllyel indulhatnak a gázárakról szóló alkudozásokba, mivel ezzel elérhető lesz a 2016 júniusában átadott észak-lengyelországi Swinoujscie gázkikötő.

A terminál évi 5 milliárd köbméter kapacitással működik, Lengyelország évi földgázszükséglete mintegy harmadát tudja kielégíteni. Lengyel vezető politikusok nyilatkozatai szerint a terminál kapacitását évi 7,5 milliárd köbméterre kívánják növelni. Eddig elsősorban Katarból és Norvégiából szállítottak. 

A gázellátás biztonsága

Az EU tagországai nem egyenlő mértékben függenek az orosz szállítótól. Az European Council on Foreign Relations szakértői csoport 2015-ös elemzéséből kiderül, hogy egy újabb gázkrízis elsősorban a balti államokat, Finnországot és a közép-európai államokat (Csehország, Lengyelország, Magyarország, Szlovákia, Románia, Bulgária) érintené.

A függőséget jól szemlélteti az alábbi ábra. A kör nagysága megfelel az Oroszországból importált gáz mennyiségének. Az X tengely mutatja az adott ország gáztároló-kapacitásának arányát a gázimporthoz képest. Az Y tengely pedig azt szemlélteti, hogy az adott ország gázimportjából Oroszország hány százalékkal részesedik.

Gázos függőség az oroszoktól
Gázos függőség az oroszoktól
Fotó:  European Council on Foreign Relations
 

Az országokat három csoportba sorolták:
- neutrális (zölddel jelölve) országok: amelyek nem szállítanak közvetlenül az oroszoktól és nincs kapcsolatuk a Gazprommal;
- biztonságos (lilával jelölve) országok: amelyek szállítanak Oroszországból, de vagy elégséges tárolási kapacitással bírnak, vagy hosszú távú jó kapcsolataik vannak Oroszországgal (Olaszország, Németország), vagy saját forrásaik vannak, vagy kiépítették a terminálokat az LNG típusú gáz fogadására (Franciaország, Hollandia, Olaszország, Görögország), vagy marginális az orosz importjuk;
- rizikós (pirossal jelölve) országok: amelyek fogyasztásuk több mint 80%-át Oroszországból szerzik be, vagy még függő viszonyban vannak (Lengyelország, aki most fejezte be a termináljának kiépítését).

Lengyelország még 2016-ban sikeresen beüzemelte a Swinoujscie-i LNG-gázkikötőt, ahol a szállításokat akár egy 315 méter hosszú, 210 ezer köbméter kapacitású hajóval is végezhetik.

Az LNG technológia meglehetősen bonyolult: kivonják a földgázból az etánt, propánt és butánt, lehűtik mínusz 140 °C-ra és egy atmoszféra nyomáson szállítják, majd a kirakodáskor a magasabb szénláncú gázokat visszatöltik a metánhoz.

A V4-es együttműködést sajnos eddig ez még nem tudta szolgálni, mert bár a szlovák-magyar gázvezeték megépült, de a szlovák-lengyel összeköttetés még váratott magára, amivel csatlakozni lehetett volna a kikötőhöz. Az ideális viszont az volna, ha a vezeték a lengyel kikötőtől egészen egy adriai kikötőig nyúlna.
Akkor már megvolna a megfelelő alkupozíció az oroszokkal, mert jelenleg a hozzájuk földrajzilag legközelebbi államokban a legmagasabbak a Gazprom árai.

gazvezetek.jpg
Galéria
+2 kép a galériában
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.