2024. szeptember 2., 10:05

Új tanév, új módi?

Vészesen fogynak a vakáció napjai. A legtöbb gyerekszobában már javában takarítják az íróasztalt, vagy éppen a boltokat járja szülő és gyermek, hogy megvegyék a tanszereket. Becsengetésig már csak pár nap van hátra. Vajon milyen változásokat tartogat az új tanév?

 

iskolai füzet - mobiltelefon - tollak - iskola - iskolások - illusztráció
A kérdés több mint aktuális, hiszen a PISA-tesztek eredményei rendre azt mutatják, Szlovákia rosszul teljesít. A világ a használható tudás irányába mozdult el, amit élményszerűen és lehetőleg személyre szabottan kell biztosítani a mai, online léttel, tanulási és viselkedési problémákkal terhelt generációknak. Ha jól belegondolunk, ez bizony emberpróbáló feladat, olykor heroikus küzdelem is lehet a pedagógusok számára.

Gyengéd forradalom az oktatásügyben. Ezzel a mottóval mutatta be a minap Tomáš Drucker oktatási miniszter azt az oktatási törvénycsomagot, amit a kormány már el is fogadott. Ez valójában több tucatnyi praktikus változást jelent, amelyek a minőségi oktatást szolgálják.

A tárcavezető már hivatalba lépésekor is hangsúlyozta, legfőbb célja a hatékonyság növelése, a szlovákiai közoktatás nívójának emelése, hogy versenyképesek legyünk a világban. Ez pedig nem jön csak úgy magától, ezért bizony tenni kell.

A 89 pontból álló csomagot valószínűleg a napokban tanulmányozzák át az oktatási intézmények vezetői, merthogy az oktatás minden szegmensét érinti, az óvodától kezdődően egészen a felnőttképzésig.

„Meggyőződésem, hogy a fokozatos gyakorlati lépésekkel végre elkerülhetjük azt a helyzetet, hogy az iskolaügy változásairól csak beszélünk, de sosincs időnk a befejezésükre. Legfőbb ideje, hogy a közoktatást Szlovákiában magasabb színvonalra emeljük”, mondta a miniszter.

 

Hálózatoptimalizálás és mobilmentes övezet

A csomag fontos része a középiskolai hálózat optimalizálása, vagyis ezeknek az iskoláknak az összevonása, amit a megyékkel együttműködve kívánnak megvalósítani. A tárca szerint megérett az idő az átalakításra, mert egyes középiskolák kifejezetten a túlélésért küzdenek, miközben nincs lehetőségük a fejlesztésre. Albert Sándor oktatási szakember, a Selye János Egyetem alapító rektora júniusban úgy nyilatkozott portálunknak, hogy a legjobb opció, ha mi magunk optimalizáljuk középiskolai hálózatunkat.

– Ne várjuk meg azt, amikor a minisztérium lép, mert abban nem lesz köszönet. Az ugyanis a legközelebbi iskolákat fogja összevonni, vegyesen a szlovákot a magyarral. Ennek menjünk elébe, találjuk ki a lehető legoptimálisabb formáját, hogy magyar szakmunkásképzőink, középiskoláink és gimnáziumaink egyesüljenek. Természetesen ott, ahol kis létszámú iskolákról van szó. A nagy iskolák gond nélkül képesek a működésre – nyilatkozta az oktatási szakember, aki iskolaközpontok létrehozásában látja a magyar iskolák jövőjét. Elsősorban ott, ahol már kisebb létszámú magyarság él.

Druckerék csomagjában a gyermekek mentális egészsége is fókuszba került. Ezen a tárca a mobiltelefon-használat betiltásával szeretne javítani. A legtöbb iskolában már eddig is szabályozták, sok helyen az iskolai szekrényben vagy táskában kell tartani a mobilt a tanítási idő alatt és csak indokolt esetben, engedéllyel lehet használni. A mobiltelefon nemcsak a tanulástól vonja el a figyelmet, hanem kompromittáló hang- és videófelvételek készítésére is alkalmas, ami aztán iskolai zaklatáshoz vezethet.

 

Minden új oktatási módszerre nyitottak
A 2024/2025-ös tanévben már több mint 400 alapiskola kapcsolódik be az oktatási reformba, köztük közel 40 magyar tanítási nyelvű is. Egyikük a 450 gyermeket oktató komáromi Jókai Mór Alapiskola, amelynek igazgatója, Finta Zoltán lapunknak elmondta, lényegében az elmúlt iskolaévet a felkészüléssel töltötték, különböző továbbképzéseken vettek részt. Az új szemléletű oktatáshoz segítséget kaptak a komáromi mentorközponttól is.
– Úgy gondolom, hogy amit mi magunk készítünk elő, rakunk össze, az működőképes kell hogy legyen. Mindhárom első osztályunkban elindítjuk a reformot. Az órarendet igyekeztünk úgy alakítani, hogy a tömbösítések már megfeleljenek az új iskolaprogramnak.

Az első perctől fogva figyelni fogjuk, hogy működik-e az általunk megalkotott rendszer és szükség szerint módosítunk rajta. A kollégák – tapasztalt pedagógusok – felkészültek arra, hogy új dolgokat vezessenek be. Másfajta szemléletre van szükség és persze többletmunkára is a részükről. Mindenképp kihívás a pedagógusok számára, hogy más úton induljanak el, kipróbáljanak olyan dolgokat, amiket eddig nem. De haladni kell a korral.

iskolás kislány - elsősök - iskola - iskolatáska - illusztráció

 

Hozzáteszi, minden iskolaév egy kicsit más, mások a gyermekek és a szülők is, nem is beszélve arról, hogy az elvárások is változnak. Mindig valami újjal kell előrukkolni. Valójában a reform, az újítások folyamatosan zajlanak iskolájukban, mert ahogy változik a világ, az iskolának is változnia kell. Már nem lehet úgy tanítani, mint tíz éve, sőt talán úgy sem, ahogy tavaly.

– Az iskola versenyképessége szempontjából is fontos ez, illetve a szülők is sokkal érzékenyebbek, hangot adnak véleményüknek, vannak elvárásaik. Magunk is tapasztaljuk, mennyit változik a világ, ezért minden új oktatási módszerre nyitottak vagyunk.

Az iskolaügyi miniszter által bejelentett csomagból kiemeli azt, ami iskolájukat is érinteni fogja. Ez pedig nem más, mint hogy a napközi otthon (iskolai klub) költségeit közvetlenül az állam fedezi majd. Hogy ez több vagy kevesebb pénzt jelent-e, még nem tudni. Ha pozitív irányú lenne a változás, akár még újabb nevelőt is felvehetnének, a mostani keretek ugyanis szűkösek.

 

Az írás megjelent a Magyar7 2024/35- számában.

 

 

 

 

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.