2020. február 1., 17:42

Mérföldkő a Selye János Egyetem életében

A komáromi Selye János Egyetem Református Teológiai Kara az egyetlen olyan határon túli, magyar nyelven oktató protestáns teológiai intézmény, amely jogosultságot szerzett docensek kinevezésére, és az államfőhöz egyetemi professzori kinevezésre terjeszthet fel jelölteket. Juhász György, az egyetem rektora nyilatkozott lapunknak.

A Selye János Egyetem presztízsének erősítése mellett mi tette lehetővé, hogy az oktatási tárcánál tavaly kérelmezték a habilitációra való jogosultságot?

Minden egyetem számára fontos, hogy erősödjön a tudományban, és ez megmutatkozzon az oktatás színvonalában is. A kérelmet az Akkreditációs Bizottság által kiírt kritériumok teljesítése tette lehetővé, amelyet a bizottság bírált el, és döntését felterjesztette az oktatási minisztériumba.

A miniszteri pozitív döntéssel az egyetemünk Református Teológiai Kara megszerezte a jogot, hogy a Teológia tanulmányi szakon belül sikeres habilitációs eljárás után docenseket nevezhessen ki. Az inaugurációs eljárás befejeztével ugyancsak egyetemi professzori kinevezésre terjeszthetünk fel jelölteket, akiket a köztársasági elnök nevez ki.

Ez egy mérföldkő az egyetemünk életében, és egy újabb előrelépés a tudományosság terén, hiszen ezzel a legmagasabb akadémiai tudományos fokozat megszerzésének a lehetőségét szereztük meg.

Melyek azok a fő követelmények, amelyeknek meg kellett felelnie a teológiai karnak?

Ezek a követelmények az akadémiai közegben ismert és bevett rendszer alapján kerültek kialakításra. A kritériumrendszer rövidesen megtalálható lesz az egyetemünk és a kar honlapján, továbbá tartalmazta az Akkreditációs Bizottsághoz benyújtott anyag is. A követelmények főleg az RTK oktatói gárdájának tudományos előmenetelével, az általuk megjelentetett publikációk minőségével állnak összefüggésben.

Mikortól élhetnek e lehetőségekkel, s kik döntenek az eljárás engedélyeztetéséről?

Sok munkája van az egyetem akadémiai közösségének, az egyetem és a kar vezetőségének abban, hogy ezeket az akadémiai szempontból oly fontos jogokat megszereztük. Hallgatóink és a felvételizőink számára mindenképpen jó jelzés, hogy

a Selye János Egyetem nem csupán szlovákiai magyar egyetem, hanem kellő tudományos súllyal is bír a szlovákiai és a magyar akadémiai közegben.

A jogok megszerzése után a hatályos jogszabályokkal összhangban bevezetésre kerülnek azok az adminisztratív folyamatok, amelyeket ezek a jogszabályok előírnak, és rövidesen lehetőség adódik majd a jelentkezésre. A kritériumok teljesítését az RTK Tudományos Tanácsa vizsgálja, s ugyancsak az dönt az eljárás engedélyeztetéséről.

Milyen feltételeknek kell megfelelniük az érdeklődőknek, akik a hazai magyar egyetemen habilitálnának, vagy részt szeretnének venni az inaugurációs eljárásban?

A habilitációs folyamatban azok az oktatók vehetnek részt, akik a doktori fokozat megszerzése után is folyamatos, magas szintű, önálló tudományos alkotó tevékenységet folytattak, illetve a nemzetközi tudományos életben is közzétett és elismert új tudományos eredményekkel járultak hozzá annak a tudományágnak a fejlesztéséhez, amelynek tárgykörében a habilitációjukat kérik. A habilitáció egy oktatói-kutatói életpályába illeszkedő cím, amelynek keretében a pályázónak oktatói és kutatói képességeiről egyaránt számot kell adnia.

Ahogy korábban a doktori képzés esetében, a mostani jogosultságok megszerzése terén is a Református Teológiai Kar bizonyult úttörőnek.

Az RTK már az egyetem megalapításakor fontos szerepet játszott. Kellő felkészültséggel lépett az akkreditációs megmérettetésbe, és 2006-ban szintén elsőként indított doktori képzést. Amire talán még ennél is büszkébbek lehetünk, hogy

az RTK az egyetlen olyan határon túli, magyar nyelven oktató protestáns teológiai intézmény, ahol rendelkeznek ilyen, az általunk most megszerzett jogokkal.

Reméljük, hogy ez még több hallgatót vonz a karra.

Bő tizenöt éves egyetemként rendelkeznek-e olyan docensekkel és professzorokkal, akik korábban a Selyén szereztek diplomát? Mit tesznek azért, hogy a legrátermettebb hallgatóik a jövőben munkatársaikként munkálkodjanak az egyetemen folyó oktatás színvonalának emeléséért?

A Selye János Egyetem célja az alapítása óta az, hogy olyan értelmiségieket képezzen a felvidéki magyar társadalom számára, akik megállják a helyüket a hétköznapi életben és a nemzetközi tudományos mezőnyben. Kiváló kollégáink és hallgatóink vannak. Az ő munkájukat elősegítendő folyamatosan fejlesztjük az egyetem tudományos hátterét. Jelenleg négy doktoranduszi PhD-képzésben vannak hallgatóink. Az elmúlt hónapokban nyertünk jogot az ötödik PhD-képzésre A matematika és informatika tanításának módszertana című programban. Örömmel mondhatom, több olyan kollégánk van, akik valamelyik selyés PhD-programban végeztek. A jövőben is hasonló lehetőséget kívánunk adni a hallgatóinknak.

Az idei évben milyen további újdonságokat terveznek az egyes karokon?

Március végéig leginkább a jövendő hallgatóinkkal foglalkozunk. Nekik február 14-én nyílt napot is szervezünk egyetemünk konferenciaközpontjában, majd áprilisban következnek a Komáromi Egyetemi Napok.

Szeptembertől új magiszteri tanulmányi programot vezetünk be, az alkalmazott informatikát, amely iránt nagy érdeklődés mutatkozik.

A továbbiakban főleg az új akkreditációs kritériumrendszer bevezetésén és alkalmazásán lesz a hangsúly, hogy folytathassuk azt a munkát, amely bő 15 évvel ezelőtt kezdődött.                

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.