2024. május 23., 18:22

Óvodai helyzetkép a Galántai járás két szélén

A májusi hónap az óvodába való beíratás időszaka. Míg a közelmúltban leginkább azzal szembesültünk, nincs elég gyermek az óvodákban, addig a legújabb trend szerint nincs elég hely a gyermekek számára az óvodákban. Nem csak a városi óvodák háza táján, de a régiók településeinek nevelési intézeteiben is körülnézünk. Ezúttal a mátyusföldi Nádszeg és Nagyfödémes óvodáinak fenntartóit, igazgatóit kérdeztük.

Meseország Óvoda Nagyfödémes
Fotó: Meseország Óvoda Nagyfödémes

Nagyfödémes a Galántai járás egyik régió-határmenti települése. A nagyközséget Pozsony és az országhatár, valamint az autópálya közelsége miatt erősen érinti az asszimiláció, újonnan kiépített lakónegyedét nagyrészt már szlovák ajkú „betelepült” lakosok lakják. Ezzel egyenes arányban megnőtt az oktatási-nevelési intézmények iránti igény is.

A település szlovák óvodája egy épületben van a magyar nevelési intézménnyel, a Meseország Óvodával. A szlovák nevelési nyelvű intézmény hat, míg a magyar négy osztállyal működik. Az épületet két évvel ezelőtt rekonstruálták, több osztállyal bővült.

A Meseország Óvodába május 7 – 12 között írathatták be a szülők a gyermekeiket. Összesen 37 gyermek felvételét kérték a 72 férőhelyes intézménybe – tudtuk meg az óvoda igazgatójától Manó Ivettől. Az idén az oviból 26 csemete ballag el, több mint a fele megy majd magyar iskolába. Az intézmény 24 gyermeket tud felvenni a következő nevelési évre.

Ilyenkor mindig egyeztetünk a szlovák ovi igazgatóságával, és azokat a szlovák anyanyelvű gyerekeket, akiket oda is beírattak, mi átirányítjuk a szlovák intézménybe, a szabályokból kifolyólag az idősebb gyerekeket kell első körben felvennünk, és természetesen figyelembe vesszük azt is, hogy a magyar nevelési nyelvű intézmény a magyar anyanyelvű gyerekeknek adjon lehetőséget. Vannak nyelvileg vegyes csoportjaink, ott két nyelven beszélünk. A gyakorlati tapasztalat azt mutatja, ez nem ördögtől való dolog, hiszen így a magyar gyermek is első kézből hallja a szlovák nyelvet, fogékonyabbá válik az idegen nyelv iránt, már a homokozóban ismerkedik a hangzással”

– magyarázta az intézmény igazgatója.

A Meseország Óvoda kilenc pedagógus munkájával működik, nevelési elveit a játékra, mozgásra és a mesére építi fel. A közelmúltba vették fel a nevelési tervbe a környezettudatosságra- és a természetvédelemre való nevelést is, minekutána az egyik óvónéni csatlakozott a Petkalózok mozgalomhoz, és gyermekeknek való foglalkozásokat fejlesztett ki.
A kékfestő óvoda

A Galántai járás déli felében Nádszeg nagyközség „védettebb” terület az asszimilációval szemben, itt még magas szinten tudják tartani a csak magyar nevelési nyelvű csoportokat az óvodában, amely a Petőfi Sándor Alapiskolával közös igazgatás alatt működik.

Az óvoda három magyar osztályt tart fent, többnyire egy kicsi, egy vegyes és egy nagycsoporttal. A csoportlétszám átlag 25 fő körül mozog, ez mindig változó, hiszen vannak gyerekek, akik később kezdik az óvodát, de olyanok is, akik naponta csak délig vannak jelen a nevelési folyamatban.

Szerencsére olyan helyzetben vannak, hogy nem kell visszautasítaniuk egy gyereket sem, igyekezenk úgy dolgozni a számokkal, hogy mindig minden gyereknek jusson hely.

A jövő nevelési évre 33 gyermeket írattak be az intézménybe.

Megbecsüljük azt, ha egy szülő úgy dönt, hozzánk íratja be a gyermekét. A hagyományokra, a szép magyar beszédre és a magyar népi kultúrára építettük fel a nevelési tervet. Ha valaki belép az óvodába, láthatja, hogy a játékok természetes anyagokból készültek: vesszőből, fából, valamint a kékfestő anyaggal dekorált belső térrel is találkoznak”

– mondta Szarka Zsuzsa, a Petőfi Sándor Alapiskola és Óvoda igazgatója, aki divattervezőként pár évvel ezelőtt az óvoda felújításánál és bővítésénél maga tervezte a belső teret a kékfestő stílussal.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.