lapajánló
Gyorsuló uszonyok, a megújulás feltételei és a hazatérő Esterházy leszármazottak
Magyar7 - 36. száma
2024. június 9., 07:55

A legjobb opció, ha mi magunk optimalizáljuk középiskolai hálózatunkat

Tomáš Drucker oktatási miniszter a napokban ismertette a középiskolai hálózat optimalizálásának tervét. Ennek lényege, hogy a kisebb iskolák összevonva működnének, közös lenne a vezetésük és a potenciális munkaadókkal is közösen vennék fel a kapcsolatot. Drucker fontosnak tartotta elmondani azt is, nem az iskolák megszüntetéséről van szó, de a kis létszámú intézményekben sokszor nehézkes elegendő szaktanárt biztosítani, hogy megfelelő legyen a szakképzés. A középiskolai hálózat optimalizálása hatványozottan érinti a magyar tannyelvű középiskolákat és gimnáziumokat is, mivel közülük sok kevés diákkal működik. Ha az egyes iskolák vezetői meg tudnának egyezni, a diákok csak nyerhetnének a változással.

középiskola oktatás
Fotó: TASR

„Mi erről vagy harminc éve beszélünk. A magyar iskolákat, különös tekintettel a középiskolákra, úgy lehet megmenteni, hogy iskolaközpontokat kell kialakítani. Jómagam Kassán már 1991-ben próbálkoztam egy ilyennel. Egy nagyobb létszámú iskola könnyebben finanszírozható, sokkal sikeresebb a pályázatokban is, gyorsabban fejlődik. A dolog legtöbbször ott bukik el, hogy vita támad akörül, ki legyen az összevont iskola igazgatója. Ezen valahogy felül kellene kerekedni, mert elemi érdekünk, hogy iskoláink megmaradjanak és erősödjenek.

Ne várjuk meg azt, amikor a minisztérium lép, mert abban nem lesz köszönet. Az ugyanis a legközelebbi iskolákat fogja összevonni, vegyesen a szlovákot a magyarral. Ennek menjünk elébe, találjuk ki a lehető legoptimálisabb formáját, hogy magyar szakmunkásképzőink, középiskoláink és gimnáziumaink egyesüljenek. Természetesen ott, ahol kis létszámú iskolákról van szó. A nagy iskolák gond nélkül képesek a működésre”

– mondja Albert Sándor, oktatási szakember, a Selye János Egyetem alapító rektora és a kassai ipari szakközépiskola egykori igazgatója.

Kifejti azt is, hogy az ilyen összevont iskolákban az első két évfolyamban ugyanazt lehetne tanítani, például nyelveket, fizikát, kémiát vagy számítástechnikát A harmadik osztályban pedig már szakosodhatnának a diákok, például gépészetre, építészetre. Magyarán, azt tanulnák, amivel majd a későbbiekben nagy eséllyel el tudnak helyezkedni.

Addig kellene lépnünk, míg a mi kezünkben van a döntés, amíg mi tudjuk kiválasztani, melyik iskolákat melyikkel vonnánk össze. Az iskolaközpontokat magunknak kellene kialakítanunk.

Valószínűleg emelni kellene a kvótákon is a nemzetiségi iskolákban, de nem hiszem, hogy erre sor kerül. A kisebb iskolákkal bíró városokban, kisrégiókban az összevonás kifejezetten gyümölcsöző. Csak egy példa, jól működik a kassai gimnázium és alapiskola a közös égisz alatt” – fűzi hozzá.

Albert Sándor szerint a szakmunkásképzés újragondolására is nagy szükség van, hiszen rengeteg a hiányszakma. A legjobb az, ha a szakközépiskolákban szakmunkásképzés is folyik. Ha több iskola összeáll, abból csak profitálnak a diákok.

Külföldön már találkozott olyannal, hogy egy nagyon nagy létszámú iskola számára a legmodernebb technikát, robotokat is biztosítottak a környék munkaadói. Ily módon a diákok az iskola elvégzése után már úgy léptek be a gyárba, hogy azonnal tudtak dolgozni az ottani gépekkel, a gyártósorokon. A felsőfokú szakképzés meghonosítása is javallott lenne, ami tulajdonképpen hároméves üzemmérnöki képzést nyújt az érettségi után, mert a gyáraknak most ilyen szakemberekre van szükségük.

Talán érdemes volna létrehozni egy szakmai csoportot a magyar iskolákon belül, esetleg a pedagógusszövetségben és kidolgozhatnának egy tervezetet, amit aztán majd meg lehet vitatni a középiskolákkal. Mindenképpen érzékenyen és megfontoltan kell kezelni az optimalizálást, de a saját érdekünkben lépni kell”

– hangsúlyozza az oktatási szakember.

Kapcsolódó cikkeink

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.