Macron fenyegetőzik, kivonják Maliból a francia katonákat, ha az iszlamizmus felé mozdulnak el
Emmanuel Macron francia elnök egy vasárnap megjelenő interjúban megfenyegette a kilenc hónap alatt immár két katonai puccsot megélő Malit, hogy kivonják az országból a francia katonákat, ha annak vezetése a szélsőséges iszlamizmus felé mozdul el.

Franciaország a Barkhane hadműveletben 2014 óta mintegy 5100 katonát állomásoztat a Szahara déli peremén húzódó Száhel-övezet öt országában - köztük Maliban -, hogy a helyi hadseregekkel közösen megtisztítsa a térséget a szélsőséges iszlamista fegyveresektől. Ez jelenleg Franciaország legnagyobb tengerentúli katonai missziója.
Assimi Goita ezredes, alelnök hétfőn letartóztatta Bah Ndaw ideiglenes elnököt és Moctar Ouane miniszterelnököt,
mert állítása szerint megsértették az ország társadalmi átmeneti időszakáról tavaly megszületett chartát azáltal, hogy nem konzultáltak vele a kabinet átalakításáról.
Szerdán Ndaw és Ouane lemondott hivataláról, a mali alkotmánybíróság pedig pénteken ideiglenes elnökké nyilvánította Goitát. Az ENSZ Biztonsági Tanácsa szerdán zártkörű ülésen tárgyalta a mali helyzetet, és nyilatkozatában elfogadhatatlannak nevezte az újabb hatalomátvételt.
Franciaország, az Európai Unió és az Egyesült Államok a napokban célzott szankciókkal fenyegetőzött. Az amerikai külügyminisztérium szerdán felfüggesztette a mali biztonsági és védelmi erőknek nyújtott támogatást.
mondta Macron a Journal du Dimanche című lapnak nyilatkozva, miközben ruandai és dél-afrikai látogatóúton van. Hozzátette:
megüzente a térség befolyásos államközi szervezetének, a Nyugat-afrikai Államok Gazdasági Közösségének (ECOWAS) is, hogy nem támogat többé olyan országot, amelyben a kormánynak már semmilyen demokratikus legitimitása nincs.
Felidézte: már három éve mondogatja védelmi tanácskozásokon, hogy Franciaországnak el kellene gondolkodnia a kivonuláson.
- szögezte le.
Macron óva intette Afrikát a fejlesztéspolitika kudarcától.