2023. október 8., 15:33
Frissítve: 2023. okt. 8. 16:47

Izraeli-palesztin konfliktus: Folytatódnak az összecsapások, ismét palesztinok szivárogtak be Izraelbe

Palesztinok szivárogtak be Izraelbe vasárnap is a megrongált határkerítésnél - jelentette hivatalos izraeli és palesztin közléseket idézve az izraeli közszolgálati rádió.

Izrael
Fotó: TASR/AP

A hivatalos beszámolók szerint közelharcok dúltak több, a palesztin Gázai övezettel szomszédos izraeli településen.
A Gázai övezetet vezető Hamász iszlamista szervezet - amelyet számos országban terrorszervezetként tartanak nyilván - bejelentette, hogy szombat éjjel és vasárnap is képesek voltak újabb, friss egységeket bejuttatni Izraelbe. Egy ilyen csoport vasárnap délelőtt elrabolt egy, a határ menti úton haladó izraeli autót, melyet izraeli közlések szerint az övezettől északra, Asdód városnál sikerült megállítani, ahol agyonlőtték az autóból elfutó fegyvereseket.

A jelenlegi izraeli összesítések szerint

mintegy száz izraeli katona és civil - férfiak, nők és gyermekek - kerültek szombaton a Hamász fogságába, őket a határkerítés megrongált részeinél hurcolták át Gázába.

Izraeli tisztviselőktől a Jediót Ahronót című újság hírportálja, a ynet úgy értesült, hogy a túszok között több tucat külföldi állampolgár is van, akik közül néhányan részt vettek a sivatagi technozenei fesztiválon. Számos amerikai állampolgárt, helyi üvegházakban dolgozó thaiföldi vendégmunkásokat, valamint az Egyesült Királyság, Németország és Oroszország állampolgárait is elvitték Gázába. Az amerikai nagykövetség szóvivője azt mondta, hogy figyelemmel kísérik a helyzetet.

Izrael arra kérte Egyiptomot, hogy segítsen közvetíteni az izraeliek szabadon bocsátása érdekében zajló tárgyalásokon. Egyiptomi tisztviselők és a Hamász egyik vezetője a The Wall Street Journal amerikai lapnak azt mondták, hogy nem tudnak kapcsolatba lépni számos, túszokat tartó Hamász-fegyveressel, és civilek is fogságba hurcoltak embereket, s ez megnehezíti a fogva tartott izraeliek pontos számának megállapítását.

Az izraeli hivatalos közlések szerint

háromszázötvenre emelkedett a szombati támadások halottainak száma, s jelenleg több mint ezernyolcszáz sebesültet ápolnak a kórházakban, akiknek egy része súlyos, életveszélyes állapotban van.

Szombaton a Gázai övezetet uraló Hamász fegyveresei az övezet határvidékén izraeli településekre hatoltak be, ahol megöltek és megsebesítettek sok száz embert, s túszokat hurcoltak az övezetbe. Ez volt legvéresebb támadás Izrael ellen az ötven évvel korábbi jóm-kipúri háború óta. Az izraeli hadsereg ezt követően ellencsapásokat hajtott végre a Gázai övezetben délen, valamint északon a libanoni határnál, ezeknek szintén számos halálos áldozatuk van.

Incidensek Londonban, fokozott járőrtevékenységet kezd a Scotland Yard

Fokozott járőrtevékenységet kezdett vasárnap a londoni rendőrség a brit főváros több negyedében, miután közleménye szerint "számos incidens" történt Londonban a Gázai övezetet uraló Hamász radikális iszlamista csoport Izrael elleni támadásával összefüggésben.

Válasz a támadásra
Izraeli katonák járőröznek a palesztin faluban
Fotó:  TASR

Suella Braverman brit belügyminiszter vasárnap felszólította a rendőrséget, hogy minden törvényes eszközzel lépjen fel a Hamászt támogató megnyilvánulások ellen.
A Scotland Yard nem részletezte a közleményében említett incidensek mibenlétét, de a közösségi médiafelületeken több olyan felvétel is megjelent, amelyeken palesztin zászlókat lobogtató, nagy sebességgel haladó járművek láthatók a londoni utcákon.

A rendőrség a vasárnapi közlemény szerint "tudatában van" e felvételek megjelenésének és "számos egyéb incidensnek" is, és ezek nyomán erősítette járőrtevékenységét London egyes városrészeiben, azzal a céllal, hogy "látható" legyen a rendőrség jelenléte ezekben a negyedekben.
A Scotland Yard közleménye szerint a fokozott járőrözés céljai között szerepel az egyes londoni közösségek megnyugtatása is.

A rendőrség kérte, hogy

akik fenyegető magatartást tapasztalnak, vagy valamilyen okból veszélyben érzik saját biztonságukat, lépjenek kapcsolatba a hatóságokkal.

A Scotland Yard közölte: tudatában van annak is, hogy az Izraelben és a Gázában kirobbant konfliktus nyomán a következő napokban tiltakozó megmozdulások lehetnek Londonban. Ezeken a demonstrációkon a rendőrség úgy fog fellépni, hogy biztosítsa a tiltakozáshoz fűződő jog érvényesülését, de elejét vegye annak, hogy e megmozdulások a londoniak életére kiható felfordulássá fajuljanak - áll a közleményben.

Suella Braverman brit belügyminiszter az X (korábbi nevén Twitter) portálon közzétett vasárnapi közleményében úgy fogalmaz:

valahányszor Izraelt támadás éri, az iszlamisták és más rasszisták az izraeli védelmi intézkedéseket használják ürügyként arra, hogy gyűlöletet szítsanak a brit zsidók ellen.

Braverman közölte: felvette a kapcsolatot a 300 ezres brit zsidóság védelmére alakult biztonsági tanácsadó szervezet, a Community Security Trust (CST) vezetőivel, és biztosította őket arról, hogy a kormány minden szükséges intézkedést megtesz a zsidó közösség megvédése érdekében.

A brit belügyminiszter szerint zéró toleranciára van szükség az antiszemitizmussal és a terrorizmus dicsőítésével szemben.
Hozzátette: elvárja, hogy a rendőrség a törvény teljes erejével fellépjen a Hamászt és az egyéb, Nagy-Britanniában törvényen kívül helyezett terrorcsoportokat támogató megnyilvánulások, illetve a brit zsidó közösség megfélemlítését célzó kísérletek ellen.
A brit kormány két évvel ezelőtt törvényen kívüli szerveződéssé nyilvánította a Hamászt.

Az Egyesült Királyság területére vonatkozó intézkedés azt jelenti, hogy ezután súlyos bűncselekménynek számít a csatlakozás a brit kormány által militáns iszlamista terrorszervezetnek minősített csoporthoz, és az is, ha valaki másokat a Hamász támogatására biztat.

A brit terrorizmusellenes törvény alapján 14 évig terjedő szabadságvesztéssel sújthatók, akiket e két vádpontban a brit bíróságok bűnösnek találnak.

Palesztin kormányzat: tovább nőtt a halálos áldozatok száma Gázában

Háromszáztizenháromra nőtt a halálos áldozatok száma a Gázai övezetben - közölte vasárnap a Hamász radikális iszlamista szervezet ellenőrzése alatt álló palesztin terület egészségügy-minisztériuma, ahol az izraeli hadsereg már második napja támadta a számos országban terrorszervezetnek nyilvánított fegyveres mozgalom állásait.

Izrael
Fotó:  TASR/AP

Szombat óta 1990-en sebesültek meg a palesztin területen - tették hozzá a közleményben.

Szombat reggel a Hamász a Gázai övezetről több ezer rakétát lőtt ki izraeli területre, a fegyveresei pedig az övezet határvidékén izraeli településekre hatoltak be, ahol megöltek és megsebesítettek sok száz embert, s túszokat hurcoltak az övezetbe.

Ez volt legvéresebb támadás Izrael ellen az ötven évvel korábbi jóm-kipúri háború óta. Ezt követte az izraeli hadsereg ellencsapása a Hamászhoz és a szintén terrorszervezetnek nyilvánított Iszlám Dzsihádhoz tartozó célpontok ellen.

Szijjártó Péter: Nincs magyar áldozata, sérültje az Izraelt ért támadásoknak

A magyar hatóságok nem tudnak magyar áldozatról, sérültről Izraelben, ugyanakkor arra kérnek mindenkit, hogy egyelőre ne utazzon a közel-keleti országba - hangsúlyozta Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter a Facebook-oldalán vasárnap az Izraelt ért támadásokkal kapcsolatban.

Szijjártó Péter
Szijjártó Péter
Fotó:  MTI

Szijjártó Péter elmondta: 400, Izraelben tartózkodó magyarral tartják a kapcsolatot. Folyamatosan tájékoztatják őket a biztonsági helyzetről és a repülőtér működéséről. A Ben Gurion repülőtér nyitva van, ám a légitársaságok jelentős része törölte járatait, a Wizz Air több utasa is ott "ragadt" Izraelben. A külügyminisztérium és a konzuli szolgálat munkatársai mindent elkövetnek az Izraelben tartózkodó magyarok hazaszállításáért, biztonságáért.

Szijjártó Péter arra kérte az Izraelben lévő magyarokat, hogy lépjenek kapcsolatba a külügyminisztériummal, regisztráljanak konzuli védelemért, mert így könnyebben tudnak segíteni a magyar hatóságok.

A kollégák (...) éjt-nappallá téve dolgoznak", a tel-aviv-i magyar nagykövetség munkatársainak többször óvóhelyre kellett vonulniuk

- jegyezte meg a külügyminiszter.

Hozzátette:

Budapesten is a vészhelyzeti központban megemelt konzuli létszámmal dolgoznak, hogy a hozzájuk forduló magyar állampolgároknak a lehető legtöbb segítséget nyújthassák.

Szijjártó Péter elmondta azt is, hogy egy 90 tagú turistacsoport tartózkodik a Ben Gurion repülőtéren, őket ellátták élelemmel, vízzel, szállást is felajánlottak nekik a Wizz Airrel együttműködve, de ezt nem kívánták igénybe venni. Továbbá egy másik, 30 tagú turistacsoporttal is kapcsolatban állnak, a körülményekhez képest jelenleg biztonságban vannak, csakúgy mint az a Gázai övezetben tartózkodó 12 magyar, akivel szintén kapcsolatban állnak a magyar hatóságok.

Dolgoznak azon, hogy minél előbb biztonságosan hazakerüljenek az Izraelben tartózkodó magyarok - mondta a külügyminiszter, és nyomatékosan kérte: jelenleg csak az utazzon Izraelbe, akinek valóban halaszthatatlan teendője van ott.

Szijjártó Péter hangsúlyozta: Magyarország elitéli a terrorizmust, az Izrael elleni támadást, kiáll Izrael mellett.

Izrael számíthat ránk ezekben a nehéz órákban

- mondta a magyar külügyminiszter.

Fontosnak nevezte, hogy a közel-keleti konfliktus ne eszkalálódjon, mert az a globális biztonságra is "rendkívül súlyos hatással" van, ezért lenne fontos az is, hogy minden ország felelősen járjon el - jelentette ki Szijjártó Péter.

Szlovénia és Horvátország is elítélte a civilek elleni támadásokat Izraelben és a palesztin területeken

Natasa Pirc Musar szlovén köztársasági elnök az X közösségi felületen (korábban Twitter) azt írta: elítél minden, a polgári lakosság elleni támadást, és önmérséklet tanúsítására szólította fel a feleket.

Izrael
Fotó:  TASR/AP

A szlovén külügyminisztérium közlése szerint 16 szlovén állampolgár tartózkodik Izraelben, akik a szombaton kitört erőszak után kapcsolatba léptek a tárcával. A közlemény szerint mindazonáltal nem ismerik az Izraelben tartózkodó szlovén állampolgárok pontos tartózkodási helyét, és nem tervezik evakuálásukat, mivel egyelőre el tudják hagyni az országot.

Szombaton a tárca már figyelmeztetést adott ki a térségben tartózkodó szlovén állampolgárok számára, és a tel-avivi szlovén nagykövetséghez irányította őket sürgős konzuli segítségért. Hangsúlyozták azt is, hogy nem zárható ki az izraeliek és a palesztinok közötti konfliktus további elmérgesedése.

A horvát külügyminisztérium közlése szerint

az áldozatok között nincsenek horvát állampolgárok, néhány Izraelben tartózkodó horvát zarándokcsoport ugyanakkor felvette a kapcsolatot Horvátország tel-avivi nagykövetségével. Zágráb keresi annak lehetőségét, hogy a 180 állampolgárát kimenekítse.

Andrej Plenkovic horvát miniszterelnök még szombaton elítélte a "polgári lakosság elleni terrortámadásokat", amelyeket "sokkolónak és elfogadhatatlannak" nevezett, továbbá kijelentette, hogy "Horvátország szolidaritást vállal Izraellel és népével".

Szombaton a Gázai övezetet uraló Hamász szélsőséges palesztin szervezet fegyveresei rakéták százaival támadták Izraelt, és az övezet határvidékén izraeli településekre hatoltak be, ahol megöltek és megsebesítettek sok száz embert, s túszokat hurcoltak az övezetbe.

Az izraeli hadsereg ezt követően ellencsapásokat hajtott végre a Gázai övezetben délen, valamint északon a libanoni határnál, ezeknek szintén számos halálos áldozatuk van.

Izraeli nagykövet: Korai a közvetítésről beszélni

Túl korai közvetítésről beszélni Izrael és a Hamász iszlamista palesztin szervezet között - jelentette ki vasárnap Izrael ankarai nagykövete, Irit Lillian, hozzátéve, hogy a támadások bebizonyították: a Hamásznak nincs helye Törökországban, sem máshol. A számos országban terrorszervezetként kezelt palesztin mozgalom szóvivője pedig egy interjúban azt mondta, hogy Irán támogatásával támadtak szombaton Izraelre.

Izrael
Fotó:  TASR/AP

A Gázai övezetet irányító Hamász rakéták ezreivel és a határon átszivárgó egységekkel támadta Izraelt, amire válaszul Izrael kemény megtorlásba kezdett. Több száz izraeli és palesztin halt meg az Izrael által háborúnak minősített harcokban.

A nagykövet azután tartott rövid ankarai sajtótájékoztatóját, hogy Törökország közölte: minden féllel kapcsolatban áll, és kész segíteni megállítani a helyzet további eszkalációját. Irit Lillian kijelentette:

Izrael számára az az elsődleges, hogyan reagáljon a támadásra.

A közvetítés egy másik időpontban következik majd. Most, sajnos, a halottainkat számláljuk, a sebesültjeinket próbáljuk gyógyítani, még azt sem tudjunk, hány állampolgárunkat rabolták el

- tette hozzá.

Azt akarjuk, hogy valamennyi elrabolt ember hazatérjen, és térjen vissza a nyugalom Izraelbe és a térségbe

- tette hozzá a nagykövet asszony.

Ezután tárgyalhatunk a közvetítésről és arról, kik lesznek a legjobb szereplők a közvetítésben.

A múltban a palesztinokat segítő, a Hamász tagjait vendégül látó és a kétállami megoldást (az önálló palesztin állam létrehozását) támogató Törökország többéves ellenségeskedés után most az Izraellel való kapcsolatai javításán munkálkodik.

A Hamász-tagok törökországi jelenlétére vonatkozó kérdésre válaszolva Irit Lillian közölte, hogy Száleh esz-Arúrit, a mozgalom egyik magas rangú vezetőjét - akit szerinte emberiesség elleni bűncselekmények miatt bíróság elé kellene állítani - néhány alkalommal látták törökországi rendezvényeken.

Ez csak megerősíti a nézőpontunkat, hogy a Hamásznak nem szabad sem irodát fenntartania, sem más tevékenységet folytatnia sem Törökországban, sem máshol a világban

- mondta a nagykövet.

Numan Kurtulmus, a török parlament elnöke vasárnap megismételte az önmérsékletre való felhívást, és kijelentette, hogy

a palesztinok hosszú ideje szenvednek az igazságtalanságoktól. Példaként a jeruzsálemi al-Aksza mecsetet említette.

Az izraeli nagykövet kijelentette: több együttérzést várt el Törökországtól, de hozzátette, hogy a történtek után a két ország közötti konstruktív párbeszédtől függ majd a közeledés sorsa.

A Hamász szóvivője, Gázi Hamad vasárnap a BBC brit rádió világszolgálatának Híróra című műsorában kijelentette, hogy az Izrael elleni támadást Irán támogatásával hajtották végre, és Teherán "mindaddig támogatást ígért a palesztin harcosoknak, amíg fel nem szabadítják Palesztinát és Jeruzsálemet".

Mohammad Bageri iráni vezérkari főnök pedig közleményben méltatta a "palesztin harci csoportok komplex műveletét". Úgy fogalmazott, hogy mindez annak "a szent dühnek a termése, amelyet a cionista ellenség ültetett el az elnyomott palesztin nemzetben, és most be kell takarítania".

Az iráni sajtó arról is beszámolt, hogy Ebrahim Raiszi iráni elnök vasárnap telefonon megbeszélést folytatott a Hamász, valamint az Iszlám Dzsihád szélsőséges szervezet vezetőjével, Iszmaíl Hanijével és Zijád en-Nahalával.

Gázi Hamad a BBC szerint azt is közölte, hogy a Hamász több más országtól is támogatást kapott, de ezeket nem nevezte meg.

A szóvivő kijelentette, hogy a támadás a zsidó telepesek által palesztin földön elkövetett erőszakra adott válasz volt.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.