Feketék voltak Britannia őslakói - egy londoni kiállítás elszállt alkotói szerint
A dél-londoni Brixton egyik múzeuma, az úgynevezett „Fekete kulturális archívum” egy teljesen megdöbbentő állításokat prezentáló tárlattal állt elő, amelyek közül talán a leginkább „újszerű” (vagy inkább legnevetségesebb) az, miszerint: a brit szigeteket már 7 ezer évvel ezelőtt feketék lakták – számolt be a kiállításról több hírforrás, köztük a francia fdesouche.com is.
Az állítást a „Briliáns fekete-brit történelem” címet viselő kiállítás alkotói egy időközben számos más kutatás által megkérdőjelezett „felfedezéssel” akarják alátámasztani, amely szerint egy 12 ezer évvel ezelőtt élt, a brit szigeteken talált férfi maradványain végzett genetikai tanulmány arra enged következtetni, hogy bőre színe sötétebb lehetett a mostani brit őslakosokénál. A kiállítás alapját egyébként egy nigériai származású költő gyerekeknek készült könyve képezi.
A kiállítás abszurd állításai egyébként nem korlátozódnak a fentebb említett „felfedezésre.” Azt is állítják, hogy az időszámításunk szerinti harmadik évszázadban élt Septimus Severus római császár „fekete római uralkodó volt.”
Ez utóbbi állítást arra alapozzák, hogy Severus Észak-Afrikában született, ami ugyan tény, de az is, hogy bizonyítottan a jelenlegi Olaszország terültéről származott.
Ugyancsak hasonló „tudományos” megfontolás alapján azt is állítják, hogy a római birodalom idején a mostani York megyében részben feketék éltek. Ez utóbbit egy korábban készült tanulmányra alapozzák, miszerint az akkor ott élt emberek maradványainak 11 százalékánál lehetett kimutatni egyiptomi, marokkói és más észak-afrikai eredetet. Ami tekintve a római hadsereg lehetséges személyi összetételét nem kell, hogy meglepő legyen, ugyanakkor tudvalévő, hogy ezeken a területeken akkoriban is minimális arányban élt fekete lakosság, nem beszélve arról, hogy a külföldi hadsereg képviselőinek jelenlétét őslakosságként prezentálni, finoman fogalmazva is csúsztatás.