2022. március 11., 09:40

Elindult Trump Igazsága

Donald Trumpnak nincs, Vlagyimir Putyinnak van, mi az? A válasz akár az elnöki megbízatás is lehetne, de e sorok írója a Twitter-fiókra gondolt. A Capitolium 2021. január 6-ai ostroma, és Ukrajna megszállása nyilván nem összehasonlítható, ezért ez utóbbiért nem is jár eltiltás a politikusok körében rendkívül népszerű mikroblog-szolgáltató részéről.

Nem nyugszik bele
Donald Trump
Fotó: Twitter

Donald Trump volt amerikai elnök saját közösségimédia-platformot indított, miután a kedvenc Twittere, a Facebook, az Instagram és a YouTube is letiltotta őt a Capitolium 2021-es ostromát követően.

Pár mondat erejéig idézzük fel a halálos áldozatokat is követelő történéseket. Az Egyesült Államok 45. elnökének hívei a 2020-as választási eredmények – Joe Biden győzelme – ellen jöttek tüntetni Washingtonba, 2021. január 6-án. A demonstrálók egy része behatolt a Kongresszus székházába. Trump szeretetéről biztosította, és különlegesnek nevezte a demonstrálókat, azt is üzente nekik, hogy örökre emlékezzenek erre a napra. Bár a tárgyszerűség végett tegyük hozzá, volt olyan tweetje is, amelyben békés hazamenetelre kérte támogatóit.

Mindezt ma már az alkalmazásból nem lehet rekonstruálni, mivel a kezdetben kizárólag 120 karakteres, rövid szöveges bejegyzések közzétételére létrejött, ma már hosszabb üzenetek, fénykép és videó közzétételére is alkalmas, magyar nyelvterületen nagy népszerűségre szert tenni nem tudó platform január 8-án, példátlan módon nemcsak letiltotta az elnöki fiókot, hanem elérhetetlenné is tette.

Az ezt a döntést kommentáló techszférabeli és politikai szereplők nyilatkozatai, illetve a témában megjelent cikkek száma kötetnyire tehető. A lényeg: Trump bírósági pert indított fiókja visszaállításáért, és bejelentette, a „big tech cégek zsarnoksága ellen tiltakozva” saját közösségimédia-platformot indít. Az előző még nem zárult le, ez utóbbit már élesítette. A hír bizonyosan sokkal nagyobb érdeklődésre tartott volna számot, ha nem az ukrajnai orosz invázió árnyékában történik. Bár Trump elsősorban „hazabeszélt” és az eseményt az elnök napja (Presidents' Day) nevű mozgóünnepre időzítette, amellyel eredetileg George Washington születésnapjára, utóbb minden amerikai elnökre emlékeznek, minden február harmadik hétfőjén, amely azúttal 21-ére esett.

trump
Fotó:  Truth Social

Az alkalmazást az első napon 170 ezren töltötték le, a Truth az AppStore legnépszerűbb alkalmazása lett aznap, így a cég részvényei azonnal 10 százalékot emelkedtek.

Három napon belül Trumpnak már ötvenezer követője volt. Nyilván még van hova fejlődni, a volt elnököt a Twitteren 89 millióan, a Facebookon 34 millióan, az Instagramon 23 millióan követték, de még a YouTube-on is 2,69 millióan. Az alkalmazás kapcsán megszólaló szakértők azt nem gondolják, hogy a „nagyokat” meg tudná szorongatni, inkább azt valószínűsítik, hogy a már eleve az önmagát a Facebook és a Twitter ellenében pozicionáló Parlert, Gabot és társait szorongathatja meg, mivel célközönségük részben azonos.

Szívesen teszteltük volna az alkalmazást olvasóink számára, ám az egyelőre nem érhető el Szlovákiában.

Amíg erre várnak, olvasgassák Vlagyimir Putyin angol vagy orosz nyelvű Twitter csatornáját, vagy akár a tálibok hivatalos lapját, a The Taliban Timest, mert azokat a San Francisco-i cég messze nem tartja annyira veszélyesnek, mint Trumpot...

Megjelent a Magyar7 2022/10. számában.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.