2023. április 27., 19:19

Baráti Tomi ezüstérme az idei első futamán

Az ipolysági Baráti Tomi egy kiváló második helyezéssel kezdte meg az idei versenysorozatot az autocross Közép-Európa Zóna Bajnokság (CEZ) küzdelmeiben. A dobogós helyet a csehországi Humpolec városában a crosscarok között szerezte meg.

Baráti Tomi
a dobogó második fokán
Fotó: Korda Racing
A futamba nagyon sok versenyző kapcsolódott be; a bajnokság első fordulójára különböző kategóriákban összesen 140 autóval neveztek. A pálya nehéz volt, nagyon igénybe vette a pilótákat és az autókat is”

– tudtuk meg a versenyzőtől.

Mint mondta, a hétvége elég balszerencsésen indult, az első futamban ugyanis a második helyről ki kellett állnia egy technikai meghibásodás miatt, a második futamban így az utolsó helyről rajtolt. Innen sikerült felérnie a harmadik helyig, de egy defekt miatt később visszacsúszott a hatodik helyre. A harmadik előfutamban újra hátulról rajtolt, de ügyes versenyzéssel sikerült felérnie a második helyre:

A döntőben, ahol a negyedik helyről rajtoltam, rendkívül változatosak voltak a körülmények az esős időjárásnak köszönhetően. A rajt után az első kanyarban egy kicsit beragadtam, visszacsúsztam az ötödik helyre; innen kezdtem meg a felzárkózást, ami nagyon jól ment, hiszen egészen a második helyig jutottam. A versenytempóm ígéretes volt; az utolsó körre sikerült közel kerülnöm az első helyen autózóhoz is, de mire támadásba lendülhettem volna, sajnos véget ért a verseny…”

Baráti Tomi így is elégedett lehet, a balszerencsés helyzetek ellenére is remek eredményt ért el.

A versenyző az Autocross CrossCar kategóriában a Korda Racing 2023-as off-road csapatát erősíti, amelynek tagjaként idén teljes Európa-bajnoki szezont fog teljesíteni egy Semog Attack MT09 típusú CrossCarral.

Gőzerővel készülnek a következő bevetésre, amely az autocross Európa-bajnokság első fordulója lesz a németországi Seelowban május 12-e és 14-e között.

Baráti Tomi 2018-ban újoncként egy Toyota Celica volánja mögött a Szlovák Bajnokság 5. helyezettje lett az Autocross divízió Touring Autocross kategóriájában; az igazi sikereket a 2019-es év hozta meg számára, amikor megnyerte a Szlovák és a Magyar Autocross Bajnokságot, a Közép-Európa Zóna Bajnokságban pedig a harmadik helyen végzett. Túraautós karrierjének ez volt a csúcspontja. A 2021-es szezonban már az XC CrossCar kategóriában versenyzett a Szlovák, a Magyar és a Közép-Európa Zóna Bajnokságban. A Szlovák Bajnokságban meg is szerezte az első helyet, míg a Magyar és a Közép-Európa Zóna Bajnokságban összesítettben a dobogó második fokára állhatott fel. 2022-ben a Közép-Európa Zóna bajnoki címe mellett a magyar és a szlovák bajnoki címet is sikerült elnyernie. 2022 októberében a franciaországi Marseille-ben megrendezett FIA World Motorsport Games világbajnokságon a szlovák válogatott csapatkapitányaként vett részt az XC CrossCar senior kategóriában, ahol a világ tíz legjobb XC CrossCar pilótája között végzett.