2018. szeptember 8., 10:50

Újabb változás a zselízi Comenius Gimnázium életében

A Nyitra Megyei Önkormányzat 2018. július 9-i döntésének értelmében a megszűnő szlovák tanítási nyelvű gimnázium egyetlen fennmaradó osztálya szeptember 1-jei hatállyal szlovák tagozatként a – külön magyar és külön szlovák tannyelvű oktatást nyújtó – zselízi Comenius Gimnázium részévé vált, amelynek így tulajdonába került jó néhány kiválóan felszerelt szaktanterem is.

zselízi Comenius Gimnázium

A 2006 óta Johannes Amos Comenius nevét viselő oktatási intézmény, amely Nyitra megye közgyűlésének döntése alapján 2011-ben kénytelen volt átköltözni a helyi szlovák gimnázium épületébe, a 2018–2019-es tanévnek 57 magyar diákkal vágott neki.

„Az idei tanévben egy újonnan kialakított – pingpongasztalt, asztalifocit, sakkot és teasarkot magába foglaló – szabadidőközponttal vártuk diákjainkat” – árulta el az igazgatói tisztséget 2006 óta betöltő Cserba Katalin.

A zselízi középfokú oktatás több mint nyolcvanéves múltra tekint vissza, ugyanis a Zselízi Magyar Királyi Állami Polgári Fiú- és Leányiskola 1933-ban – két magyar és két szlovák tanítási nyelvű osztállyal – nyitotta meg kapuit. Ezen intézmény központi épületét (a helyi alapiskola mai ingatlanát) 1942–1944 között építették.

A második világháború után az újonnan megalakuló Csehszlovákiában megszüntették a magyar tannyelvű iskolai képzéseket. Az oktatás a helyi alapiskolában 1950-ben indult be, a gimnáziumi tagozat megnyitására viszont 1956-ig várni kellett; Szentiványi Gyula irányításával ekkor nyílt meg az első gimnazista osztály huszonkét tanulóval.

Az 1958–1959-es tanévtől az addig nyolc évfolyamos alapiskola három osztállyal bővült, így jött létre az előbb Dudich Sándor, majd Göbő Lajos igazgatása alatt működő Zselízi Magyar Tanítási Nyelvű Tizenegyéves Középiskola.

Az 1961-től Általános Műveltséget Nyújtó Középiskolának nevezett intézmény – immár Gerő János vezetésével – 1966-ra különvált az alapiskolától, hogy az 1969–1970-es tanévtől kezdve már Magyar Tannyelvű Gimnáziumként (később Magyar Tanítási Nyelvű Gimnázium) működjön.

A hatvanas évek folyamán az eredetileg kilenc tanteremmel rendelkező főépület északi oldalán további hat termet alakítottak ki, majd a szlovák alapfokú kilencéves iskola új épületbe költözését követően, 1970-ben a déli oldal is bővült. Ennek a folytatása volt – az igazgatói poszton Zábrenszky Imrét és Zámbó Lajost követő Gubík Jenő szorgalmazására – az új épületszárny felépülése a ’90-es években, melyek legvégén Repka István vezetése alatt indult el a nyolcéves gimnáziumi képzés idegen nyelvek szakiránnyal.

A gimnázium – a 2002-ben lezajlott közigazgatási decentralizáció folyományaként – önkormányzati iskolaként működött tovább. Ekkor már az a Menčík Viera volt az igazgató, akinek irányítása alatt valósult meg a hét újabb osztályt magába foglaló tetőtér kiépítése és 2005-ös átadása.

A régi iskolaépület négy alkalommal történő kibővítésére azért is volt szükség, mert a diáklétszám folyamatosan nőtt; 1956-ban huszonkét diákkal indult be az oktatás, a ’80-as években már bőven kétszáz fölött volt a tanulók száma; a ’90-es évek végétől azonban a diáklétszámot tekintve folyamatos csökkenés figyelhető meg.

Ettől függetlenül a Comenius Gimnázium pedagógusai tovább éltetik a zselízi magyar tanítási nyelvű középfokú képzést, ahogyan arról Cserba Katalin igazgatónő is nyilatkozott: „Továbbra is mindent megteszünk azért, hogy Zselízen virágozzon a középiskolai oktatás; ebben számítunk a zselízi és Zselíz környéki alapiskolákra, lokálpatriótákra és természetesen a szülőkre.”

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.