2018. szeptember 8., 08:03

Van-e helye a mobilnak az iskolában?

Franciaország parlamentje a napokban elfogadta a mobiltelefonok használatának tiltását az iskolákban. Az országban hónapok óta heves vita zajlott a témában.

mobil
Galéria
+4 kép a galériában
Fotó: Facebook

Jean-Michel Blanquer oktatási miniszter még tavaly decemberben, Emmanuel Macron elnök kampányígéretéhez híven jelentette be, hogy a gyerekeknek 3-tól 15 éves korukig tilos lesz a mobilhasználat az oktatási intézményekben. Nemcsak az okostelefonokat, hanem a táblagépeket és az okosórákat is kitiltják a tantermekből szeptember 1-jétől.

A javaslatot végső olvasatban az alsóházban 62 képviselő támogatta, egy szavazott ellene. A jobbközép és baloldali ellenzéki képviselők tartózkodtak, szerintük az érintett jogszabály semmin sem változtat. A francia iskolákban ugyanis már évek óta tilos a tanórákon, illetve a folyosókon, könyvtárakban, étkezdékben használni a mobiltelefonokat.

– A gyakorlatban ez a tiltás már megtörtént – fogalmazott Alexis Corbiere baloldali politikus, utalva a 2010-es oktatási törvénymódosításra. – Nem tudok egyetlen tanárról sem ebben az országban, aki engedné a telefon használatát óra közben – tette hozzá. Az új szabályzat egyébként az oktatási intézményekre bízza a gyakorlat részleteit, a büntetést és a kivételeket is. A tiltás hatálya alól kivételt képeznek a fogyatékossággal élők.

Fotó:  Facebook

A szabályozás kiemeli, a 12–17 éves francia gyerekek 93 százaléka rendelkezett mobiltelefonnal 2016-ban. A törvényhozók szerint a készülékek használata „számos zavart okoz”, és a korlátozás javítja majd a tanulók koncentrációját és társas kapcsolataikat is.

– A képernyőfüggőség és a káros telefonhasználat ma létező jelenség. A feladatunk az, hogy megvédjük a gyerekeket, ez az oktatás elsődleges feladata, amelyre a törvény is lehetőséget biztosít – emelte ki az oktatási miniszter. Korábban hangsúlyozta, a változtatással megpróbálják megvédeni a gyerekeket a közösségi oldalakon terjedő visszaélésektől is, amelyek internetes zaklatáshoz vezetnek.

A diákok mellett a szülők és jogvédők is a telefonhasználat mellett érvelnek. Szerintük a fiatalokat nem eltiltani kellene a telefonjuktól, hanem megtanítani nekik a helyes és felelős használatot.

Mások szerint a diákok okostelefonjai tehermentesíthetnék a közoktatást az iskolai informatikai eszközök tömeges beszerzésének költségei alól. A szabályozás értelmében mindenesetre Franciaországban nagyjából hárommillió zárható telefonmegőrzőt kell majd telepíteni a közoktatási intézményekbe a szeptemberi iskolakezdésig.

Fotó:  Facebook

Eltérő gyakorlatok

Az okostelefontól való függéssel világszerte próbálják felvenni a harcot az oktatási intézmények. A mobilmegvonásnak neve is van: a nomofóbia (no mobile phone phobia) kifejezés azt a kellemetlen érzést fedi le, amikor az érintettek nem tudnak hozzáférni okoseszközükhöz. Európa legtöbb országában hivatalosan az oktatási intézményekre bízzák a kérdés szabályozását. A franciához hasonló szigorú, egységes tiltással Svédországban és Romániában találkozhatnak a diákok, ahol a kikapcsolt vagy lehalkított telefonokat egy erre a célra kijelölt helyen kell tartaniuk. Egy 2015-ben készült brit felmérés szerint azokban az iskolákban, ahol tiltást alkalmaztak, jelentősen javult a tanulók teljesítménye. Svédországban pedig a 10-15 év közötti diákok többsége már támogatja a tiltást.

A szigor ellenzői világszerte a helyes telefonhasználatot és a digitális oktatás sikereit hangsúlyozzák. Vannak már arra is példák, ahol a saját eszközöket igyekeznek az oktatás során felhasználni.

Olaszországban, a korábbi tiltást feloldva jelenleg a mobileszközök oktatásba való integrálásán dolgoznak a törvényhozók. Belgiumban vagy Kanadában pedig már bevezették a saját telefon használatát az oktatásban.

Mit mond erre a szlovák iskolaügyi minisztérium?

Az iskolaügyi minisztérium hirdetménye alapján (č. 320/2008 Z. z o základných školách, §20, ods.7) a tanuló a tanítás alatt csak indokolt esetben használhat mobiltelefont: a pedagógus, osztályfőnök, iskolaigazgató, vagy az általa megbízott képviselő engedélyével.

Fotó:  Facebook

Mobiltelefont a tanítás alatt mint taneszközt lehet használni, például oktató videók esetében – előnyösebbek a táblagépek a képernyő nagysága miatt.

Az oktatási tárca nem tervezi a „francia út“ követését.

mobil
Galéria
+4 kép a galériában
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.