2019. április 21., 10:00

Romák és más nemzetek együtt az Erasmus programban

A Romane Jile – Cigány Szívek csatai székhelyű polgári társulás másodízben pályázott arra a nyolc napos Erasmus programra, melynek keretében meghívták társszervezeteiket – Romániából, Lengyelországból és egy nem uniós országból Macedóniából.

erasmus-2-bokor-copy-.jpg
Galéria
+4 kép a galériában

Minden országból hat fiatal vesz részt az angol nyelven folyó programon, és olyan témákra fókuszálnak, mint a férfiak és nők szerepe a közösségben és a társadalomban, a tolerancia alkalmazása és a sztereotípiák leküzdése.

A program facilátora Sándor Rudi Erdélyből, aki segíti a fiatalokat az ismerkedésben, a közösséggé formálásban, vezeti a foglalkozásokat.

A résztvevők ismerkednek egymás kultúrájával, hagyományaival, népviseletével gasztronómiájával.

A szlovákiai szervező Babindák Ernő elmondta, az itt jelenlévő országok szervezetei roma célcsoportokkal foglalkoznak. Kivétel a lengyelek, akik nehéz sorsú, iskolakerülő fiatalokkal törődnek. Ami mindegyik országból érkezettekre igaz, hogy faji, vallási vagy magatartási nehézségekkel kell szembenézniük. A macedónok például arra panaszkodtak, hogy náluk nem is nemzetiséget jelent a cigány szó, de piszkos, munkakerülő egyént.

Ezért tiltakoznak a stigma ellen és megtesznek mindent, hogy ez az általánosítás változzon, hiszen a megbélyegzett egyén kevésbé lehet sikeres az életben.

Közülük egy lány muszlim, de elmesélte társainak, a roma keresztény közösség, ahová tartozik, nagyon toleráns vele szemben.  

Sándor Rudi mutatja az eddigi foglakozásokon készített plakátokat. Honnan jövök? Ki vagyok? Merre tartok? – ezekre a kérdésekre keresték a válaszokat beszélgetéssel, szerepjátékokkal. Érdekesség, hogy leginkább a felvidéki résztvevők vállalták fel roma nemzetiségüket, keresztény vallásukat, bár ilyen fiatal korban még nem ritka a bizonytalanság ilyen téren.

További érdekesség, hogy míg más felmérések azt mutatják a 16-20 éves fiatalok inkább a karrierre összpontosítanak, addig az itt jelenlévők közül sokan a családi életre készülnek.

Ez a vélekedés leginkább a macedón fiatalokra volt jellemző.

A program vezetője még elmondta, készül az itteni hétről egy videófilm, és minden résztvevő igazolást, ún. Youth pass-t kap kézhez a hétfői befejező napon. Ez azért jó, mert munkakereséskor hozzá tudják ezt tenni az életrajzukhoz.

A foglalkozások szünetében a nagyölvedi Danis Richárd 3. osztályos és a kissallói Csicsó Santi első osztályos gimnazistákkal beszélgetek. Elmondják, ők a Lévai Református Gimnázium diákjai és természetesen a tanáraik is támogatják a részvételüket ezen a programon. Ricsi inkább a történelmet, míg Santi a matematikát kedveli.

Mindketten úgy nyilatkoztak, Magyarországon szeretnének egyetemre járni és Santi szívesen vizsgázna le cigány nyelvből is.  Örülnek, hogy a Romane Jile jóvoltából részt vehetnek a programon, mert itt új barátokat szerezhetnek, a lányok is szépek, új készségeket, ismereteket sajátítanak el, más kultúrákat ismernek meg és nem mellékesen gyakorolják az angol nyelvet.

erasmus-2-bokor-copy-.jpg
Galéria
+4 kép a galériában
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.