Óvodai beíratások Párkány környékén
Vajon hány kisgyermek számára választották szüleik a magyar óvodát? Ennek a kérdésnek jártunk utána a Párkány közelségében lévő falvakban.

„Óvodánkban három csoport működik két magyar és egy szlovák tanítási nyelvű, hat óvónővel. Az idén 18 gyermeket írattak be hozzánk, ami nagyon jónak számít – a többség helybeli, de jöttek a környező falvakból is” – mondta Balogh Renáta igazgató.
Az óvoda a természetvédelemre helyezi a hangsúlyt, ezért van az intézmény udvarán gyógynövény- és fűszerkert, de belső tereket is alakítottak ki ennek jegyében, mint az erdővilág és tündérsarok. Az intézmény tavaly bekapcsolódott a magyarországi Boldog Óvoda programba –a magyar Süni csoportnak havi egy alkalommal tart boldogságórát az igazgató néni, amit a kis gyerkőcök nagyon élveznek – játékosan megismerhetik önmagukat, gyakorolhatják az érzelmek kifejezését, a kapcsolattartást és egyebeket.
Balogh Renáta még elmondta, a magyar csoportokból elballagó gyermekek mindegyikének magyar iskolát választanak szüleik, sőt többen a szlovák csoportból is magyar iskolába mennek. A sikeresen pályázatnak köszönhetően jelentős összeget ítéltek meg az óvodának a Kárpát-medencei óvodafejlesztési programból, amit a külső falak hőszigetelésére és egyéb felújítási munkálatokra fognak felhasználni.
Nagy a zsivaj a garamkövesdi óvodában, a délelőtti órákban éppen az udvaron játszanak a gyerekek. Az óvoda kétnyelvű, a környező kis falvakból is ide íratják a szülők a gyerekeket, ugyanis a környéken többnyire csak félnapos magyar óvodák működnek. Keszegh Silvia igazgatónő elmondja, két csoport –egy magyar és egy szlovák nyelvű – továbbra is fog működni, hiszen 8-9 gyermeket írattak be az intézménybe. Jelenleg 34 gyermek látogatja az óvodát, nevelésüket négy óvónő biztosítja.
Ami nem túl biztató, hogy az idén négyen ballagnak el a magyar csoportból és csak egy gyermek részére választottak szülei magyar iskolát.
A környező településekről is érdeklődnek a szalkai egész napos óvoda után, hiszen a legtöbb helyen félnapos óvoda működik, ami a dolgozó anyukáknak nem felel meg.
„Jelenleg 24 gyermek felvételére van lehetőségünk, mivel az önkormányzat a fogyatkozó diáklétszámú iskolaépületbe költözteti az óvodát. Egyelőre nem a terveink szerint van kialakítva az óvoda élettere az iskola épületében, de a polgármester asszony ígéretet tett, hogy a hiányosságok korrigálva lesznek, a gyermekek biztonságát figyelembe véve” – vázolja a nem éppen optimális helyzetet Kalácska Hajnalka igazgatóhelyettes.
Az idén heten iratkoztak be az intézménybe, így 24 gyermekkel egy osztály nyílik. Kalácska Hajnalka még tájékoztatott, ritkán fordul elő az, hogy óvodájukból szlovák iskolába írassák a gyereket, ezek inkább egyedi esetek. A szalkai óvoda is kapott támogatást a Kárpát-medencei óvodafejlesztési programból, amit az új óvodahelyiségek kialakítására használnak majd fel.
