2018. szeptember 6., 16:55

Megmaradásunk alapköve a magyar iskola

A kassai Márai Sándor Magyar Tanítási Nyelvű Gimnázium és Alapiskola első osztályába beíratott gyermekek szülei szeptember 5-én átvehették a Rákóczi Szövetség 2018-as Beiratkozási Ösztöndíj Programjának ösztöndíjait.

img_8850.jpg
Galéria
+13 kép a galériában
Fotó: Fábián Gergő

Az átadáson részt vett Gris Emese Diána, Magyarország Kassai Főkonzulátusának konzulja, Csáky Csongor, a Rákóczi Szövetség elnöke, Petrovay László, a Rákóczi Szövetség magyar iskolaválasztási programokért felelős igazgatója, Havasi Péter, a Civitas Cassoviensis Polgári Társulás elnöke és a Rákóczi Szövetség több munkatársa.

Gris Emese Diána konzul beszédében kiemelte, amikor szülővé válunk, az életünk teljesen megváltozik, a gyermekeink élete, sorsa válik legfontosabbá számunkra. „Az iskolaválasztás, az iskolakezdés minden család számára meghatározó, sorsdöntő lehet, ezért szeretnénk megköszönni önöknek, hogy gyermekük jövőjét a Máraiban, magyar tannyelvű iskolában képzelik el” – fogalmazott, az elsősöknek felhőtlen iskolakezdést, a szülőknek pedig kitartást kívánva.

Fotó:  Fábián Gergő

Tohol Orsolya, az iskola egykori diákja szerint a szülők nagyon jó döntést hoztak, hisz a magyarság megtartása érdekében alappillér, hogy a gyerekek magyar nyelvű oktatásban részesüljenek. Egyúttal köszönetet mondott a Rákóczi Szövetségnek, hogy ezzel kapcsolatban támogatást nyújt.

Csáky Csongor, a Rákóczi Szövetség elnöke elmondta, azért érkeztek Kassára, hogy köszönetet mondjanak a szülőknek helyes és nagyon felelős döntésükért, hogy Rákóczi városában magyar iskolába íratták gyermeküket.

„Magyarországon egy nagy társadalmi összefogás jött létre, ma már 400 település önkormányzata, polgármestere, képviselője, a települések lakói, hétköznapi emberek, országgyűlési képviselők, közéleti személyiségek teszik bele egy szimbolikus kalapba kisebb-nagyobb pénzösszegeiket. A nevüket adják ahhoz, amit mi most elhoztunk, amelynek az a lényege: szeretnénk tudatosítani önökkel, nem közömbös számunkra, hogy itt, Kassán, vagy adott esetben a szlovákiai magyarság körében hogyan döntenek a szülők” – fogalmazott. Hozzátette, hosszasan lehetne arról beszélni, a magyar iskola egy magyar embernek miért ad többet, hogy mit jelent egy magyar iskola a közösség, a gyermek, a többlettudás, a közösség megmaradása szempontjából.

„Én csak azt szeretném hangsúlyozni, hogy igazából a magyarságukat akkor vallották meg, amikor bevezették ide a gyermeküket szeptember 3-án. Mert az ember vallhatja magát magyarnak, de ha a gyermekének ezt nem adja tovább, akkor ott valami megszakad. Azt a sok száz évet, amit az önök szülei, nagyszülei, dédszülei továbbadtak, most önök is továbbadták azon a módon, hogy jó iskolába íratták a gyermeküket” – emelte ki.

Fotó:  Fábián Gergő

Végezetül arra kérte a szülőket, mondják el a rokonaiknak, barátaiknak, ismerőseiknek, nem lesz kevesebb a gyermekük, ha magyar iskolába jár. Ez legyen egy olyan ügye ennek a közösségnek, amely mellett álljanak ki, és közösen tegyünk meg mindent annak érdekében, hogy jövőre még több magyar elsős legyen – húzta alá.

A Rákóczi Szövetség magyar iskolaválasztást szolgáló Beiratkozási Programja 2004 óta zajlik annak érdekében, hogy minél több külhoni magyar család merje vállalni gyermeke magyar tannyelvű iskolába íratását, elősegítve ezzel a magyar közösségek megmaradását is. A program érinti a teljes Felvidéket, ahol közel 3600 diák részesül az ösztöndíjban, a teljes partiumi Bihar, Máramaros, Beszterce-Naszód, Temes, Fehér megyéket, Maros megye egyes településeit, Szilágyságot, Tordát, Aradot és Dést, ahol 2200 iskolakezdőhöz jut el a támogatás, 2018 tavasza óta része a programnak a teljes Kárpátalja 1700 iskolakezdője, továbbá 40 délvidéki szórványtelepülés 400 elsőosztályosa.
img_8850.jpg
Galéria
+13 kép a galériában
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.