2018. április 29., 12:05

Feltárták a múlt eseményeit és titkait

A Szenczi Molnár Albert Alapiskola, a Szenci Városi Múzeum és a Szenci Közös Igazgatású Magyar Tanítási Nyelvű Iskola szervezésében idén hetedik alkalommal valósult meg a Helytörténeti Diákkonferencia.

helytörténeti diákkonferencia - Szenc, alapiskola
Fotó: Bárdos Kinga

A tanulók évről évre átgondoltabb, színesebb prezentációkkal készülnek, kutatómunkájuk során valóságos nyomozókká válnak, s igyekeznek minél részletesebben feltárni a múlt eseményeit és titkait. A legtöbben a családi irattárakból, nagyszülők elbeszéléseiből merítenek, s a családtörténeten keresztül közelítenek nagyobb volumenű témákhoz. Érdekes, ahogy a szűk helytörténeti vonatkozások beágyazódnak a tágabb történelem egyes fejezeteibe. A jelenlévők igazán igényes és érdekefeszítő előadásoknak lehettek tanúi.

Holocsy Zsóka Zsófia Szenc belvárosának egykori és jelenlegi épületeiről készített összeálltást, egymás mellé álltva a korabeli, illetve a jelenlegi utcaképek fényképeit. Németh Mónika „Ha a világ rigó lenne“ címmel a szenci Kincskeresők színjátszó csoport történetét vázolta fel a kezdetektől napjainkig. Fülöp Lívia és Vertetič Szilvia a nagyszülők életét taglalták, fotódokumentáció és személyes történetek alapján adtak ízelítőt az akkori rendszer egyes részleteiről, akárcsak Kišš Kitty, aki munkájának az „Egyéni sorsok a történelem viharában” címet adta.

Szintén a családi emlékezetre építette fel közös prezentációját Vincze Barbara és Nagy Anikó Nagyfödémesről, előadásuk a Múcska Endre 20. százada címet viselte. Lévárdy Anna a Haidekker-kerítéseket kutatta fel Szencen, Koller Regina pedig kissé szokatlan megvilágításba helyezte a deportálás tematikáját „Családunk Benešéknél kitelepítve” című előadása révén.

A konferenciabizottság – Bukovszky László történész, Korpás Árpád idegenvezető, Polák Margit könyvtáros, Strešňák Gábor múzeumigazgató és Szanyi Mária néprajzos – szakmai hozzászólásai, kiegészítései sokat segíthetnek, hogy a jövőben tovább csiszolódjon a résztvevők stílusa, kutatási módszere.

A diákokat Szabó Eszter, Murányi Veronika, Kulcsár Mónika, Vajda Gabriella és Matus Mónika készítették fel. A rendezvény a Mentor TT komplex tehetséggondozó program keretében valósult meg.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.