2019. november 1., 15:08

Meghatározták, mennyi diákkal indulhatnak a nyolcéves gimnáziumok

A kerületi hivatalokban meghatározták mennyi diákkal indulhatnak a nyolcéves gimnáziumok. Országos szinten, az előző évekhez viszonyítva  72 diákkal kevesebb iratkozhat be jövőre a prímóba. A legnagyobb csökkenés a magángimnáziumoknál volt, míg növekedés csak ott volt tapasztalható, ahol a fenntartó a megye, vagy valamely járási hivatal.

tompa-mihaly-reformatus-gimnazium.jpg

Ezt nehezményezi a magániskolák dolgozóinak szövetsége, ugyanis a létszámkereteket az egyes iskoláknak olyan hivatal szabja meg, amely egyben iskolát is fenntart.

Például a Pozsonyi Járási Hivatal öt gimnázium fenntartója, saját iskoláiban 8 diákkal emelte a keretet, míg a magángimnáziumokban ezt 19-cel csökkentette.

A hivatalok a döntésnél többek között figyelembe vették az iskola teljes létszámát, a diáklétszám alakulását az általános iskolák felső tagozatában, az eredményességet az egyes diákversenyeken, stb. Alapelvként van megfogalmazva, hogy

a nyolcosztályos gimnáziumi képzésbe felvettek létszáma nem haladhatja meg az adott korosztály létszámának az 5 százalékát.

A nyolcosztályos elitképzés körül állandó a vita, hiszen elviszik egy adott iskolából a legjobbakat. A történelmi tapasztalatok szerint a kevert osztályokban a jobb képességű tanulók viszont húzhatják magukkal a gyengébb képességűeket, segítheti a társadalmi összetartozást.

A nyolcosztályos gimnáziumi képzés Pozsonyban a legnépszerűbb, annyira, hogy itt kétszeresen meghaladja a jelentkezők száma a betölthető helyekét.

Tavaly a pozsonyi kerület ötödikeseinek több mint fele elküldte a jelentkezését valamelyik kisgimibe.

Így az iskoláknak meg van a lehetőségük, hogy a felvételin keresztül tényleg a legtehetségesebbeket válasszák ki.

A pozsonyi gimnáziumok a 2018/19-es tanévben 852 diákot vehettek fel, idén csak 652-t, míg jövőre 704 új tanuló indulhat a nyolcéves gimnáziumi képzésen. Magyar tannyelvű nyolcéves gimnáziumi képzés nem indul a Pozsonyi kerületben.

A Nagyszombat megyei gimnáziumok a javaslat szerint a 2020/21-es tanévben 249 diákot vehettek fel. Magyar tannyelvű nyolcéves gimnáziumi képzést indíthat

a somorjai Madách Imre Gimnázium

és a galántai Kodály Zoltán Gimnázium, 17-17 diákkal.

A dunaszerdahelyi Vámbéry Ármin Gimnázium nem kapott kvótát.

A Nyitra megyei gimnáziumok a javaslat szerint a 2020/21-es tanévben 239 diákot vehettek fel. Magyar tannyelvű nyolcéves gimnáziumi képzést csak

a komáromi Selye János  Gimnázium indíthat  24 diákkal.

A Besztercebánya megyei gimnáziumok a javaslat szerint a 2020/21-es tanévben 246 diákot vehettek fel. Magyar tannyelvű nyolcéves gimnáziumi képzést csak

a rimaszombati Tompa Mihály Református Gimnázium indíthat 17 diákkal.

A Trencsén megyei gimnáziumok 227 diákra, a Zsolna megyeiek 350 diákra, az Eperjes megyeiek 327 diákra, Kassa megyeiek pedig 325 diákra kapnának kvótát.

Összesítve tehát a 2020/21-es tanévben 2 667 kisdiák kezdhetne a szlovákiai kisgimikben, közülük 75-en magyar tannyelvű nyolcéves gimnáziumban.

Azaz csupán 2,8 százalékuk.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.