2018. december 19., 19:48

Már szinte biztos, hogy az Egyesült Államok kivonul Szíriából

Úgy tűnik Donald Trump beváltotta ígéretét, bár a hivatalos bejelentés még várat magára, az elnök szerda késő délután a maga szokásos módján Twitter-üzenetben arról tájékoztatta a nyilvánosságot, hogy az ISIS helyi erőinek legyőzésével okafogyottá vált az amerikai csapatok jelenléte Szíriában.

szíria kivonulás

Jelenleg mintegy 500 amerikai katona állomásozik az országban, túlnyomó részük az Al Tanf táborban, nem messze a jordán határtól. Azóta, hogy az Iszlám Államot sikerült kiszorítani Szíriából, leginkább békefenntartó szerepet láttak el. Volt olyan időszak, amikor az Államok intervenciós erejének létszáma meghaladta a kétezer főt.

Az Iszlám Állam szíriai fővárosát Rakkát még tavaly októberben foglalták vissza az USA által is támogatott milíciák, a Kalifátus utolsó bástyája a kelet-szíriai Hajin pedig pár héttel ezelőtt, december elején esett el. Trump már akkor arról beszélt, hogy lassan itt az ideje az amerikai csapatok kivonásának. A hivatalos bejelentés még várat magára, a Pentagon szóvivője a nap folyamán kitérő választ adott a sajtó kivonulással kapcsolatos kérdéseire, de a Fehér Házban hasonló funkciót betöltő Sarah Huckabee Sanders már sokat sejtetően úgy nyilatkozott, „elkezdődött csapataink hazaszállítása, a szíriai kampány egy új szakaszba lépett”.

A bennfentesek szerint már gőzerővel szervezik a kivonulást, annak ellenére, hogy sokak szerint eléggé elhamarkodott lépésről van szó. A döntés élesen bírálta az egyébként aktív Trump-támogató republikánus szenátor Lindsay Graham, aki Obamáéhoz hasonlatos hibának nevezte a szerinte idő előtti csapatkivonást. Tudvalevő, hogy Barack Obama parancsára 2011-ben az USA visszavonta csapatait Irakból, hogy aztán pár évvel később visszaküldje őket, a légüres térben megerősödő Iszlám Állam ellen.

Trump kezdeményezésének többek között Izrael sem örül, hiszen a zsidó állam elemi érdeke, hogy az amerikai csapatok a térségben maradjanak, ezzel ellensúlyozva az olyan kisebb-nagyobb, Iránhoz húzó csoportok térnyerését, mint a Hezbollah.

Egy másik érdekes kérdés, hogy mi lesz az USA által is támogatott kurd milíciák sorsa, ha magukra maradnak a török hadsereg ellen. Isztambulnak igazán kapóra jön a kivonulás, hiszen régóta feni a fogát az észak-szíriai kurd felkelőkre. Elemzők szerint könnyen lehet, hogy a Trump és Erdogan között nemrégiben lezajlott találkozó is hozzá járult az egyébként már beígért, de mégis rendkívül hirtelen döntéshez. Az meg már biztosan csak a véletlen furcsa játéka, hogy kedden az Államok külügyminisztériuma jóváhagyott egy majd’ 4 milliárd dolláros fegyverüzletet Isztambullal, holott korábban arról volt szó, orosz fegyvereket vesznek majd a törökök.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.