Közel másfél ezer étterem zárt be a briteknél egy év alatt
Több mint 1400 étterem zárt be egyetlen év leforgása alatt az Egyesült Királyságban, számol be az Independent a UHY Hacker Young felméréséről. Valamennyi vendéglátóhelyet ugyanazok a problémák sújtanak: egyre növekvő költségek mellett, egyre kevesebbet költő vendégekkel kellene talpon maradniuk.
S hogy mi áll a bezárási hullám mögött? A felmérés szerint több tényezőre vezethető vissza, amiért sok helyen véglegesen lehúzták a rolót. Ezek közé tartozik az éttermekből fennálló túlkínálat, a vendéglátósok növekvő költségei, valamint a fogyasztók éttermi költéseinek tendenciaszerű csökkenése.
Az okok kapcsán a felmérést végző cégnél megjegyzik, hogy az éttermi szektor krízisét gyakran azzal azonosítják, hogy csak azokat a helyeket vagy éttermi hálózatokat érinti, melyek elvesztették kapcsolatukat vendégeikkel. Ez azonban nem kielégítő magyarázat, mert figyelmen kívül hagyja azt a sok száz, kis éttermet, melyek fizetésképtelenség miatt zártak be, az iménti tényezőknek köszönhetően. Emellett - hívják fel a figyelmet az elemzők - a költségnövekedés és a túlkínálat olyan éttermeket is padlóra küldött és küldhet, amelyeknek egyébként van stabil, törzsvendégekből álló látogatói köre.
Az étterembezárási tendencia néhány éve kezdődött Angliában, és egyelőre nem látni, hogyan lehetne azt megállítani.