Egy második világháborús emlékoszlop miatt áll a bál Lengyelországban
A választási kampány hajrájához közeledve egyre kiélezettebb a harc a kormányzó Jog és Igazságosság (PiS) párt és annak ellenzéke között. Most egy Gdanskban álló második világháborús emlékoszlop körül kialakult vita kapott nagypolitikai színezetet.

A lengyel kormány, látva az emlékmű körüli áldatlan állapotokat, elhatározta, közvetlenül Varsó kezelésébe vonja az oszlopot és környékét. Az ellenzék emiatt azzal vádolja a kormányt, hogy az rájátszik a lengyel nacionalizmusra, és az egész akció nem szól másról, minthogy relativizálják az ország történelmét.
- mondta Karol Nawrocki, a PiS által a helyi második világháborús múzeum élére kinevezett igazgató, aki az emlékpark felújítását is felügyeli majd.
A lengyel kormány idén először nem az ellenzéki vezetésű Gdańskban tartja a második világháborús központi megemlékezéseket, hanem Varsóban, ahol, ha minden igaz, az Egyesült Államok elnöke, Donald Trump is tiszteletét teszi. A gdański városvezetés ettől függetlenül megtartja a szokásos emléknapot.
Az ellenzéki városvezető, Aleksandra Dulkiewicz retrogresszív nacionalizmusnak tartja a kormány döntését, amely szerinte politikai célokat szolgál, hátráltatja a megbékélést, és felesleges nacionalizmust gerjeszt.
A PiS-nek egyébként nem ez az első konfliktusa Lengyelország egyik legliberálisabb városával. Korábban a helyi, Szolidaritásnak emléket állító múzeumtól vonták meg az állami támogatást mondván, az ellenzéki propagandát fejt ki.
Lengyelországban október 13-án tartják a parlamenti választásokat, amelyet, legalábbis a közvélemény-kutatások alapján, ezúttal is a kormányzó PiS párt fog megnyerni. A szavazók körülbelül 40%-át tudhatják magukmögött, szemben az egyesült ellenzéki pártok 30%-ával.