2018. július 24., 18:23

Mi van, ha a baba külföldön születik

Ha egy nőnek gyereke születik, 100 esetből 99-ben ez mérhetetlen öröm forrása. Egy új élet jön a világra, egy darab belőlünk, aki továbbviszi majd ősei egy-egy gesztusát, tekintetét, vonását, tulajdonságát.

Kisbaba lába
Galéria
+2 kép a galériában
Fotó: pixabay.com

Gyermeket vállalni nemes, ugyanakkor egyáltalán nem könnyű feladat. Hát még akkor, ha a gyerek nem saját hazájában születik! Márpedig a XXI. században, amikor a fiatalokat már nem tartja itthon a családi ház, a baráti kör, a szülőföld szeretete, hanem boldogulásuk lehetősége hajtja őket, egyre gyakrabban fordul elő, hogy hazájukon kívül adnak életet gyereküknek.

Vegyük a legegyszerűbb esetet: olyan szülőknek született Budapesten gyereke, akik szlovákiai magyarok, és nincs  magyar állampolgárságuk (Ugye tudjuk, miért?).

Milyen teendői vannak ebben az esetben az anyaországban dolgozó szülőknek?

Mivel kevesen tudják, talán csak épp azok, akik ezt már saját bőrükön megtapasztalták, elmondom:

A megszületett csecsemő ideiglenes anyakönyvi kivonatot kap, azt hivatalos fordítónál szlovákra kell fordíttatni, és elvinni a szülők szlovákiai otthonának anyakönyv-vezetőjéhez.

Ő elküldi azt a Szlovák Belügyminisztériumba, akik kiadják a szlovák állampolgárságot igazoló anyakönyvi kivonatot. Ez körülbelül másfél hónap múlva következik be.

Ezzel –gyerekestül!- el kell látogatni a budapesti szlovák nagykövetségre, hogy saját útlevelet igényeljen a baba. Amíg ez nincs, hivatalosan nem jöhet haza Szlovákiába.

Következő lépcső egy vizit a Bevándorlási és Menekültügyi Hivatalban. Itt a szülő kitölt egy formanyomtatványt, eltartási nyilatkozatot tesz, banki kivonatot mutat fel, igazolást hoz a munkáltatótól, és magánbiztosítást köt a gyerekre. Ezek a feladatok a gyerek féléves koráig kötelezően elintézendőek. Miután kézhez kapták a gyerek regisztrációs igazolását, megtudják, hogy a lakcímkártya és a TB-kártya postán érkezik majd.

A szerencséseknek a postás személyesen kézbesíti, a pecheseknek bedobja a postaládába, hogy a szülő a kisgyerekkel sétáljon majd el érte a postahivatalba.

Felmerülhet a kérdés: amíg a gyereknek nincs TB-kártyája, hogyan kaphatja meg a kötelező oltásokat? Nos, néhány hónapon át az anya TB-kártyájára is ellátják a gyereket.

Ha ez is megvan, akkor kell kiváltani a gyerek adószámát az adóhivatalban.

Ha a mama családi pótlékot is szeretne kapni, az a gyerek kéthónapos koráig intézendő. Ilyenkor viszont általában még nincsen minden szükséges papír a birtokában. Ennek ellenére bátran nyújtsák be a kérelmet, mert a hivatal hiánypótlást fog kérni. Ennek az ügyintézésnek a lejárati ideje 90 nap. Az egyszeri anyasági támogatás fél éven belül intézendő.

Végezetül, ha igényt szeretnénk tartani a babakötvényre, ahhoz a gyereknek rendelkeznie kell Magyar Igazolvánnyal.

Mivel a mama pici gyerekével nehezen mozog egy nagyvárosban, annyi könnyítés adott, hogy az adószám, a családi pótlék és az anyasági támogatás meghatalmazással is intézhető.

Leírva talán nem is hangzik túl bonyolultan, de végigcsinálni úgy, hogy előre  nem ismerem ezeket a lépéseket, higgyék el, meglehetősen időigényes és összetett feladat. És akkor nyugodtan bekalkulálhatjuk azt is, hogy ezekben

a hivatalokban ritkán tudja a jobb kéz, mit csinál a bal.       

Ekkorra talán már az összes iratom meg lesz!
Ekkorra talán már az összes iratom meg lesz!

                                                                                                                                                                

Kisbaba lába
Galéria
+2 kép a galériában
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.