2019. március 26., 08:58

Lapszemle: a kormánykoalíció a tavaszi fáradtság áldozata lett

Fico őrjöng, Danko csalódott, Bugár már a napokat számlálja, Pellegrininek meg mindezt valahogy rendeznie kellene. A kormánykoalíció ma olyan, mint egy bomba, ami bármikor felrobbanhat.  Koalíciós körökből olyan információk is kikerültek, amelyek szerint előrehozott választások várhatók. De hát az előrehozott választásokról tulajdonképpen ennek a hatalmi-üzleti alapokon nyugvó furcsa koalíciónak az elejétől kezdve beszélnek már.

szlovák kormány
Fotó: TASR

Azzal, hogy Andrej Danko egyre intenzívebb nyomást gyakorol az előrehozott választásokra, annak a valószínűsége egyre növekszik, írja a Postoj.sk konzervatív portál.  Jó indíték több is akad erre – lehetetlenné tenni, hogy Kiska működőképes saját projekttel induljon a parlamenti választásokba (ez ugyanis növelné Richard Sulík és Igor Matovič motivációját is), lehetetlenné tenni Štefan Harabin számára ugyanezt (ez ugyanis az SNS mai 7,5 százalék körüli preferenciái mellett a parlamenti küszöb közelébe repítené őt), vagy a már létező pártok megerősödésének a megakadályozása.

A Smer még mérlegeli, hogy belemenjen-e a dologba, ha ugyanis a szavazói kiszagolják, hogy az előrehozott választások a párt kormányzásra való képtelenségének az eredménye, a választások során ezt is felróják majd neki. Az eddigi előrehozott választások tapasztalatai legalábbis azt mutatják, hogy azok, akik előidézték azt, mindig ráfizettek erre a választóiknál. Robert Fico számára azonban erős motiváció lehet a pártjának és benne saját helyzetének is a konszolidációja, no és persze a Pellegrini kormányfővel szembeni erős allergiája is.

Pellegrini, aki mindig csak a „körülményeknek köszönhetően” került hol az egyik, hol a másik székbe, nagyon akarta, hogy Ficóból alkotmánybíró legyen, még Andrej Kiskát is megpróbálta meggyőzni, hogy engedjen Ficónak, így legalább mindketten megszabadulnának tőle, s amikor nem így történt, a „pótkormányfő” észrevehetően változtatott a Kiskával szembeni hangnemén. Fico alkotmánybíróvá való ki nem nevezése volt az a pillanat, amikor Pellegrini jövőjével kapcsolatos elképzelései, mint a kártyavár, összeomlottak. Az alkotmánybíró-választás és Fico agresszív visszatérése óta Pellegrini lelkesedése csalódottságra változott.

Az új hírek, miszerint Kočner kiváló kapcsolatokat ápolt a régi smeres maggal, például Glváčcsal vagy a Ficóhoz közeli emberekkel, mondjuk Ján Počiatekkel, csak növelték a tanácstalanságát. Nyilván azt hiszi, ha nem támadja nyíltan Ficót, lehet számára további jövő a párton belül. Pedig eddig még soha nem volt ekkora esélye arra, hogy egy alapvető változást követelő kampányt indítson, és megpróbálja belső nyomás alá helyezni a Smer elnökét. Persze, megvan a kockázata, nem is olyan kicsi, hogy ez esetleg párton kívülre repíti, de egy Ficóval közös jó együttműködés perspektívája is csak illúzió, véli a konzervatív portál.

A „véletlen” kormányfő megérdemli a partnerei lojalitását

Aktuality.sk portál szerint a kormánykoalíció a tavaszi fáradtság áldozata lett. Egy évvel ezelőtt ez a sikeres kormányhármas olyan következetességgel védelmezte a létét, hogy ma nagyobb elszántságot várnánk el tőlük a hatalom megtartása érdekében. Mivel azonban a rendes parlamenti választásig nincs már olyan sok idő hátra, az efféle provokációk akár hisztérikusnak is tűnhetnek. Ugyan, kit menthet meg már az a pár hónap? Az összes lehetséges utalványon és engedményen a dombon egyre csak lefelé csúszó SNS-t? Vagy a Most-Hidat, amely egy lakmuszpapírt mártott az államfőválasztásba, hogy megállapítsa, a szlovákiai magyarok képesek a döntéseik során más kritériumokat is felhasználni, mint a nemzeti?

A portál szerint az előrehozott választásokról való találgatás nem érdemel sok energiát. Az idő ugyanis, amikor egyértelmű kiutat jelentett volna a piszkos politikából, már elmúlt. Most már csak valamiféle technikai csavart jelenthetne, amiből köszönjük szépen, nem kérünk, írja az Aktuality.sk

A Smernek is jó lehetne az előrehozott választás

Ján Baránek politikai elemző úgy véli, az SNS valóban előrehozott választásokat akar. Ezt bizonyítja a legutóbbi kijelentésük is, amely nem arról tanúskodik, hogy a helyzet megnyugtatására törekednének, nyilatkozta az elemző a Pravda napilapnak. Baránek szerint az SNS a koalíciós tanácsot a kormány fölé helyezte, ami nagyon rossz jel.

Az előrehozott választások az elemző szerint azonban nemcsak az SNS-nek felelnének meg, hanem a Smernek is. A Most-Híd preferenciáit és Bugár Béla az államfőválasztás első fordulójában elért eredményeit figyelembe véve, a párt valószínűleg megpróbálja a kedélyeket lenyugtatni, és inkább csak szemlélője lesz a konfliktusnak. Baránek szerint a fontos az lesz, miként reagál majd Pellegrini és Fico, hogy ráállnak-e az előrehozott választásokra, vagy valahogy megpróbálják a gondokat eltakarítani. Baránek legfőképpen arra kíváncsi mit lép majd a megalázott Pellegrini, írja a Pravda.

A Denník N szerint az ellenzék állásfoglalása az előrehozott választások kapcsán nem kétséges. A legjobb talán az lenne, ha hagynák, hogy ez a kormánykoalíció teljesen lejárassa magát a rendes választásokig, a választóik kemény magja azonban nem bocsátaná meg nekik, ha egy másodperccel is tovább hagynák Ficót és Dankót hatalmon a szükségesnél. Az előrehozott választások legnagyobb ellenlábasa Peter Pellegrini kormányfő, sejti ugyanis, hogy annak esélye, hogy a következő parlamenti választások után újra kormányfő legyen, minimális, véli a napilap.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.