2019. szeptember 3., 23:34

Ki szorongatja Peter Tóth nyakát?

A vad kilencvenes években történt, amikor a mindenható Vladimír Mečiart az egyik tévés beszélgetésben szinte az őrületbe kergette egy alig ismert fiatal újságíró. Az akkori kormányfő ráordított, hogy fogja már be a száját, majd kioktatta, hogy egy kormányfővel nem lehet így beszélni. És ez volt az a pillanat, amely Peter Tóth újságírói karrierjét elindította, hogy aztán néhány év múlva meredeken visszaessen.

toth-peter-tanu.jpg
Fotó: archívum

2003-ban titkosszolgálati játékkal vádolták a SME napilap lehallgatási ügyében, Tóthtal szemben akkor közszereplő elleni támadás címén vádeljárás is indult, a legfőbb ügyészség telefaxgépéről ugyanis állítólag anonim bejelentést küldött az akkori belügyminiszter Vladimír Palkóra. A bejelentés szerint Palko megparancsolta a beosztottjainak, hogy változtassák meg a rendőrség által lehallgatott számok adatbázisát.

Aztán 2004-ben bocsánatot kért Ivan Lexától azért, amiket a cikkeiben írt róla. Kočnerrel együtt alvilági kapcsolatai voltak, Tóth Kočner megbízásából oknyomozó újságírókat figyelt meg. Most a markízás váltók ügyében kellene vallomást tennie, de a bíró ragaszkodik a személyes vallomástételhez, ő viszont rejtőzködik, a júliusi tárgyalásokon sem vett részt. Azt mondja, félti az életét.

Pedig Tóth tanúvallomásai falhoz szoríthatnák Kočnert meg a védelmezőit. Vagy megtarthatnák őket. Minden attól függ, ki szorongatja tulajdonképpen a nyakát, véli az Aktuality.sk portál. Tóth telehídon keresztül hajlandó lett volna vallomást tenni, azt azonban a bíró elutasította. Hogy megjelenik-e a szeptemberi pozsonyi tárgyaláson, még mindig kérdéses, ugyanis hosszú távon külföldön szeretett volna maradni. Kočner volt „asszisztense” tavaly szeptembertől vékony jégen táncol. Ha kellőképpen együttműködik a rendőrséggel és az ügyészséggel, akkor börtönbüntetés vár rá, például azért, mert segített Kočnernek a tanúk befolyásolásában, amikor egy évvel ezelőtt a börtönből írt titkos leveleit eljuttatta hozzájuk. Vagy azért, mert évekig elhallgatta Kočner bűncselekményét, amiről tudott, illetve részben akár részt is vehetett benne.

Másrészt viszont, amennyiben Tóth tanúként túlságosan veszélyes lesz Kočner és a bűntársai számára, akár „baleset” is érheti. Vagy fenyegetések meg nyomásgyakorlás. Az, hogy Kočner börtönben ül, még nem jelenti, hogy passzív lenne, vagy letette volna a fegyvert, ellenkezőleg, írja Dag Daniš. Tóth tulajdonképpen a nyomozók (akik bármikor elindíthatják a bűnvádi eljárást) és Kočner, illetve az emberei harapófogója közt őrlődik már elejétől fogva. Nyilván ez a fő oka, hogy eltűnt. Legalábbis részben. Ez az állapot azonban hosszú távon nehezen tartható, mert csak Tóth számára előnyös, meg annak, aki a „menedékjogát” pénzeli. De nem előnyös a nyomozóknak, az ügyészségnek meg a bíróságoknak.

A Peter Tóthhoz hasonló tanúk esetében kulcskérdés, hogy ki garantálja a védelmét. Ha az állam (rendőrség), akkor ez teljes mértékben a nyomozóknak kedvez. De más a helyzet, ha egy szponzor az – mondjuk, egy pénzügyi csoport főnöke, aki évekig együttműködött Kočnerrel. Az első lehetőség Tóth esetében nem teljesült. A titkos tanúként való együttműködése a nyomozókkal megbukott, az információ kiszivárgása miatt. A védett tanúzás rendszerét pedig visszautasította, arra hivatkozva, hogy nem bízik az állami hivatalokban. A valódi ok azonban más is lehet. Például, hogy csak korlátozott mértékben kíván „együttműködni” a rendőrséggel meg a bíróságokkal. Szükség szerint. Meg aszerint, hogy éppen ki szorongatja…

A nyomozás és a bírósági eljárás sikere érdekében a váltóügyben jó lenne, ha a forgatókönyv megfordulna, és a játékszabályokat nem Tóth vagy a szponzora diktálnák, hanem a rendőrség. És nem is kellene ehhez sok: csupán két választás elé kellene Tóthot állítani. Vagy elfogadja a védett tanúzást, és teljesen aláveti magát ennek, hogy teljes mértékben a nyomozók és a bíróság rendelkezésére álljon. Mégiscsak abszurd dolog, hogy a bíró nem is sejti, eljön-e Tóth, avagy sem a tárgyalásra, amelyen igazolnia kellene, hogy Kočner meghamisította a váltókat. Vagy pedig letartóztatják, és bűnvádi eljárás indul ellene, véli az Aktuality.sk portál.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.