Intézményvezetők találkozója: Az emberi tényezőnek óriási szerepe van az oktatásban
A Szlovákiai Magyar Pedagógusok Szövetsége Komáromi és Érsekújvári Területi Választmánya a hétvégén a kovácspataki Panoráma szállóban A kreatív vezetés és a professzionális tanuló szervezet összefüggései címmel két napos szakmai találkozót szervezett intézményvezetők részére.

"A Szlovákiai Magyar Pedagógusok Szövetsége12 éve szervezte meg az intézményvezetők első szakmai találkozóját. Mikor láttam, hogy ez nagyon hasznos dolog, azóta a komáromi és az érsekújvári területi választmány együtt szervezi meg a szakmai találkozót. Tartalmas két napot tudunk együtt eltölteni, mert nem csak az előadó biztosítja a programot, de beszélgetve tanulunk is egymástól. Mióta jogalanyiak lettek az iskolák, alig találkozunk, így legalább a régió igazgatói együtt lehetnek" - mondta el Fekete Irén szervező, a pedagógusszövetség komáromi választmányának elnöke.
"Azért került előtérbe maga a vezetés, mert a hatásvizsgálatok azt mutatják, hogy a tanulók tanulási eredményességében a második legnagyobb tényező az, hogy a vezetőnek milyen kompetenciái vannak. Az első helyen a pedagógus áll" - mondta el a tréningvezető Vass Vilmos, a Selye János Egyetem és a Budapesti Metropolitan Egyetem habitált egyetemi docense. "Ez azért érdekes, mert a hagyományos oktatási rendszerek - törvény-tanterv-tankönyv - hatásrendszerben gondolkodnak, a kutatások pedig pontosan arra mutatnak rá, hogy az emberi tényezőnek milyen óriási szerepe van jelenleg az iskolákban. A kompetenciákról a kreativitás függvényében cserélünk eszmét, megnézzük, melyek azok a kreatív személyiségjegyek, amelyek ahhoz kellenek, hogy segítsék a diákok eredményes tanulását."
Vass Vilmos hozzátette: "a képzés választ ad arra, hogyan lehet a változások irányába elmozdítani a hagyományos iskolaszervezést. E törekvés motorja az, hogy a szervezetben mindenki tanul. Komoly szervezeti átalakulás is végbemegy az által, ha közösen tanulunk, gondolkodunk és kreatívak vagyunk. Minden szerénytelenség nélkül el is neveztem ezt magamról Vass háromszögnek. A lépéseket, amely a tanuló szervezet irányába mozdítanak el egy-egy iskolát, a képzés végére mindenki magának megtervezi, és eredményesen fogja használni."
A SJE docense szerint a magányos harcosok, akik innovatívak, segítik diákjaikat, nyitottak a változásra, nem tudják a tanuló szervezet felé elmozdítani intézményüket. El kell érni a pedagógusok és vezetők kritikus tömegét - ez kb. 25 százalék - akik együttműködve képesek arra, hogy némi változást eszközöljenek. A bátorság, nyitottság, rugalmasság olyan emberi tulajdonságok, amelyek garanciái a pici változásnak. Ha nagyot akarunk változtatni, akkor bizony a legtöbbször visszalépünk a startmezőre. A szisztematikus kis változások azok, amelyek begyökereznek a gyakorlatba - árulta el Vass Vilmos.
"Van, ahol a kommunikáción kell változtatni, van, ahol a konfliktuskezelésen, de a legdrámaibb a demográfiai változás, amikor nem tudunk mit kezdeni a csökkenő gyereklétszámmal. Nincsenek sikerreceptek. A kis lépésekből álló változtatásoknál mindig figyelembe kell venni a közeget, a kulturális hátteret, a légkört és ennek függvényében meghozni döntéseinket. Ezeket a jó irányba ható változtatásokat akkor tudjuk megtenni, ha a pedagógusok előtt kinyitjuk a világot - együtt dolgozhatnak más kollégákkal egy-egy programon, nemzetközi pályázatokban vehetnek részt, eljuthatnak külföldre, és ott olyan dolgokat tapasztalhatnak, amit alkalmazni tudnak munkájuk során" - állítja a szakember.
