2019. július 21., 11:40

Ha hiszünk, megmaradunk

Rohanó, anyagias világunkban nagy szükségünk van az olyan rövidnadrágos, halászlét főző, fröccsöző, megnyerő egyénekre, akik reverenda nélkül, felszenteletlenül is igét hirdetnek, missziót teljesítenek. Lehet, hogy így, közvetlen módon közelebb tudnak kerülni az emberekhez, akikre a velük történt találkozás és beszélgetés a lélekápolás erejével hat. Dr. Szabó Tamás a Mária Rádió elnöke, a Cursillo Missziós Mozgalom szervezője, a Mária-út magyarországi megálmodója és szervezője ilyen lélekápoló ember.

Szabó Tamás

Az Antall-kormány egykori politikai államtitkárából, a privatizáció felügyeletével megbízott tárca nélküli miniszterből hogyan lesz missziós, katolikus rádiós és zarándokút-szervező?

Antall József miniszterelnök személye a „felelős”, ugyanis az ő korai halála mély törést okozott bennem, ezért úgy döntöttem, hogy a politika többé már nem lehet az én területem. A Deák Ferenchez hasonlítható államférfi elvesztése miatt kivonultam a politikából. Az is igaz, persze, hogy kicsit belefáradtam az állandó politikai küzdelmekbe. A kilencvenes években tudatosult bennem, hogy a politikai változás nem okozott változást a lelkekben, nem jelentett az embereknek katarzist az, hogy békésen szabadokká váltunk. Csak úgy megtörtént, nem járt megújulással az emberi lélekben. Rájöttem, hogy a politika erre nem is képes. A magyar népesség hosszú évek során elvesztette a keresztény közszemléletet. A kultúrkereszténység ugyan még létezett, de nem volt mély, ezért döntöttem 1998-ban a missziós küldetés vállalása mellett.

A magyarságban határon onnan és innen is erős a Mária-kultusz. Szent István király felajánlásában Magyarország védelmezőjét látták a Magyarok Nagyasszonyában, a török harcok idején a magyar katonákat Szűz Mária-képekkel bátorították. Első magyar versemlékünk az Ómagyar Mária-siralom. Most már van Mária Rádiónk és Mária-utunk is. Melyik volt előbb, és miért követte a másik?

Mindent megelőzött egy Cursillo missziós tanfolyam, ez segített abban, hogy igazán átéljem, mi is az a kereszténység. Ez volt az előzmény, a megtérés, aztán egy pap bácsi bízott meg bizonyos feladatokkal, többek közt, hogy katolikus médiát csináljak. Ilyen sugallat volt később a Mária-út is. Azért voltak az életemben különböző tisztségeim a politikában, a gazdasági életben és vállalkozóként is, hogy felkészüljek a mostani nagy feladatokra.

Hogyan kapcsolódhat egy közgazdászhoz a katolikus rádiózás, egyáltalán a média világa? Mennyire foglalkoznak a rádióban világi témákkal?

A Mária Rádiónak három fő műsorfajtája van: az imádság, a tanítás, amely egyfajta szemlélet kialakítását szolgálja az élet különböző területein, mint például a környezetvédelemben, a szociológiában, az emberi kapcsolatokban stb. A harmadik az életvezetés, miképp változtassunk eddigi életünkön, hogy jobb legyen. Meg tudunk szólítani minden társadalmi csoportot. A Mária Rádió Szűz Mária ajándéka.

Azt nyilatkozta egyszer, hogy jelenleg spirituális éhség van Magyarországon. Milyen műsoridőben és miképp tudja a Mária Rádió jóllakottá tenni az embereket ezen a területen?

Az éhes ember mindent megeszik, válogatás nélkül. Régebben a magunk kínálatával nem voltunk eléggé ott akkor, amikor az emberek éhesek voltak. A rádiónkkal közelebb tudtunk menni az emberekhez, és most már választani tudnak az ételek között. Negyvenszázalékos a lefedettségünk az országban, elérhetők vagyunk a Felvidéken is.

Hogyan lehet a rádiózás mellett fenntartani egy 50 ezres példányszámban megjelenő havilapot is?

A magyarországi Mária Rádió a világ többi Mária Rádiójához hasonlóan megjelentet egy nyomtatott, színes magazint. Magyarországon havi rendszerességgel küldjük díjmentesen hallgatóinknak. Ezen keresztül tájékozódhatnak a rádió által tervezett eseményekről, programokról. Kiadványunkon keresztül lehetőség nyílik rádiónk működésének támogatására is. Magazinunkban számos, csak az olvasóink számára elérhető lehetőséget biztosítunk a meghívók, vagy csak a magazinunkban megjelenő cikkek formájában. Ezzel köszönjük meg hallgatóinknak a rádió iránti bizalmat. A rádió költségvetésének 20 százalékát fordítjuk a magazinra, mert írott formában is jelen akarunk lenni a Mária-tanítással.

Azt is kijelentette egyszer, hogy „nem csak rádió vagyunk, hanem hisszük, hogy közösségteremtő erő is”. Árulja el az olvasóinknak, hogyan lehetséges az éter hullámain közösséget teremteni, erősíteni, mert bizonyos szempontból a felvidéki magyarság is rászorulna erre a receptre.

Hallgatói közösségünk egy nagy család. Evangélikusok, baptisták, reformátusok is hallgatnak minket, mert a lényegről beszélünk, nem arról, ami szétválaszt bennünket. Vannak tényleges találkozások is a hallgatókkal. Támogatjuk a zarándoklást, az pedig már tényleg komoly közösségteremtő erővel bír. Hagyományt teremtő zarándoklataink is vannak, mint például az Élő Rózsafüzér mozgalom. Van filmklubunk, sajátos tartalmú versenyeket is rendezünk: a Kárpát-medencei diákoknak istenesvers-mondó versenyt és istendicsőítődal-szerző versenyt is szervezünk, hatásunkra helyi imaközösségek szerveződnek. Amit a lélek sugall, amit az erőnk megenged, azt megtesszük.

A Mária-út megalakításához minden bizonnyal a magyarországi és határon túli Szűz Mária búcsújáró helyek nagy száma és az El Camino zarándokút adta az ösztönzést. Mennyiben illeti önt ebben az úttörő szerep?

Az ideát az én szívem fogalmazta meg 15 éve. Ma már egyesületi módon szerveződik, nem csak magyar ügyről van szó, a Kárpát-medencei máriás kegyhelyeket szeretnénk összekötni. Mária-út vezessen el egymáshoz, a történelmi ellenérzéseket legyőzve meg kell találni azt, ami összeköt, hiszen keresztényalapú kultúrák élnek egymás mellett. Ez az alap. Ha akarjuk, ha nem, a vasfüggöny tovább él amiatt, hogy nem ismernek minket, a személyes kapcsolatok azonban oldják az előítéleteket.

Hogyan nőtte ki magát a Mária-út egy Közép-Európán áthaladó zarándokúttá és turistaúttá, amelynek építése ma is folyik több hazai és külhoni egyesület, alapítvány összefogásával?

Közép-Európa máriás kegyhelyeinek teljes összekötése már csak a gyerekeink életében valósulhat meg. De már most nemzetközi útvonalról beszélhetünk, mert Németország, Ausztria, Magyarország, Románia, Lengyelország, Szlovákia, Horvátország, Bosznia-Hercegovina is bekapcsolódott ebbe a zarándokút-építésbe.  A kezdeményezésbe az ideán túl a kormányoknak is be kell fektetniük, fel kell ismerniük a zarándokszálláshelyekben rejlő lehetőségeket. Ez mintegy 100 települést érint. Közép-Európa lehet a jövő zarándokparadicsoma a Mária-kegyhelyeket összekötő zarándokút jóvoltából. Kétségtelen, hogy a Mária-út a magyar kultúrkörhöz áll legközelebb. Magyarország Mária országa!

A Felvidéken is vannak Mária-út-építők?

Az első fecske az érsekújvári Török András volt (akinek idén március 15. alkalmából Magyarország köztársasági elnöke Magyar Ezüst Érdemkereszt kitüntetést adományozott a Mária-út felvidéki szakaszának kiépítéséért – a szerk. megj.). A magyar és a szlovák cserkészek is aktívan bekapcsolódnak, és egy szlovák turistaszervezet is együttműködő partner a Mária-út szlovákiai szakaszának építésében. A szlovákiai Mária-útnak önálló honlapja is van: https://www.mariaut.sk/

A katolikus egyház megújulási folyamatában fontos feladatot betöltő Cursillo missziós mozgalomban is jelentős szervezőszerepet vállal. Tudna említeni olyan érdekes helyszínt, ahol a háromnapos lelkigyakorlatok különleges élményt jelentettek az ön számára? Illetve mi szolgáltatta ezt az élményt?

Nem a helyszín adja az élményeket, hanem az emberek, akik mély megrendüléssel mennek el a háromnapos tanfolyamokról, mintha találkoztak volna Istennel a lelkigyakorlatok során. A tanfolyam elindít egy új emberi pályát, romba dőlt életek képesek újraéledni, üresek telnek meg virágzással. Húsz éve látom, mire képes a lélek, ha megnyitod magad.

A Cursillo mozgalom, amelynek célja a keresztény hit elmélyítése és megújítása, nem tervezi a terjeszkedést a Felvidékre?

Vannak települések, mint például Nádszeg, ahonnan már 250 ember elvégezte a Cursillót. A Felvidéken főleg a reformátusok aktívak ilyen tanfolyamok szervezésében.

Elhivatottság, hűség és kitartás nélkül nem lehetne ilyen szerteágazó tevékenységet folytatni, mint amit ön végez. Milyen megszívlelendő üzenetet tudna küldeni lapunkon keresztül a felvidéki magyaroknak?

A kulcsmondat e tekintetben Ézsaiás prófétáé: „Ha nem hisztek, bizony, nem maradtok fenn!“ Ez nemcsak a hitre, hanem a magyar identitásra, megmaradásra is érvényes. És a fordítottja is igaz, ha hiszünk, megmaradunk!

Megjelent a Magyar7 hetilap 2019/29. számában.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.