2019. november 8., 07:02

Budapesten járt a török elnök - Összefoglaló

Törökország stratégiai partnere Magyarországnak a biztonság és a migráció kérdésében is – jelentette ki Orbán Viktor miniszterelnök csütörtökön Budapesten, miután tárgyalt a török elnökkel. Recep Tayyip Erdogan a közös sajtótájékoztatón azt mondta: nagyon jók a magyar-török kapcsolatok, és a jövőben is ilyen jó együttműködésre van szükség. A török elnököt fogadta Áder János köztársasági elnök. Budapesten ellenzéki pártok és civilek tiltakoztak a látogatás ellen.

erdogan budapest
Fotó: MTI/Szigetváry Zsolt

A sajtótájékoztató előtt Orbán Viktor és Recep Tayyip Erdogan jelenlétében a magyar és a török fél több megállapodást írt alá: levéltári együttműködési megállapodást, postai együttműködési szándéknyilatkozatot, családügyi együttműködési szándéknyilatkozatot, oktatási, valamint kulturális megállapodást, közúti fuvarozási megállapodást, szándéknyilatkozatot a Stipendium Hungaricum program keretében történő együttműködésről, űrkutatási együttműködési szándéknyilatkozatot és egy diplomáciai együttműködési szándéknyilatkozatot. A tizedik dokumentum egy politikai nyilatkozat volt, amelyet Orbán Viktor és Recep Tayyip Erdogan írt alá.

Orbán Viktor a Várkert Bazárban tartott nemzetközi sajtótájékoztatón azt mondta: a magyar külpolitikai gondolkodás abból indul ki, hogy Törökország nélkül nem lehet megállítani az Európába irányuló migrációt.

Így a budapesti megbeszélésen is áttekintették az ezzel összefüggő kérdéseket, és Magyarország elismerését fejezte ki Törökországnak, amely csak az idén eddig 350 ezer illegális határátlépőt tartóztatott fel - közölte, hozzátéve: ha Törökország ezt nem tette volna, ezek az emberek már mind itt lennének, Magyarország déli határa környékén.

Orbán Viktor biztosította a török elnököt, hogy Magyarország súlyának megfelelően kész részt venni újjáépítési programokban Törökország szomszédságában, a biztonsági zónában. Beszélt arról is, hogy mind Magyarország, mind Törökország NATO-tag, így katonai szövetségesek is, a két ország közötti hadiipari együttműködés pedig megindult, jó ütemben halad.

Orbán Viktor a magyar-török gazdasági együttműködésre kitérve közölte: jelenleg 3,1-3,2 milliárd euró körül van a két ország közötti kereskedelmi forgalom, amelyet 6 milliárd euróra szeretnének növelni.

Recep Tayyip Erdogan reálisnak nevezte a kereskedelmi forgalom bővítésére kitűzött célt. Magyarország és Törökország képes ennek elérésére – mondta.

A török elnök is kiemelte: csaknem négy millió menekült tartózkodik Törökországban, közülük sokan mennének tovább Európába, de "az együttműködés miatt mi türelmesen feltartóztattuk ezt a tömeget". Biztonsági zónára van szükség, hogy visszaküldhessék őket a hazájukba - mondta. Hozzáfűzte: az ENSZ főtitkárával abban maradtak, hogy donorkonferenciát szerveznek Törökország terveinek megvalósításához.

Elmondta: Magyarország támogatja Törökországot a terrorizmus elleni küzdelemben, a NATO-ban szövetségesek, stratégiai partnerek. Hangsúlyozta, hogy a nemzetközi terrorizmus ellen csak úgy lehet küzdeni, ha a NATO-szövetségesek "nem állnak szóba terroristákkal".

Az ellenzéki pártok közül a Demokratikus Koalíció közleményben azt írta: a török elnök magyarországi látogatásával teljesen egyértelművé vált, hogy Recep Tayyip Erdogan és Orbán Viktor csupán illiberális szövetségüket akarták demonstrálni Európa előtt. A Jobbikos Bana Tibor az MTI-hez eljuttatott Facebook-bejegyzésében azt hangsúlyozta: Magyarország érdekeivel ellentétes, hogy "Orbán csak korrupt vezetőket fogad, Putyinnal és Erdogannal barátkozik, a nyugati világtól pedig teljesen elszigeteli Magyarországot". Az LMP Recep Tayyip Erdogan török elnök látogatása kapcsán közleményben szólította fel a magyar kormányt, hogy hagyjon fel a háborús bűnök támogatásával.

A Fidesz az ellenzéki nyilatkozatokra reagálva azt írta: Törökország kulcsfontosságú a migráció megfékezésében, saját területén több mint hárommillió bevándorló átmeneti elhelyezését és ellátását biztosítja. A bevándorláspártiaknak nem lenne ellenére egy minden eddiginél nagyobb migrációs hullám - értékeltek.

A török delegáció tervezett útvonalán, az Oktogonnál nem sokkal délután két óra után a körút mindkét oldalát kordonokkal zárta le a rendőrség.

A török elnök látogatása ellen szervezett demonstráció résztvevői az Aradi utcánál, a körút Nyugati tér felé vezető oldalán gyülekeztek, ekkorra több százan gyűltek össze. A járműforgalom nem sokkal fél négy előtt indulhatott meg újra az Oktogonnál, ahol rendbontás nem történt.

Mindeközben Gajda Péter, Kispest szocialista polgármestere Facebook-oldalán arról számolt be, hogy kollégáival a helyi Szivárvány óvodában fogadta Emine Erdogant. A látogatás apropója, hogy csaknem tíz éves testvérvárosi kapcsolat köti őket a török nagyvároshoz, Isztambul-Pendikhez. A török elnök felesége "több mint 10 millió forintot hozott az itt zajló török-magyar programok keretében az intézmény eszközfejlesztéséhez és további felújításához" - írta a polgármester.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.